Grad Beč pokrenuo pilot-projekt s ciljem borbe protiv menstrualnog siromaštva

Osim osiguravanja higijenskih potrepština, projektom se ujedno želi detabuizirati tema menstrualnog siromaštva

U okviru novog projekta glavni grad Austrije od listopada do siječnja 2022. besplatno dijeli higijenske uloške i tampone. Projekt je namijenjen prije svega ženama kojima kupovina higijenskih potrepština predstavlja financijsko opterećenje, a njime se ujedno želi detabuizirati tema menstrualnog siromaštva.

Unatoč činjenici da gotovo polovica svjetskog stanovništva redovito ima menstruaciju, ona je i dalje tabu tema, a uz to zahtijeva i poprilične financijske izdatke. Tijekom života jedna žena u prosjeku potroši 17.000 higijenskih uložaka ili tampona, za što otprilike izdvoji 3.000 eura. Pritom si brojne djevojke i žene to ne mogu priuštiti. U tom slučaju mogu pribjeći korištenju nekih alternativa kao što su toaletni papir ili komadi tkanine koje su nehigijenske, a ponekad i opasne jer se time povećava rizik od pojave infekcija.

Manjak takvih potrepština može utjecati i na psihičko zdravlje jer se osoba zbog srama može povući u sebe i izolirati tijekom menstruacije. Kako bi podržao djevojke i žene, prije svega one kojima kupovina menstrualnih higijenskih potrepština predstavlja financijsko opterećenje, u listopadu ove godine Grad Beč pokrenuo je novi pilot-projekt pod nazivom „Rote Box” (Crvena kutija).

U sklopu tog projekta sve do kraja siječnja 2022. dijelit će se besplatne higijenske potrepštine na četiri lokacije u 20. gradskom okrugu Brigittenau. Bečankama će ondje na raspolaganju stajati oko 80.000 tampona i 32.000 higijenskih uložaka. Osim što Grad na taj način osigurava higijenske potrepštine, time ujedno želi detabuizirati temu menstrualnog siromaštva.

Uz to, online anketom nastoje se istražiti potrebe djevojaka i žena iz bečkih kućanstava s niskim prihodima kako bi se pridonijelo rješavanju ovog problema u glavnom gradu Austrije.

„Svakoj djevojci i ženi u Beču trebale bi biti dostupne menstrualne higijenske potrepštine – to spada među njihove temeljne potrebe”, naglasila je bečka dogradonačelnica i članica gradskog poglavarstva za prava žena Kathrin Gaal.

EurocommPR / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Hoće li i Austrija uvesti zabranu prodaje energetskih pića mlađima od 18 godina

Zabrana prodaje energetskih pića mlađima od 15, 16 ili 18 godina na snazi je u nekoliko europskih zemalja, a sada se i austrijski ministar zdravstva Johannes Rauch (Zeleni) zalaže za uvođenje dobne granice jer njihova pretjerana konzumacija može štetno utjecati na zdravlje djece i mladih, izvijestio je dnevnik Salzburger Nachrichten.

Tragovi opasnih kemikalija u jednokratnim dječjim pelenama

Uz zabrinutost oko načina pravilnog zbrinjavanja jednokratnih pelena za bebe, novo istraživanje francuskih znanstvenika potaknulo je na razmišljanje i o samom sastavu pelena i njihovom dugotrajnom utjecaju na zdravlje djece. Naime, nekoliko opasnih kemijskih tvari pronađeno je u pelenama različitih svjetski poznatih proizvođača. Jesu li djeca zaštićena od svakog rizika?

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER