Panel rasprava „Menstruacija nije jednokratna - okoliš i zdravlje“

Panel se održava u sklopu kampanje „Environmenstrual Week“ (Tjedan okoliša i menstruacije) koja se ove godine diljem Europe provodi od 11. do 17. listopada

Udruge PaRiter, Zelena akcija i Zero Waste Croatia Network organiziraju panel raspravu pod nazivom „Menstruacija nije jednokratna - okoliš i zdravlje“, koja će se održati putem platforme Zoom u petak 15. listopada, s početkom u 17:30 sati.

„Environmenstrual Week“ održava se svakog listopada kako bi se podigla svijest o utjecaju plastike i štetnih kemikalija u jednokratnim plastičnim menstrualnim proizvodima te istovremeno promovirala alternativa za višekratnu uporabu i bez plastike. Ove godine, fokus je na nedostatku posebnih propisa za menstrualne proizvode. Kako se ističe u priopćenju udruga, svi menstrualni proizvodi (i jednokratni i višekratni) trebali bi biti regulirani kako bi postali sigurniji, održiviji i pristupačniji za sve osobe s menstruacijom. Također, zahtijeva se veća transparentnost o tome što se točno nalazi u proizvodima koje svaki mjesec koristi više od polovice svjetskog stanovništva.

>>> Pročitajte još >>> Grad Beč pokrenuo pilot-projekt s ciljem borbe protiv menstrualnog siromaštva

  • U okviru novog projekta glavni grad Austrije od listopada do siječnja 2022. besplatno dijeli higijenske uloške i tampone. Projekt je namijenjen prije svega ženama kojima kupovina higijenskih potrepština predstavlja financijsko opterećenje, a njime se ujedno želi detabuizirati tema menstrualnog siromaštva. / Foto: PID / Votava

Upravo o tome bit će riječi na panelu u kojem će sudjelovati govornici s ekspertizama iz područja kemije, reproduktivnog zdravlja i ženskih, odnosno ljudskih prava. Tako će Antonio Dominik iz Zelene akcije dati uvod o nekim svojstvima posebno zabrinjavajućih tvari (karcinogeni, endokrini disruptori, reprotoksične tvari i alergeni) koje su sadržane u menstrualnim proizvodima te čine veliku štetu okolišu, a neke od njih mogu biti štetne za ljudsko zdravlje.

Ginekologinja dr. sc. Jasenka Grujić govorit će o menstruaciji općenito i o problemu individualizacije menstrualnih potrepština, a iz perspektive zaštite zdravlja te iskustva svog rada predstavit će i potencijalna rješenja za osobe s menstruacijom.

Marinella Matejčić iz udruge PaRiter će se osvrnuti na nedavno provedeno istraživanje o menstrualnom siromaštvu te panelu doprinijeti aktivističkim iskustvom i perspektivom.

Sudjelovanje je besplatno te nije potrebna prijava, a panel možete pratiti putem sljedeće poveznice.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

Tribina: O menstruaciji bez grča - uvjeti i ekologija

Zelena akcija (Zero Waste Croatia Network) i Udruga PaRiter organiziraju online tribinu naziva „O menstruaciji bez grča“, koja će se održati putem platforme Zoom u srijedu 10. ožujka, s početkom u 18:00 sati.

Grad Beč pokrenuo pilot-projekt s ciljem borbe protiv menstrualnog siromaštva

U okviru novog projekta glavni grad Austrije od listopada do siječnja 2022. besplatno dijeli higijenske uloške i tampone. Projekt je namijenjen prije svega ženama kojima kupovina higijenskih potrepština predstavlja financijsko opterećenje, a njime se ujedno želi detabuizirati tema menstrualnog siromaštva.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER