Natječaj za kratku priču: Žedni grad - Voda u gradu

Radovi se mogu dostaviti isključivo do 15. studenog 2020.

Goethe-Institut Kroatien otvara natječaj za kratku priču na temu grada čiji sadržaj dijeli naslov s projektom „Žedni grad“ („Die Stadt hat Durst“) te ima uvjet da se u priči spominje voda u gradu

Urbano iskustvo predmetom je književnih formi, koje svoju tradiciju u Zagrebu među ostalim baštine i od najpoznatijih gradskih legendi, poput one o djevojci Mandi i zdencu Manduševcu, jednome od autentičnih i najstarijih mjesta za konzumaciju besplatne pitke vode u tkivu grada. Grad čine njegovi ljudi i priče, a posebno mjesto u zagrebačkom književnom imaginariju zauzimaju kratke priče. U želji da novim narativima doprinese reinterpretaciji grada i predstavi zanimljive glasove, Goethe-Institut Kroatien 12. listopada otvara natječaj za kratku priču na temu grada čiji sadržaj dijeli naslov s projektom „Žedni grad“ te ima uvjet da se u priči spominje voda u gradu.

  • Tema natječaja je (pitka) voda u gradu / Fotografije: Ekovjesnik

Natječaj je dio programa koji zagovara sadržajnu nadogradnju Manduševca kako bi mu se vratila njegova stoljetna funkcija i kako bi se odgovorilo na stvarnu potrebu grada. Glavni gradski trg svakako treba imati punkt s besplatnom pitkom vodom, a nema razloga da on ne bude na povijesnome mjestu gdje se to važno zajedničko dobro nudilo stoljećima.

  • Maduševac na Trgu bana Jelačića / Fotografije: Saša Šimpraga / Goran Kerić

Odluku o nagrađenim pričama donijeti će žiri u sastavu: Nataša Medved, Ivica Prtenjača i Andrija Škare.
 
Na razmatranje će se uzeti isključivo radovi pristigli u vremenu od 12. listopada do 15. studenog 2020., a odluka o nagrađenima bit će objavljena do kraja studenoga na internetskoj stranici Goethe-Instituta Kroatien.

Ostali uvjeti natječaja:

  • na natječaj se mogu prijaviti autori/ce koji/e pišu na BHS-u (jezicima regije)
  • prihvaćaju se samo prethodno neobjavljene priče
  • svaka/i autorica/autor može prijaviti jednu priču
  • priče duljinom ne smiju prelaziti 10.000 znakova s razmacima
  • priče trebaju biti napisane na računalu i spremljene u formatu .doc ili .docx (Ariel; veličina slova 12 točaka, prored 1,5)
  • priče se šalju isključivo na email adresu kratkaprica@goethe.de. Drugačije poslani radovi neće biti uzeti na razmatranje
  • žiri će vrednovati pristigle najave u anonimiziranom obliku
  • natječaj je javan

Nagrade:

  • Prva nagrada: Objava priče na stranicama Goethe-Instituta Kroatien na hrvatskom i njemačkom jeziku i plaćeno pohađanje tečaja njemačkog jezika u Goethe-Institutu
  • Druga nagrada: Objava priče na stranicama Goethe-Instituta Kroatien na hrvatskom i njemačkom jeziku i poklon paket
  • Treća nagrada: Objava priče na stranicama Goethe-Instituta Kroatien na hrvatskom i njemačkom jeziku

  • Projekt „Žedni grad“ predstavljen je krajem rujna urbanom intervencijom na Manduševcu / Fotografije: Ekovjesnik

Projekt „Žedni grad“ („Die Stadt hat Durst“) Goethe-Institut Kroatien provodi u suradnji s autorom programa Sašom Šimpragom i platformom 1POSTOZAGRAD.

Goethe-Institut Kroatien / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Ipak je lakše ponovno napuniti bocu vode, zar ne?

Pariška komunalna tvrtka za proizvodnju i distribuciju vode Eau de Paris pokrenula je novu kampanju koja ima za cilj potaknuti smanjenje upotrebe štetne jednokratne plastike i konzumaciju besplatno dostupne pitke vode u javnom prostoru.

Žedni grad: žedni šetnje - pitka i druga voda u centru grada

U okviru višegodišnjeg programskog naglaska na pitanja ekologije i održivosti, Goethe-Institut Kroatien počinje projekt „Žedni grad“, kojim se nastavlja na regionalnu inicijativu njemačkog kulturnog instituta za istraživanje društvenog i umjetničkog dosega (novih) oblika demokratskog i kolaborativnog upravljanja zajedničkim dobrima (commons).

Predstavljen projekt „Žedni grad“

Projekt „Žedni grad“ („Die Stadt hat Durst“) Goethe-Institut Kroatien provodi u suradnji s autorom programa Sašom Šimpragom i platformom 1POSTOZAGRAD. Fokus projekta su urbane (mikro) teme koje čine dio šire priče okolišnih i održivih politika.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER