Projekt uređenja porečke Gradske rive nagrađen u Beogradu

Novo priznanje arhitektima Alanu Kostrenčiću, Darovanu Tušeku i Mariji Pavlović

Uređenjem ovog dijela rive dovršeno je uređenje južne obale porečkog poluotoka čiji je prostor uspješno integriran u jedinstvenu ambijentalnu i funkcionalnu cjelinu.

Na 5. Balkanskom arhitektonskom bijenalu (Balkan Architectural Biennale – BAB), održanom od 8. do 16. prosinca 2021. godine u Beogradu, između više od 350 radova autora iz regije, Hrvatska se predstavila selekcijom radova arhitekta Saše Begovića, autora i predavača-selektora izložbe „Arhitektura u Hrvatskoj - sinoptički pregled 2019.-2021.“. Predstavljeno je 30 izabranih projekata hrvatskih arhitekata realiziranih u posljednje dvije godine - radovi različitih tipologija i svih mjerila, od obiteljskih i višestambenih kuća, ureda, javnih zgrada i prostora do škola, trgova i interijera.

Cilj ovog arhitektonskog bijenala je okupljanje i umrežavanje istaknutih autora iz srodnih područja urbanizma, arhitekture i dizajna iz različitih, ali regionalno povezanih sredina, a u prosincu prošle godine predstavili su se kroz pet izlagačkih kategorija: arhitektura, urbanizam, nerealizirani projekti, dizajn interijera i dizajn namještaja. 

Hrvatski su arhitekti osvojili čak 11 nagrada, a arhitekti porečke Gradske rive - Alan Kostrenčić , Darovan Tušek i Marija Pavlović, osvojili su treću nagradu u kategoriji „Urbanizam“. Ovo je još jedno priznanje za projekt dovršen u srpnju 2020. godine, kojim je najširi dio porečke rive pretvoren u svojevrsni dnevni boravak građana. Prošle godine projekt je kandidiran i za nagradu Udruženja hrvatskih arhitekata „Bernardo Bernardi“ za najuspješnije ostvarenje na području oblikovanja i unutrašnjeg uređenja.

Uređenje porečke Gradske rive, od carinskog gata do nekadašnje gradske kavane, bio je vrlo zahtjevan projekt koji se više godina razvijao u suradnji s projektantima, gradskim upravnim odjelima i konzervatorima. Projekt je na površini od 6.870 m2 obuhvatio rekonstrukciju i izgradnju komunalne infrastrukture i uređenje partera s urbanom opremom. Središnji obalni dio prostora uređen je i povezan s povijesnom jezgrom grada, a cijeli je prostor uz uklanjanje štandova i parkirnih mjesta prilagođen pješacima, uređen je povijesni drvored i posađena 32 nova stabla te stotine sadnica autohtonog, mediteranskog bilja. Postavljena je i nova urbana oprema poput klupa, indirektne rasvjete i javne rasvjete, slavina s pitkom vodom za građane i kućne ljubimce, držača za bicikle i spremnika za otpad. Uklanjanjem asfalta riva je popločena te su uređeni unificirani punktovi za brodare, uz postavljanje potrebne infrastrukture za održavanje različitih manifestacija.

Uređenjem ovog dijela rive dovršeno je uređenje južne obale porečkog poluotoka čiji je prostor integriran u jedinstvenu ambijentalnu i funkcionalnu cjelinu. Njegova posebnost su i osvjetljene aluminijske trake u podu s ugraviranim imenima povijesnih lokaliteta na koje upućuju te tako povezuju povijest, kulturu, tradiciju i sadašnjost grada.

Ekovjesnik

  • Fotografije: Kostrenčić&Krebel, Damir Fabijanić, arhiva Grada Poreča-Parenzo

VEZANE VIJESTI

Ljetne vrućine lakše se podnose uz igru vode i hlad stabala

Praterstern, jedno od najfrekventnijih prometnih čvorišta u Beču, u posljednjih godinu dana u potpunosti se transformirao u zeleni otok svježine koji predstavlja još jedan primjer uspješne provedbe mjera kojima se bečka gradska uprava bori protiv učinka urbanih toplinskih otoka.

Porečki električni minibus najviše putnika ima na liniji za Novu Vas

Električni minibus kapaciteta 20 putnika porečkim ulicama prometuje već mjesec dana i to na dvije linije: Poreč-Nova Vas-Poreč i Poreč-Červar Porat-Poreč. Prema zimskom redu vožnje, minibus u sjevernom dijelu grada radnim danom ima 15, a vikendom 12 polazaka. U Gradu Poreču navode kako je posebno omiljen među građanima starije populacije.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER