Svibanj 2020. najtopliji od početka mjerenja, u Europi ipak nešto hladnije
Klimatska kriza ne posustaje
Prosječna globalna temperatura za svibanj 2020. je za 0,63 °C veća od prosjeka za razdoblje od 1981. do 2010. godine, priopćila je Copernicusova služba za klimatske promjene.
Većina će se složiti s tvrdnjom da nam je vrijeme bilo ljepše dok smo bili zatvoreni kod kuće, slušali preporuke Stožera civilne zaštite RH i poštovali mjere socijalnog distanciranja. I bit će u pravu! Za razliku od jugozapadnog dijela Europe čije su građan(k)e tijekom postepenog izlaska iz karantene dočekale vrućine i sunčano vrijeme, u našim su krajevima u svibnju uistinu zabilježene ispodprosječne temperature. Naime, podaci Copernicusove službe za klimatske promjene pokazuju da su svibnju u većini europskih zemalja zabilježene nešto više temperature, no globalno, prošli je mjesec službeno bio najtopliji svibanj od početka mjerenja na Zemlji.
Kako se navodi u najnovijem priopćenju, prosječna globalna temperatura za svibanj 2020. bila je za 0,63 °C veća od prosjeka za razdoblje od 1981. do 2020. godine, što ga čini toplijim i od onih, dosad rekordnih, u 2016. i 2017. godini.
- Mjesečne anomalije površinske temperature zraka od siječnja 1979. do svibnja 2020. u odnosu na godišnji prosjek za referentno razdoblje 1981.–2010. Tamnije obojene trake označavaju svibanjske vrijednosti. / Izvor podataka: ERA5 / © Copernicus Climate Change Service (C3S) / ECMWF
Najviše temperature u usporedbi s prosjekom za razdoblje od 1981. do 2010. godine, a kako navodi C3S čak „nenormalno visoke temperature“, zabilježene su u Sibiru i to gotovo 10 °C iznad prosjeka. Na sjeverozapadu regije, odnosno na rijekama Ob i Jenisej u azijskom dijelu Rusije, otapanje leda nikad nije započelo tako rano kao ove godine. Proljeće je također bilo posebno blago u velikom dijelu arktičkog područja, posebno u zapadnom dijelu Aljaske, ali i na Antarktici.
Trend se nastavlja već nekoliko godina
Copernicusova služba za klimatske promjene ističe i kako je posljednjih dvanaest mjeseci (od lipnja 2019. do svibnja 2020.), s globalnom temperaturom 0,7 °C iznad prosjeka, izjednačeno s dosad najtoplijim zabilježenim razdobljem od listopada 2015. do rujna 2016. godine.
Svibanj je u Europi ipak bio malo hladniji od prosjeka, iako uz velike geografske razlike. U većem dijelu jugozapadne i sjeveroistočne Europe zabilježene su iznadprosječne temperature, dok je u znatnom dijelu europskog kontinenta od Skandinavije do Balkana i sjeverne obale Crnog mora ipak bilo nešto hladnije. Iako je svibanj 2020. tako bio hladniji od prosjeka, prosječna temperatura u proljeću 2020. (ožujak-svibanj) je za 0,7 °C veća u odnosu na prosjek za razdoblje od 1981. do 2010. godine.
- Anomalija površinske temperature zraka za razdoblje od ožujka 2020. do svibnja 2020. u odnosu na prosjek za razdoblje 1981.-2010. / Izvor podataka: ERA5 © Copernicus Climate Change Service (C3S) / ECMWF
Zbog globalnog zatopljenja potaknutog porastom emisija stakleničkih plinova uzrokovanih ljudskom aktivnošću, globalna temperatura je već porasla za više od 1 °C u odnosu na predindustrijsko razdoblje te uzrokuje cijeli niz ekstremnih vremenskih događaja poput toplinskih valova, suša i poplava.
Podsjetimo, prošla je godina za Europu bila najtoplija u povijesti mjerenja, a prema C3S-ovom izvješću o stanju klime u Europi u 2019. godini europski kontinent zagrijava se brže od svjetskog prosjeka. Također, brojni stručnjaci očekuju da će prosječna globalna temperatura oboriti novi rekord u sljedećem petogodišnjem razdoblju (2020.-2024.).
S.F. / Ekovjesnik