U SAD-u proljetne temperature usred veljače

Prošla srijeda je u povijesti mjerenja bila najtopliji dan veljače na istočnoj obali SAD-a

Jučerašnji je dan na istočnoj obali SAD-a s temperaturama koje su bile neuobičajeno visoke za ovo doba godine više podsjećao na mjesec svibanj nego na veljaču. Temperaturni su rekordi zahvaljujući strujanju toplog i vlažnog zraka iz Meksičkog zaljeva i s Atlantskog oceana zabilježeni od Floride do sjevernog dijela Mainea.

Jučerašnji temperaturni rekordi samo su se nadovezali na vrijednosti ostvarene dan ranije, u utorak 20. veljače, kada su neuobičajeno visoke temperature za mjesec veljaču zabilježene u Bostonu i Washingtonu. Dok su tako u istočnom dijelu SAD-a zabilježene proljetne temperature, zapadne dijelove zahvatila je rekordna hladnoća, a središnji dio poplavne kiše i grmljavina sa susnježicom.

Toplo je i na planinskim vrhovima

U Washingtonu je ove srijede izmjerena temperatura od čak 26°C što još nikada nije zabilježeno u povijesti mjerenja! Istovremeno, u Portlandu, u američkoj saveznoj državi Maine na sjeveroistoku SAD-a, već je u jutarnjim satima izmjerena temperatura od 18°C, no najveće iznenađenje ipak je Mount Washington u New Hampshireu. Na najvišem planinskom vrhu (1.917 m) u sjeveroistočnom dijelu SAD-a i jednoj od najhladnijih lokacija na istočnoj obali, u 9:38 sati ujutro je izmjerena temperatura od 7°C! Toga je dana na tom planinskom vrhu izmjerena najviša temperatura u zimskim mjesecima ikada – i to gotovo 9°C. Inače, u „normalnim“ uvjetima snijeg se na Mount Washingtonu zadržava sve do mjeseca lipnja.

Na mnogim su lokacijama već tijekom noći izmjerene rekordno visoke temperature, kao i tijekom dana. U zračnoj luci Dulles u Virginiji je, na primjer, nakon iznimno tople noći za ovo doba godine, u jutarnjim satima izmjereno 15°C, što je vjerojatno najviša temperatura izmjerena u veljači. Poslijepodne je u Newarku (New Jersey) također izmjerena rekordna temperatura od 25°C.

Neobična toplina posljedica je vrlo izraženog visokog tlaka na jugoistočnoj obali, a strujanje zraka u smjeru kazaljki na satu oko ovog područja donosilo je topao i vlažan zrak prema istočnoj obali i istočnoj Kanadi.

Polarni vrtlog

Iznimno toplo bilo je i u saveznim državama Florida, Georgia, Južna i Sjeverna Karolina, no kraj „svibanjskih“ temperatura i povratak u zimsku svakodnevicu donijet će pomicanje hladne fronte sa zapada. Ovi neuobičajeno topli vremenski uvjeti su, vjerovali ili ne, povezani su s podjelom u polarnom vrtlogu koji se dogodio tijekom protekla dva tjedna. Jedan dio vrtloga okretao se preko zapadnog dijela SAD-a, donoseći hladnoću i teški snijeg, dok se drugi širio iznad Euroazije.

Topla zračna masa koja se kreće prema istočnoj obali suprotna je strana polarnog vrtloga koji se kreće preko zapadnog dijela SAD-a i dijelova Kanade. No zahvaljujući globalnom zatopljenju, koje podiže prosječne površinske temperature i povećava izglede ekstremnih toplinskih razdoblja, postizanje temperaturnih rekorda tijekom zimskih i ljetnih mjeseci sve je učestalije. Primjerice, u veljači 2016. godine su na istočnoj obali također izmjerene visoke temperature, no ipak nisu bile tako ekstremne kao ovogodišnje.

Očekuju se novi vremenski ekstremi

Po svršetku toplinskog vala na istočnoj obali SAD-a meteorolozi najavljuju kako će se nad sjevernom hemisferom dogoditi promjena vremena. Prvo, dio polarnog vrtloga će preko euroazijskog kontinenta donijeti snijeg na području od Ujedinjenog Kraljevstva do Sibira, izvlačeći hladni zrak s istoka prema zapadu. Takvi vjetrovi su već dobro poznati u Ujedinjenom Kraljevstvu i UK Met Office ih naziva „zvijerima s istoka“, jer su često povezani s prodorom najhladnijeg zraka zimske sezone.

Očekuje se kako će početkom ožujka atmosferski pritisak iznad sjevernog Atlantika imati radikalan pomak, koji će uzrokovati hladno vrijeme s mogućnošću snježnih padalina duž istočne obale SAD-a, ali i u Europi.

Također, očekuje se kako će Sjeverno-atlantska oscilacija (NAO - eng. North Atlantic Oscillation) postići rekordno niske razine, što meteorolozima signalizira veliku vjerojatnost hladnoće i snijega na obje strane Atlantskog oceana.

Budući da je riječ o dugoročnoj vremenskoj prognozi, postoji velika neizvjesnost što će se događati tijekom sljedeća dva tjedna, no sigurno je kako je pred nama razdoblje u kojem postoji mogućnost ekstremnog vremena, kako u SAD-u, tako i u Europi.

U međuvremenu, dok se Sjevernom Amerikom i Euroazijom širi ledeni val, na Arktiku će se vjerojatno i dalje mjeriti iznadprosječne temperature i niska pokrivenost ledom – kao da je netko opljačkao banku hladnog zraka i odbija se predati vlastima.

Mashable (21.02.2018.) / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Zieglergasse postaje prva bečka ulica prilagođena klimatskim promjenama

S ciljem smanjenja utjecaja efekta toplinskih otoka gradska uprava austrijskog glavnog grada odlučila je provesti pilot projekt u jednoj od ulica sedmog bečkog okruga kako bi tamošnjem stanovništvu olakšala život u vrućim ljetnim mjesecima. Bečka ulica Zieglergasse postat će tako prva ulica s mogućnošću regulacije temperature zraka čime će se značajno povećati kvaliteta života lokalnih stanara.

Dijelovi južne Europe pržit će se na temperaturama od 40-45 °C

Čini se kako će posljednji dani srpnja i početak kolovoza Europi donijeti najintenzivniji ovoljetni toplinski val. U nekim područjima očekuju se temperature iznad 40 °C, moguće i do 45 °C tijekom nadolazećeg vikenda, što će značajno povećati opasnost od požara širom mediteranske regije i Balkanskog poluotoka, najavljuje Severe Weather Europe.

Toplinski val otopio najveći švedski vrh

Južni vrh planine Kebnekaise zbog topljenja leda vjerojatno više nije najviši vrh Švedske, a toplinski val u arktičkom krugu nastavlja pržiti cijelu regiju.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER