Lipanj obilježen temperaturnim rekordima i velikim požarima u Sibiru

Nakon što je u istočnom Sibiru 20. lipnja zabilježena rekordna temperatura od 38 °C

Copernicusova služba za klimatske promjene (C3S) priopćila je u utorak da su globalne prosječne temperature u lipnju bile na razini rekorda iz 2019. godine, no posebno se ističu izuzetno visoke temperature u arktičkom dijelu Sibira koje su izazvale nezapamćeno velike požare.

Copernicusova služba za klimatske promjene (C3S) je u svom najnovijem priopćenju istaknula da su globalne temperature u lipnju 2020. bile na razini rekorda iz 2019. godine. Međutim, kao najupečatljivije regionalno obilježje ističu se izuzetno visoke temperature u arktičkom dijelu Sibira, gdje su zabilježene temperature čak 10 °C iznad uobičajenih lipanjskih vrijednosti. Prosječna temperatura u cijelom arktičkom Sibiru bila je 5 °C viša u odnosu na razdoblje 1981.-2010. te za 1 °C viša u odnosu na lipanj 2018. i 2019., dva ranija najtoplija lipnja.

U zapadnom dijelu Sibira u lipnju su izmjerene uglavnom niže temperature od prosječnih, što pokazuje veliku varijabilnost u sibirskim prostranstvima. Međutim, u istočnom Sibiru u gradiću Verkhoyansk 20. lipnja zabilježena je temperatura od 38 °C ili najviša u povijesti meteoroloških mjerenja u Arktičkom krugu, iako Svjetska meteorološka organizacija još uvijek čeka potvrdu tog izvještaja.

  • Prosječne temperature za lipanj u arktičkom dijelu Sibira u odnosu na razdoblje 1981.-2010. Izvor: ERA5 / Copernicus Climate Change Service, ECMWF.

„Ono što najviše zabrinjava jest to što se Arktik zagrijava brže od ostatka svijeta“, izjavio je Carlo Buontempo, direktor Copernicusove službe za klimatske promjene. „Vrlo je neobično da zapadni dio Sibira ima iznadprosječne temperature tijekom zime i proljeća, a još više zabrinjavaju izuzetno visoke temperature u arktičkom dijelu Sibira.”

Sve to izazvalo je nezapamćeno velike požare koji su prošlog mjeseca nadmašili rekordne požare u lipnju 2019. godine, što će imati tragične posljedice za šume, ali i općenito za prirodu. Služba za nadgledanje atmosfere CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) tako procjenjuje da je tijekom lipanjskih požara u Sibiru ispušteno nevjerojatnih 59 megatona ugljikovog dioksida (u lipnju 2019. 53 megatone CO2), što emisiju tog štetnog plina čini najvećom u posljednjih 18 godina.

„Više temperature i sušna razdoblja su idealni uvjeti za stvaranje dugotrajnih požara na tako velikim područjima. Posljednjih nekoliko godina svjedočili smo vrlo sličnim obrascima aktivnosti požara i anomalija vlage tla širom regije“, izjavio je viši znanstvenik CAMS-a i stručnjak za požare u Europskom centru za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF) Mark Parrington.

U priopćenju se također navodi kako se Sibir ističe kao regija s najvećim anomalijama i to ne samo u lipnju 2020., već i tijekom posljednjih 12 mjeseci. Na sjeveru Europe zabilježene su iznadprosječne, a na jugu ispodprosječne temperature te je sveukupno gledano prošli mjesec bio drugi najtopliji lipanj na europskom kontinentu.

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zieglergasse postaje prva bečka ulica prilagođena klimatskim promjenama

S ciljem smanjenja utjecaja efekta toplinskih otoka gradska uprava austrijskog glavnog grada odlučila je provesti pilot projekt u jednoj od ulica sedmog bečkog okruga kako bi tamošnjem stanovništvu olakšala život u vrućim ljetnim mjesecima. Bečka ulica Zieglergasse postat će tako prva ulica s mogućnošću regulacije temperature zraka čime će se značajno povećati kvaliteta života lokalnih stanara.

2020. godina najtoplija u europskoj povijesti mjerenja

Najnoviji podaci koje je objavila Copernicusova služba za klimatske promjene (C3S) pokazuju da se 2020. globalno izjednačila s dosad najtoplijom 2016. godinom. Šesta u nizu izuzetno toplih godina ujedno je obilježila kraj dosad najtoplijeg desetljeća, a tijekom protekle godine zabilježen je i rast koncentracije CO2 u atmosferi.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER