IHS Markit u 2021. predviđa instalaciju 181 GW fotonaponskih sustava
Britanska analitička kuća očekuje da će svjetsko tržište fotonaponskih sustava u ovoj godini značajno porasti
Ova britanska analitička kuća povećala je svoju raniju procjenu novoinstaliranih fotonaponskih kapaciteta u 2021. godini za oko 23 gigavata (GW). Zbog velike potražnje, fotonaponski moduli vodećih proizvođača u potpunosti su rasprodani za prvu polovicu godine.
IHS Markit je značajno povećao svoju prognozu novoinstaliranih fotonaponskih sustava za ovu godinu, i to sa 158 na 181 GW. Navodeći glavne trendove u obnovljivim izvorima energije za 2021. godinu, britanski analitičari ističu kako bi ovaj rast značio porast od 27 posto u odnosu na 2020. godinu. IHS Markit analitičari očekuju snažni porast potražnje unatoč povećanim cijenama modula, dužim rokovima isporuke i rastućim cijenama prijevoza te očekuju kako će Kina i ove godine ponovno biti najveće svjetsko tržište s oko 60 gigavata novoinstaliranih fotonaponskih kapaciteta.
„Fotonaponski moduli vodećih proizvođača rasprodani su u prvoj polovici godine“, kazala je Josefin Berg, voditeljica istraživanja za tehnologije čiste energije u IHS Markitu. „Još uvijek nema znakova padanja cijena za isporuke u srpnju, proizvodni kapaciteti su i dalje dovoljni i nije došlo do većih uskih grla koja bi promijenila našu prognozu od 181 gigavata globalnih fotonaponskih instalacija.“
Rast cijena polisilicija, bakra i čelika pomoći će pri održavanju cijena foronaponskih modula na trenutnim razinama, iako bi cijene solarnog stakla mogle početi padati od drugog tromjesečja 2021. godine. S druge strane, u IHS Markitu od svibnja nadalje očekuju porast potražnje u Kini i na međunarodnim tržištima fotonaponskih sustava.
„Lanac opskrbe u ovoj industriji ulazi u svoju novu fazu s većim fokusom na profitabilnost, tehnološko vodstvo i konsolidaciju“, tvrde u IHS Markitu te predviđaju kako će oko 72 posto modula proizvesti 10 najboljih tvrtki u 2020. godini. „To će biti važan čimbenik stabilnih cijena modula uz visoke proizvodne troškove i pritisak investitora da u 2021. povećaju profitabilnost tvrtki.“
Profitabilnost u lancu opskrbe fotonaponskim sustavima i dalje je presudna za sve glavne proizvođače jer im je potrebna likvidnost i kapital za nova ulaganja u istraživanje i razvoj, a od 2023. planiraju masovnu proizvodnju inovativnih fotonaponskih tehnologija.
„Bit će potrebna dodatna ulaganja za usklađivanje sa standardima nižih emisija CO2 i zaštite okoliša“, rekla je dr. Edurne Zoco iz tvrtke IHS Markit.
S.F. / Ekovjesnik