Rujan 2021. globalno jedan od četiri najtoplija rujna u povijesti
Zabilježen je i dvanaesti najmanji opseg arktičkog morskog leda
Anomalije prosječne rujanske temperature u Europi općenito su veće i promjenjivije u odnosu na ostatak svijeta. Tako je prema prosječnoj temperaturi, 0,2 °C nižoj od prosjeka za razdoblje 1991.-2020., ovogodišnji rujan bio najhladniji još od 2013. godine, a uslijedio je nakon relativno „hladnog“ kolovoza.
Kako se navodi u današnjem priopćenju, rujan 2021. bio je jedan od četiri najtoplija u svijetu, zajedno s onima 2020., 2019. i 2016. godine. Nakon prošlogodišnjeg rujna procjenjuje se da je ipak drugi najtopliji od početka mjerenja (0.40 °C topliji u odnosu na prosjek 1991.-2020.), iako se navedene četiri najtoplije godine razlikuju u globalnoj prosječnoj temperaturi za manje od 0,08 ºC.
U pojedinim dijelovima svijeta zabilježene su pak iznadprosječne temperature, primjerice u središnjem dijelu Južne Amerike, na sjeverozapadu Afrike te u južnoj i istočnoj Kini.
- Anomalija površinske temperature zraka za rujan 2021. u odnosu na rujanski prosjek za razdoblje 1981. - 2010. prema podacima ERA5 / Izvor: Copernicus Climate Change Service/ECMWF
Europske temperature su u rujnu 2021. bile na razini prosječnih, a iako su mjestimično postignuti gotovo rekordni temperaturni maksimumi, u istočnom dijelu Europe ipak je bilo nešto hladnije. Rujan 2021. bio je mjesec s kontrastnim temperaturnim anomalijama u zapadnoj i istočnoj Europi. Tako je u većini zapadne Europe bilo znatno toplije od prosjeka 1991.-2020. Primjerice, na temelju prosječne temperature u cijeloj zemlji, iz Ujedinjenog Kraljevstva stižu izvješća o drugom najtoplijem rujnu do sada, dok je u Francuskoj zabilježena najviša dnevna maksimalna temperatura.
Kao što je ranije navedeno, rujan je u istočnom dijelu Europe bio hladniji od prosjeka 1991.-2020., iako nisu zabilježene temperature koje bi značajno odstupale od dugoročnog prosjeka. Na primjer, u Helsinkiju je rujan 2021. bio hladniji nego u bilo kojoj godini od 1997. do 2020., ali jedanaest ranijih rujna u razdoblju od 1961. do 1996. bilo je još hladnije.
Drugi dijelovi istočne Europe u kojima su zabilježene ispodprosječne temperature je područje koje se proteže dalje prema istoku, sve do Bajkalskog jezera. Visoke kolovoške temperature nad Grenlandom u rujnu su, osim na krajnjem sjeveroistoku, posvuda zamijenile ispodprosječne temperature. Također, znatno hladnije bilo je i u području istočne Rusije.
>>> Pročitajte još >>> U Europi je 2020. godina bila najtoplija u povijesti mjerenja
- Mjesečne globalne i europske srednje anomalije površinske temperature zraka u odnosu na referentno razdoblje 1991.-2020. te 1981.-2010. (od siječnja 1979. do rujna 2021.) / Izvor: Copernicus Climate Change Service/ECMWF
U većini drugih kopnenih područja svijeta rujan je ipak bio topliji od prosjeka. To osobito vrijedi za središnje regije SAD-a i Kanade, sjeverozapadnu Afriku, područje od Irana preko zemalja srednje Azije do južne Kine, dijelove Sibira te sušom zahvaćen središnji dio Južne Amerike i veći dio Antarktike.
Temperature zraka i dalje su bile ispod prosjeka u većem dijelu tropskog i suptropskog istočnog Tihog oceana, no isto tako zabilježene su pretežno iznadprosječne temperature u središnjim i istočnim dijelovima sjevernog Pacifika, osim u području istočno od Japana. Izražene iznadprosječne temperature zabilježene su i u području ekstratropskog južnog Pacifika, a toplije je bilo gotovo u svim područjima Atlantskog i Indijskog oceana.
Opseg arktičkog morskog leda ipak znatno iznad tri rekordno najniža
U rujnu je mjesečni prosječni opseg morskog leda dosegao svoj godišnji minimum za 2021. na Arktiku i godišnji maksimum na Antarktiku. Opseg arktičkog morskog leda bio je 8 % ispod prosjeka, kao dvanaesti najmanji prema 43-godišnjim satelitskim podacima i četvrti najviši od 2007. godine, znatno iznad vrlo niskog opsega 2012., 2019. i 2020. godine.
Na regionalnoj razini, opseg morskog leda dosegao je rekordni minimum u Grenlandskom moru te istovremeno 15-godišnji maksimum području Beaufortovog i Čukotskog mora. Opseg antarktičkog morskog leda bio je nešto ispod prosjeka, nakon šest uzastopnih mjeseci iznadprosječnih vrijednosti.
Također, zabilježene su iznadprosječne koncentracije morskog leda oko Antarktičkog poluotoka i sjevernog Weddellovog mora, a ispodprosječne u dva susjedna oceanska područja.
U priopćenju se navodi kako je za izračun klimatoloških prosjeka C3S slijedio preporuku Svjetske meteorološke organizacije (WMO) za korištenje najnovijeg 30-godišnjeg razdoblja te u svojim klimatskim izvješćima od siječnja 2021. nadalje koristi referentno razdoblje od 1991. do 2020. godine.
S.F. / Ekovjesnik