17,5 milijardi eura za potporu zelenom gospodarstvu država članica EU-a
Naglasak na najslabije razvijenim regijama, najudaljenijim regijama i otocima, a uvjet za financijsku potporu je obvezivanje na klimatsku neutralnost do 2050.
Fond za pravednu tranziciju pomoći će državama članicama da ublaže socioekonomske utjecaje tranzicije na klimatsku neutralnost, priopćeno je iz Europskog parlamenta. Prijedlog uredbe usvojen je u utorak s 615 glasova za, 35 protiv i 46 suzdržanih.
Paket obuhvaća 7,5 milijardi eura iz višegodišnjeg proračuna za razdoblje 2021. – 2027. i dodatnih 10 milijardi eura iz Instrumenta EU-a za oporavak, navodi se u priopćenju Europskog parlamenta. Iz njega će se financirati projekti usmjereni na gospodarsku diversifikaciju, ekonomsko preusmjeravanje ili otvaranje radnih mjesta i projekti koji doprinose prelasku na održivo, klimatski neutralno i kružno gospodarstvo.
Fond za pravednu tranziciju (FPT) financirat će pomoć pri traženju posla, usavršavanje i prekvalifikaciju te aktivno uključivanje radnika i tražitelja zaposlenja tijekom prelaska europskoga gospodarstva na klimatsku neutralnost. Podupirat će i mikropoduzeća, poduzetničke inkubatore, sveučilišta i javne istraživačke institucije te ulaganja u nove energetske tehnologije, energetsku učinkovitost i održivu lokalnu mobilnost.
Isključena ulaganja povezana sa spaljivanjem otpada i fosilnim gorivima
Posebno se ističe kako se sredstvima Fonda neće financirati projekti spaljivanja otpada, kao ni izgradnja ili razgradnja nuklearnih elektrana, aktivnosti povezane s duhanskim proizvodima i ulaganja koja uključuju fosilna goriva.
Također, države članice EU-a u svojim planovima za pravednu tranziciju moraju utvrditi područja koja su najteže pogođena energetskom tranzicijom te u njih trebaju usmjeriti primljena sredstva. Posebna pozornost treba se posvetiti posebnostima otoka, otočnih područja i najudaljenijih regija.
Zeleno nagrađivanje država članica koje brže smanjuju emisije
U slučaju povećanja sredstava za Fond nakon 31. prosinca 2024., na inicijativu Parlamenta uvest će se „Mehanizam zelenog nagrađivanja”. Ova dodatna sredstva će se raspodijeliti među državama članicama, s time što će članice koje brže smanjuju industrijske emisije stakleničkih plinova dobiti više sredstava.
Da bi imale pristup sredstvima Fonda za pravednu tranziciju, države članice morat će se na državnoj razini obvezati na postizanje klimatske neutralnosti do 2050. Prije usvajanja tog cilja imat će pravo na samo 50 % dodijeljenih sredstava. Nadalje, poduzeća u financijskim poteškoćama moći će dobiti potporu u skladu s privremenim pravilima EU-a o državnim potporama utvrđenima za iznimne okolnosti.
U priopćenju se također navodi kako se sredstva mogu prenijeti iz drugih kohezijskih fondova na dobrovoljnoj osnovi, a udio sufinanciranja ulaganja sredstvima EU-a ograničen je na najviše 85 % za slabije razvijene regije, 70 % za tranzicijske regije i 50 % za razvijenije regije.
„Europski parlament daje snažan politički signal: potrebno je uhvatiti se ukoštac s društvenim, gospodarskim i ekološkim učincima energetske tranzicije u najpogođenijim regijama. Prelazimo u novo zeleno doba Europe, a da pritom nitko ne bude zapostavljen.” – izjavio je izvjestitelj Manolis Kefalogiannis (EPP, Grčka).
Podsjetimo, Fond za pravednu tranziciju prvi je stup Mehanizma za pravednu tranziciju, ključnog alata za potporu regijama, industrijama i radnicima koji će se suočiti s najvećim izazovima pri provedbi Europskog zelenog plana, a privremeni politički dogovor o Fondu postignut je 9. prosinca 2020.
Ekovjesnik