Akcijski plan EU-a „Prema nultoj stopi onečišćenja zraka, vode i tla“

Javno savjetovanje otvoreno je do 10. veljače 2021.

Europa poduzima mjere u cilju smanjenja onečišćenja, a u okviru Europskog zelenog plana Europska komisija postavila je cilj nulte stope onečišćenja za Europu

Početkom listopada 2020. Europska komisija je pokrenula plan djelovanja za akcijski plan EU-a „Prema nultoj stopi onečišćenja zraka, vode i tla – izgradnja zdravijeg planeta za zdravije ljude”. U planu djelovanja se iznosi se plan EU-a za postizanje nulte stope onečišćenja boljim preveniranjem, uklanjanjem i praćenjem onečišćenja te izvješćivanjem o njemu.

Izvješće Europske agencije za okoliš (European Environment Agency - EEA)EEA Signals 2020 – Towards zero pollution in Europe (EEA Signali 2020 – Prema nultoj stopi onečišćenja u Europi) sadrži pregled tema onečišćenja zraka, vode i tla, kao i razmatranja iz drugih perspektiva utemeljenih na prethodno objavljenim informacijama i podacima EEA. U izvješću se razmatraju različiti oblici onečišćenja i njihovi izvori te predstavljaju mjere za poboljšanje kvalitete zraka radi unapređenja zdravlja ljudi i glavni pritisci na slatkovodna tijela i mora, a navodi se se i kako je onečišćenje tla i dalje raširen i rastući problem.

Europska komisija poziva sve građan(k)e EU-a i sve zainteresirane strane, konkretno one pogođene onečišćenjem i one na koje se odnose pravila o ograničavanju onečišćenja, da tijekom javnog savjetovanja iznesu svoja stajališta i to do 10. veljače 2021. godine.

Svrha ovog javnog savjetovanja je prikupljanje stajališta građana i dionika o akcijskom planu EU-a „Prema nultoj stopi onečišćenja zraka, vode i tla”. Naime, u Europskom zelenom planu najavljeno je da EU, s ciljem zaštite svojih građana i ekosustava, mora nastojati postići nultu stopu onečišćenja te bolje sprječavati i sanirati onečišćenje zraka, vode, tla i potrošačkih proizvoda.

Kako bi se svladali ti međusobno povezani izazovi, Europska komisija će 2021. donijeti Akcijski plan za nultu stopu onečišćenja. Unatoč znatnim poboljšanjima tijekom posljednjih desetljeća, onečišćenje i dalje šteti građanima i ekosustavima. Opće je poznato kako onečišćenje uzrokuje više tjelesnih i mentalnih bolesti te je jedan od pet glavnih uzroka gubitka bioraznolikosti. Društvo i ekosustavi plaćaju visoku cijenu za onečišćenje, uključujući troškove povezane sa zdravljem (zdravstvena skrb, gubitak radnih dana, gubitak produktivnosti), smanjenje prinosa (npr. u poljoprivredi, ribarstvu i turizmu), troškove sanacije (npr. pročišćavanje vode, dekontaminacija tla, uklanjanje onečišćenja iz mora) i gubitak usluga ekosustava (npr. oprašivanje).

Ispunjavanjem internetskog upitnika stoga možete pridonijeti ovom javnom savjetovanju, a svi oni koji nisu u mogućnosti služiti se internetskim upitnikom, za kontakt se mogu obratiti putem sljedeće adrese e-pošte: ENV-ZERO-POLLUTION@ec.europa.eu.

Upitnici su dostupni na nekim ili svim službenim jezicima EU-a, a svoje odgovore možete dostaviti na bilo kojem od službenih jezika EU-a. Radi transparentnosti, organizacije i poduzeća koji sudjeluju u javnom savjetovanju pozivaju se na registriranje u EU-ov Registar transparentnosti.

Europska komisija / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Pariz 2050. gradi se već sada!

Scenarij s 50 stupnjeva Celzija prema predviđanjima Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) u Parizu se još uvijek može izbjeći. No, to zahtijeva odlučno i hitno djelovanje, a s obzirom na to da klimatske promjene također pogoršavaju društvene nejednakosti, Pariz će s prilagodbom i zelenom transformacijom odlučno nastaviti i u nadolazećim godinama.

Zeleni tjedan EU-a 2021.

Zeleni tjedan Europske unije 2021. održava se od 31. svibnja do 4. lipnja i predstavlja priliku za interakciju sa svim dionicima i zainteresiranim građanima o tome kako možemo zajedničkim snagama ostvariti ambiciju postizanja nulte stope onečišćenja i okoliša bez toksina

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER