FZOEU: Do ljeta isporuka više od milijun novih spremnika za gradove i općine
Čak 1,18 milijuna spremnika različitog volumena za odvojeno prikupljanje papira, plastike, biootpada te ostalog reciklabilnog otpada
Do sredine lipnja ove godine četiristotinjak gradova i općina koji su se javili Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost dobit će spremnike za odvojeno prikupljanje otpada u kućanstvima. U tijeku je isporuka oko 1,18 milijuna spremnika različitog volumena za odvojeno prikupljanje papira, plastike, biootpada te ostalog reciklabilnog otpada.
FZOEU je već ranije jedinicama lokalne samouprave isporučio i oko 48 tisuća većih mentalnih i plastičnih kontejnera u kojima građani/ke također mogu odvojeno odlagati razne vrste otpada po svojim kvartovima. Riječ je o projektu ukupne investicije od oko 370 milijuna kuna koju je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja za ovu namjenu odobrilo Fondu te osiguralo sredstva iz EU fondova, priopćili su iz Fonda.
„Hrvatska je u 2019. godinu u odnosu na 2018. godinu zabilježila porast od 6 % u odvojenom prikupljanju otpada i sada taj postotak na nacionalnoj razini iznosi 37 %. Osiguravajući građanima dostupnu infrastrukturu i uz konstantnu edukaciju i informiranje javnosti taj će se postotak sigurno nastaviti povećavati“, komentirao je direktor Fonda Siniša Kukić.
Očekivano, u odvojenom prikupljanju otpada prednjače jedinice lokalne samouprave s područja Međimurske županije i otoka Krka koji već dugi niz godina kontinuirano ulažu ne samo u komunalnu infrastrukturu nego i u sustavnu edukaciju građana. Više od 50 % odvojenog prikupljanja otpada bilježi Prelog, Čakovec, Koprivnica, a iznad državnog prosjeka su i gradovi Varaždin, Buzet, Cres i Mali Lošinj, ali i brojne općine po raznim hrvatskim županijama.
Važnost edukacije, ali i odgovornog ponašanja svakog pojedinca prema otpadu
U Fondu napominju kako je - prema podacima Eurostata za 2019. godinu, Hrvatska s 445 kg komunalnog otpada po stanovniku nešto ispod europskog prosjeka koji iznosi 502 kg po stanovniku te očekuju kako će isporukom novih spremnika za otpad stope odvojenog prikupljanja otpada i dalje rasti.
Također, naglašavaju važnost informiranja i edukacije javnosti te odgovornog ponašanja svakog pojedinca prema otpadu koji se stvara u kućanstvima. Zbog toga Fond u suradnji s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja provodi edukativne kampanje kojima je cilj ukazati na pravilnu hijerarhiju gospodarenja otpadom.
Najviše spremnika odlazi u četiri županije
Od ukupnog broja, prema iskazanom interesu najviše spremnika naručile su jedinice lokalne samouprave s područja Splitsko-dalmatinske, Istarske, Osječko-baranjske i Zadarske županije. Spremnici se isporučuju prema terminskom planu te je do sada već isporučena polovica od ugovorene količine.
Uz spremnike za odvojeno prikupljanje otpada iz sredstava fondova Europske unije sufinancirala se i izgradnja reciklažnih dvorišta, sortirnica i kompostana te nabava komunalnih vozila. Saniraju se i odlagališta komunalnog otpada, dio se financira nacionalnim sredstvima Fonda za zaštitu okoliša, a dio je osiguran kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija iz kojeg je također sufinancirana i izgradnja centara za gospodarenje otpadom.
Ekovjesnik