Bečka zračna luka uskoro postaje klimatski neutralna!

Bečka ZL Schwechat prva „zelena” zračna luka u Europi

Sljedeće godine zračna luka Schwechat trebala bi u pogon pustiti najveći solarni sustav u Austriji čija će ukupna površina odgovarati onoj 48 nogometnih igrališta

Bečka zračna luka Schwechat nastavlja provoditi mjere kojima nastoji doprinijeti zaštiti klime. Tako je u srijedu najavljeno da će se na području zračne luke izgraditi najveći fotonaponski sustav u Austriji. Obuhvaćat će osam solarnih sustava ukupne snage oko 24 MW koji će se prostirati na površini od oko 24 hektara, što otprilike odgovara površini 48 nogometnih igrališta. Očekuje se da će se ondje godišnje proizvoditi otprilike 30 milijuna kWh električne energije. Time bi trebali pokriti trećinu potrošnje struje na aerodromu, a tolika količina energije dovoljna je, primjerice, za opskrbu oko 7.000 kućanstava godišnje.

Aerodrom Schwechat je s postavljanjem solarnih sustava započeo još 2016. godine. Na području zračne luke dosad je instalirano ukupno pet takvih sustava koji se uglavnom nalaze na krovovima zgrada ili hangara, a sada namjeravaju postaviti još tri nova. Dva manja nalazit će se na parkiralištu, a jedan će biti smješten na površini u neposrednoj blizini piste. Izgradnja novih solarnih sustava trebala bi započeti ovog proljeća, dok bi na ljeto 2022. trebali biti pušteni u rad.  

  • Zračna luka Wien Schwechat / Unsplash

Postavljanje solarnih sustava samo je jedna od brojnih mjera koje ova zračna luka provodi s ciljem postizanja klimatske neutralnosti. Tako se, primjerice, postojeća rasvjeta postupno zamjenjuje ekološki prihvatljivim LED rasvjetnim tijelima. Bečki aerodrom sve se više oslanja i na električnu mobilnost, a trenutačno ima više od 380 e-vozila. Nova i moderna zgrada Vienna Airport Office Park 4 koristi geotermalnu energiju te je već nekoliko puta proglašena najodrživijom poslovnom zgradom u Austriji.

Posljednjih je godina zračna luka Schwechat smanjila emisiju CO2 za 70 %, a potrošnju energije za više od 40 %. Predsjednik uprave Günther Ofner istaknuo je da je ova zračna luka na dobrom putu da postane prva „zelena” zračna luka u Europi te da će za samo nekoliko godina postići klimatsku neutralnost.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Novim proširenjem Zračna luka Beč postaje još značajnije međunarodno čvorište

Zračna luka Beč nije samo važno austrijsko prometno čvorište, već i najveći poslodavac na istoku zemlje te vodeće poduzeće Donje Austrije. Broj putnika u stalnom je porastu, kvaliteta usluge oduvijek je na zavidnom nivou, a proširenjem Terminala 3 postići će se najviši međunarodni standardi.

Izravna zračna linija Zagreb-Beč prometuje već 30 godina

Zahvaljujući ovoj liniji putnici iz Zagreba mogu u Beču nastaviti putovanje prema destinacijama diljem svijeta, dok se putnicima iz Austrije tijekom cijele godine nudi najbrža veza od Beča do Hrvatske. Pristupanjem Hrvatske Schengenu olakšalo se putovanje između ove dvije zemlje.

Beč ulaže milijardu eura u ekološki prihvatljivu opskrbu energijom

Bečko poduzeće za opskrbu energijom Wien Energie u sljedećih će pet godina uložiti milijardu eura u geotermalnu energiju, toplinske crpke, izgradnju fotonaponskih sustava te vjetroelektrana, a sve s ciljem postizanja postupne neovisnosti od fosilnih goriva. Poduzeće planira potpuno restrukturirati svoj energetski sustav kako bi zaštitio klimu i stabilizirao cijene energenata.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER