Rujan 2021. globalno jedan od četiri najtoplija rujna u povijesti

Zabilježen je i dvanaesti najmanji opseg arktičkog morskog leda

Anomalije prosječne rujanske temperature u Europi općenito su veće i promjenjivije u odnosu na ostatak svijeta. Tako je prema prosječnoj temperaturi, 0,2 °C nižoj od prosjeka za razdoblje 1991.-2020., ovogodišnji rujan bio najhladniji još od 2013. godine, a uslijedio je nakon relativno „hladnog“ kolovoza.

Copernicusova služba za klimatske promjene (Copernicus Climate Change Service - C3S) raspolaže podacima o klimi od 1855. godine te redovito objavljuje mjesečna izvješća o klimatskim promjenama kojima javnost obavještava o promjenama globalne temperature površinskog zraka, morskom ledenom pokrivaču i hidrološkim varijablama. Sva izvješća temelje se na računalno generiranim analizama pomoću milijardi mjerenja sa satelita, brodova, zrakoplova i meteoroloških stanica širom svijeta.

 

Kako se navodi u današnjem priopćenju, rujan 2021. bio je jedan od četiri najtoplija u svijetu, zajedno s onima 2020., 2019. i 2016. godine. Nakon prošlogodišnjeg rujna procjenjuje se da je ipak drugi najtopliji od početka mjerenja (0.40 °C topliji u odnosu na prosjek 1991.-2020.), iako se navedene četiri najtoplije godine razlikuju u globalnoj prosječnoj temperaturi za manje od 0,08 ºC.

U pojedinim dijelovima svijeta zabilježene su pak iznadprosječne temperature, primjerice u središnjem dijelu Južne Amerike, na sjeverozapadu Afrike te u južnoj i istočnoj Kini.

Europske temperature su u rujnu 2021. bile na razini prosječnih, a iako su mjestimično postignuti gotovo rekordni temperaturni maksimumi, u istočnom dijelu Europe ipak je bilo nešto hladnije. Rujan 2021. bio je mjesec s kontrastnim temperaturnim anomalijama u zapadnoj i istočnoj Europi. Tako je u većini zapadne Europe bilo znatno toplije od prosjeka 1991.-2020. Primjerice, na temelju prosječne temperature u cijeloj zemlji, iz Ujedinjenog Kraljevstva stižu izvješća o drugom najtoplijem rujnu do sada, dok je u Francuskoj zabilježena najviša dnevna maksimalna temperatura.

Kao što je ranije navedeno, rujan je u istočnom dijelu Europe bio hladniji od prosjeka 1991.-2020., iako nisu zabilježene temperature koje bi značajno odstupale od dugoročnog prosjeka. Na primjer, u Helsinkiju je rujan 2021. bio hladniji nego u bilo kojoj godini od 1997. do 2020., ali jedanaest ranijih rujna u razdoblju od 1961. do 1996. bilo je još hladnije.

Drugi dijelovi istočne Europe u kojima su zabilježene ispodprosječne temperature je područje koje se proteže dalje prema istoku, sve do Bajkalskog jezera. Visoke kolovoške temperature nad Grenlandom u rujnu su, osim na krajnjem sjeveroistoku, posvuda zamijenile ispodprosječne temperature. Također, znatno hladnije bilo je i u području istočne Rusije.

>>> Pročitajte još >>> U Europi je 2020. godina bila najtoplija u povijesti mjerenja

 

  • Mjesečne globalne i europske srednje anomalije površinske temperature zraka u odnosu na referentno razdoblje 1991.-2020. te 1981.-2010. (od siječnja 1979. do rujna 2021.) / Izvor: Copernicus Climate Change Service/ECMWF

U većini drugih kopnenih područja svijeta rujan je ipak bio topliji od prosjeka. To osobito vrijedi za središnje regije SAD-a i Kanade, sjeverozapadnu Afriku, područje od Irana preko zemalja srednje Azije do južne Kine, dijelove Sibira te sušom zahvaćen središnji dio Južne Amerike i veći dio Antarktike.

Temperature zraka i dalje su bile ispod prosjeka u većem dijelu tropskog i suptropskog istočnog Tihog oceana, no isto tako zabilježene su pretežno iznadprosječne temperature u središnjim i istočnim dijelovima sjevernog Pacifika, osim u području istočno od Japana. Izražene iznadprosječne temperature zabilježene su i u području ekstratropskog južnog Pacifika, a toplije je bilo gotovo u svim područjima Atlantskog i Indijskog oceana.

Opseg arktičkog morskog leda ipak znatno iznad tri rekordno najniža

U rujnu je mjesečni prosječni opseg morskog leda dosegao svoj godišnji minimum za 2021. na Arktiku i godišnji maksimum na Antarktiku. Opseg arktičkog morskog leda bio je 8 % ispod prosjeka, kao dvanaesti najmanji prema 43-godišnjim satelitskim podacima i četvrti najviši od 2007. godine, znatno iznad vrlo niskog opsega 2012., 2019. i 2020. godine.

Na regionalnoj razini, opseg morskog leda dosegao je rekordni minimum u Grenlandskom moru te istovremeno 15-godišnji maksimum području Beaufortovog i Čukotskog mora. Opseg antarktičkog morskog leda bio je nešto ispod prosjeka, nakon šest uzastopnih mjeseci iznadprosječnih vrijednosti.

Također, zabilježene su iznadprosječne koncentracije morskog leda oko Antarktičkog poluotoka i sjevernog Weddellovog mora, a ispodprosječne u dva susjedna oceanska područja.

U priopćenju se navodi kako je za izračun klimatoloških prosjeka C3S slijedio preporuku Svjetske meteorološke organizacije (WMO) za korištenje najnovijeg 30-godišnjeg razdoblja te u svojim klimatskim izvješćima od siječnja 2021. nadalje koristi referentno razdoblje od 1991. do 2020. godine.

S.F. / Ekovjesnik

 

 

VEZANE VIJESTI

Temperaturne anomalije bez presedana! 2023. na putu da postane najtoplija godina u povijesti mjerenja!

Nakon najtoplijeg kolovoza, s temperaturama 0,7 °C iznad prosjeka 1991.-2020., i najtoplijeg ljeta (lipanj – kolovoz), najnoviji podaci Službe za klimatske promjene Copernicus pokazuju da je rujan 2023. bio dosad najtopliji rujan na globalnoj razini, s prosječnom površinskom temperaturom zraka od 16,38 °C ili 0,93 °C iznad prosjeka za rujan 1991.-2020. i 0,5 °C iznad temperature prethodnog najtoplijeg rujna 2020. godine.

Drugi najtopliji lipanj u Europi i najtopliji ikad u Sjevernoj Americi

Prosječna europska temperatura za lipanj 2021. bila je 1,5 °C iznad prosjeka za razdoblje 1991.-2020., a jedini lipanj koji je u Europi bio topliji od ovogodišnjeg dogodio se prije dvije godine. Istovremeno, na području Sjeverne Amerike oboreni su brojni temperaturni rekordi, zbog čega će se lipanj 2021. na tom kontinentu pamtiti kao najtopliji dosad.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER