Propuštena prilika: Otvoreno spaljivanje otpada uzrokuje klimatsku i zdravstvenu katastrofu

Emisije uzrokovane otvorenim spaljivanjem otpada dvostruko su veće od emisija iz zrakoplovstva, a njeni učinci na ljudsko zdravlje izuzetno su štetni te vrlo često smrtonosni

Međunarodna organizacija za kruti otpad (ISWA) je u utorak 8. studenog domaćin pratećeg događaja UN-ove klimatske konferencije COP26, koju možete pratiti uživo iz Glasgowa.

Predsjednik ISWA-e, Carlos Silva Filho, bit će prvi od mnogih govornika tijekom panel rasprave pod nazivom „Propuštena prilika: Otvoreno spaljivanje otpada uzrokuje klimatsku i zdravstvenu katastrofu“.

Panel raspravu možete pratiti putem platforme YouTube, od 14.15 - 15.30 sati, a osim predsjednika ISWA-e, u raspravi o utjecaju otvorenog spaljivanja na klimatske promjene i globalno zdravlje sudjelovat će stručnjaci i predstavnici Programa Ujedinjenih naroda za ljudska naselja i održivi urbani razvoj (UN Habitat), Engineering X – osnivača Kraljevske akademije inženjerstva (UK Royal Academy of Engineering) i zaklade Lloyd's Register Foundation, Climate & Clean Air Coalition (CCAC), Njemačkog društva za međunarodnu suradnju (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH - GIZ), WasteAid, Sveučilišta Emory (Atlanta, SAD) i Instituta za globalne strategije zaštite okoliša (IGES).

Emisije uzrokovane otvorenim spaljivanjem otpada dvostruko su veće od emisija iz zrakoplovstva, no rijetko se priznaju, a njeni su učinci na ljudsko zdravlje izuzetno štetni te vrlo često smrtonosni. Kako bi se zaustavila štetna praksa otvorenog spaljivanja otpada, svjetske vlade i investitori trebaju dogovoriti i usvojiti metodologiju za kvantificiranje emisija i njihovo rješavanje ambicioznijim nacionalno utvrđenim doprinosima (eng. Nationally Determined Contributions - NDCs), ističu u Međunarodnoj organizaciji za kruti otpad (ISWA).

S.F. / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Nova kriza otpada u Vječnom Gradu

Rimljani se opravdano žale na prepune kontejnere i ogromne količine otpada koje se nakupljaju na ulicama. Hrpe neodvezenih vreća smeća, kartonskih kutija, ali i glomaznog otpada, ponegdje su više od jednog metra, a s visokim ljetnim temperaturama koje redovito prelaze 30 Celzijevih stupnjeva, gradskim se ulicama šire neugodni mirisi.

Mjerenje je prvi korak u gospodarenju plastičnim otpadom

U državama diljem svijeta svake se godine stvaraju milijuni tona plastičnog otpada. Zbrinjavanje otpada predstavlja velik problem i najbogatijim zemljama svijeta, a u nerazvijenim zemljama koje ne raspolažu dostatnim kapacitetima i tehnologijom gospodarenja otpadom taj je problem još izraženiji. Posebno ako u njima završava otpad iz bogatih svjetskih zemalja.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER