City-IKEA: Dobar susjed kakvog biste samo mogli poželjeti!
Poznato je kad se otvara nova City-IKEA na bečkom Zapadnom kolodvoru
Sa 160 tradicionalnih švedskih stabala i čeličnom konstrukcijom koja podsjeća na police ovog švedskog brenda, nova City-IKEA otvara se na bečkom Zapadnom kolodvoru u četvrtak 26. kolovoza, točno u 10:00 sati!
Jedanaest metara visoka i 4,2 tone teška kavkaska ili Nordmann jela (Abies nordmanniana) već neko vrijeme krasi krovnu terasu nove trgovine City-IKEA na bečkom Zapadnom kolodvoru (Westbahnhof). Sedamdeset od ukupno 160 stabala raspoređenih po trgovini, svoje je mjesto našlo upravo na krovnoj terasi koja će biti dostupna svim posjetiteljima od 26. kolovoza ove godine. Uskoro će se do terase moći doći vanjskim ili unutarnjim stubištem i liftom.
© IKEA
Novi koncept kupovine bez automobila
Nakon dvije godine izgradnje, konačno se bliži veliki dan otvaranja ove sedmokatne bečke trgovine koja se prostire na ukupnoj površini od 21.600 četvornih metara. City-IKEA će pritom zauzimati pet katova, a na dva gornja kata nalazit će se Hotel Jo & Joe poznatog hotelskog lanca Accor s 345 kreveta, namijenjenih prvenstveno mladim poslovnim ljudima. Četiri male trgovine - ljekarna, studio za slušne aparate, frizerski salon i pekarnica - koje su se prethodno nalazile na ovom mjestu preselit će se malo niže u ulicu Äußere Mariahilfer Straße.
Cijela investicija stajala je 140 milijuna eura, a na pitanje o očekivanom opsegu prodaje, Rodolphe de Campos, voditelj financija u austrijskoj Ikei, jednostavno kaže da je to „dobar posao".
Vlastita aplikacija za kupovinu
U trgovini će se kupovati putem Ikea aplikacije koju će se moći koristiti za izradu popisa za kupovinu, skeniranje pojedinačnih proizvoda pomoću QR koda i plaćanje na blagajni. Budući da su parkirna mjesta dostupna samo za bicikle, a ne i za automobile, kupci će manje predmete moći ponijeti odmah nakon plaćanja. Veći komadi namještaja dostavljat će se električnim vozilima na adrese kupaca ili u dostavne centre za preuzimanje.
„U usporedbi s drugim našim poslovnicama, ovako ćemo uštedjeti 350.000 putovanja automobilom, odnosno smanjiti emisiju CO2 za 1.000 tona“, kaže Maimuna Mosser, voditeljica razvoja poslovanja u austrijskoj Ikei.
Također, kako bi se svim posjetiteljima omogućio siguran ulaz tijekom otvaranja, ulaz će biti moguć samo uz elektroničku ulaznicu.
Građevinski radovi još su uvijek u punom jeku, a na svom je mjestu jedino drveće. Na trgovini su ugrađene velike bijele, visokotehnološke posude za cvijeće kojima će se osigurati automatsko zalijevanje te, po potrebi, isušivanje biljaka. Drveće na krovnoj terasi - odabrano iz četiri švedska nacionalna parka, iz sigurnosnih je razloga učvršćeno čeličnom užadi, kao i drveće postavljeno na pročelju trgovine u čeličnoj konstrukciji koja nalikuje Ikea polici. Njihova svrha je postizanje zasjenjenja unutarnjeg dijela trgovine i postizanje ugodnije mikroklime uz spuštanje temperature zraka do 1,5 stupnjeva Celzija.
1,2 milijuna eura za drveće
Kako bi moglo ispunjavati svoju funkciju, posađeno je već veliko drveće iz jednog njemačkog rasadnika, koje je prošlu godinu provelo na livadi u blizini grada Steyr u Gornjoj Austriji. Tamo se drveće ručno zalijevalo i aklimatiziralo na novu lokaciji u 15. bečkom okrugu. Budući da je drveće na krovnu terasu i pročelje zgrade podignuto dizalicom i nalazi se na popriličnoj visini, njihova eventualna izmjena ne bi bila tako laka – „ako ne i nemoguća", kaže Maimuna Mosser.
Samo u nova stabla uloženo je oko 1,2 milijuna eura pa se stoga u Ikei nadaju kako će u ovim uvjetima uspijevati očekivanih 45 godina. U svakom slučaju, njihovo presađivanje nije predviđeno te se očekuje kako će uz bujnije krošnje narasti još najviše jedan metar u visinu.
Drveće će svakako imati zamjetan utjecaj na mikroklimu ovog dijela Beča, a poznato je kako je sadnja drveća – kao prirodnih klima uređaja – jedna od najvažnijih mjera za smanjenje učinka urbanog toplinskog otoka.
Kvaliteta i održivost
Od samog početka realizacije projekta, švedski gigant IKEA i bečka tvrtka Querkraft Architects postavili su cilj dobivanja certifikata „Greenpass® Platinum Certificate“ - prvog međunarodnog certifikacijskog standarda za klimatsku otpornost. U tu svrhu morali su se ispuniti kriteriji u području zaštite klime, vode, zraka, biološke raznolikosti te energije i troškova.
Između ostalog, ovaj su certifikat dobili zahvaljujući inovativnom zelenom konceptu, instaliranom fotonaponskom sustavu na 800 četvornih metara krova i spremniku električne energije u podrumu zgrade.
Na drugom kraju ulice još jedan veliki građevinski projekt
- Signin krovni park trebao bi rasti na sloju posebne zemljane podloge debljine do 1,50 metara, a između hotela i robne kuće planira se zelena galerija. © OMA
- Stjepan Felber | Ekovjesnik