Obnovljivi izvori u Europi 2017. premašili ugljen

Proizvodnja u termoelektranama na ugljen u 2017. smanjena je za 7 posto

U Europi je po prvi put godišnja količina električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije nadmašila električnu energiju proizvedenu iz konvencionalnog fosilnog goriva ugljena. Proizvodnja električne energije u termoelektranama na ugljen širom EU-a u 2017. godini pala je za 7 %, čemu je najzaslužnije napuštanje takvih elektrana u Njemačkoj, Velikoj Britaniji i Nizozemskoj.

Obnovljiva Europa

Europa je u 2017. godini poduzela impresivne korake u čistoj energetskoj revoluciji te je tako proizvela više električne energije iz obnovljivih izvora energije poput Sunca, vjetra i biomasa, nego sagorijevanjem iz ugljena. Izvještaj koji su dana 30. siječnja zajednički objavili renomirana  nevladina i neprofitna organizacija Sandbag sa sjedištem u Bruxellesu i Londonu i njemački klimatski lobist Agora Energiewende, pokazuje kako se iz obnovljivih izvora proizvelo 679 TWh električne energije, a iz ugljena 669 TWh.

Udio vjetroelektrana, sunčanih i elektrana na biomasu u proizvodnji električne energije u zemljama EU-a povećan je tako na 20,9 %, dok je udio termoelektrana na lignit i smeđi ugljen u 2017. godini iznosio 20,6 %.

No, svega godinu dana ranije, udio termoelektrana na ugljen iznosio je 21,5 %, a obnovljivi izvori 18,8 % u ukupnoj proizvodnji električne energije. Istodobno, sve više europskih elektroenergetskih tvrtki napušta, odnosno izdvaja svoje poslovanje s proizvodnjom električne energije iz fosilnih goriva, a posebice ugljena. Pritom se ponajviše ističu njemački E.ON, španjolska Iberdrola i danski Ørsted.

Ipak, podaci koje je objavio Eurostat pokazuju kako ovo postignuće treba malo bolje razmotriti. Prema Eurostatu, u 2017. godini je u Europi samo 19 posto električne energije nastalo iz krutih goriva poput ugljena, a dodatnih 24 posto je proizvedeno iz drugih izvora poput prirodnog plina i sirove nafte, što znači da je postupno smanjivanje električne energije iz ugljena samo jedan korak naprijed ka smanjenju emisija ugljika.

Rasprave o utjecaju biomase na okoliš

Na sjednici Europskog parlamenta 17. siječnja 2018. postavljen  je obvezujući cilj po kojem do 2030. godine udio obnovljivih izvora energije treba iznositi 35 posto ukupne potrošnje. Takvoj odluci usprotivili su se predstavnici nekoliko nevladinih organizacija, čiji se predloženi amandman o smanjenju korištenja biomase i biogoriva nije uvrstio u konačnu odluku.

U svom amandmanu predstavnici nevladinih organizacija pozvali su se na studiju objavljenu u znanstvenom časopisu Environmental Research Letters, a u kojoj znanstveni tim eksperata više različitih sveučilišta i institucija objašnjava kako korištenje biomase, prvenstveno one drvne, može smanjiti dugoročnu koncentraciju CO2 u atmosferi u odnosnu na fosilna goriva, ali njezin prvotni utjecaj je povećanje emisija CO2.

Sve u svemu, pozitivni statistički podaci koji ukazuju na smanjenje korištenja fosilnih goriva uvijek su dobrodošli. Tako se u samo pet godina proizvodnja električne energije iz ugljena strahovito smanjila i danas je njen udio manji od udjela električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora.

Borba protiv klimatskih promjena će uvijek biti prisutna, a korištenje ekološki najprihvatljivijih izvora energije je ključno za ograničavanje emisija ugljika.

K.P.

VEZANE VIJESTI

Bečka tržnica Karmelitermarkt je prva energetski samodostatna tržnica u Europi!

Zahvaljujući suradnji Magistratskog odjela za tržnice Grada Beča (MA 59) i energetskog poduzeća Wien Energie, stara tržnica Karmelitermarkt postala je prva energetski samodostatna tržnica na europskom kontinentu. Na krovu tržnice instaliran je fotonaponski sustav vršne snage 20 kWp, a korištenje sustava skladištenja energije omogućuje autonoman rad tržnice i u slučaju nestanka električne struje.

Naši talijanski susjedi zatvaraju sve termoelektrane na ugljen

Talijanski ministar industrije predložio je da se do 2025. godine postepeno zatvore sve termoelektrane na ugljen, što je u skladu sa smanjivanjem korištenja ugljena u zemljama Europske unije i napuštanju fosilnih goriva.

Zatvorena posljednja austrijska elektrana na ugljen!

Austrijski elektroenergetski gigant Verbund zatvorio je u petak svoju termoelektranu na ugljen u Štajerskoj. Proizvodnja električne energije iz ugljena sada je u Austriji stvar povijesti, što otvara put za prijelaz na 100-postotnu obnovljivu energiju do 2030.

Portugal bez ugljena do kraja godine

Ovogodišnjim zatvaranjem dviju termoelektrana na ugljen, Sines i Pego, Portugal će se pridružiti Belgiji, Švedskoj i Austriji u potpunom napuštanju ugljena u proizvodnji električne energije.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER