Transformacija pariškog Trga sloge povjerena timu Philippea Prosta i Bruela Delmara
Place de la Concorde | Cilj projekta je unaprijediti izgled trga uz istovremenu prilagodbu izazovima klimatskih promjena
Čast preuređenja najvećeg pariškog trga Place de la Concorde pripala je arhitektu Philippeu Prostu, dobitniku nagrade Grand Prix National d’architecture 2022., i krajobraznom arhitektu Bruelu Delmaru. Ova odluka žirija na čelu s predstavnicima Grada Pariza i francuskog Ministarstva kulture objavljena je u četvrtak 27. ožujka 2025.
Arhitekt Philippe Prost i krajobrazni arhitekt Bruel Delmar sa svojim su timom odabrani kao pobjednici natječaja za preuređenje Trga sloge (Place de la Concorde) u osmom pariškom arondismanu. Prilagodba klimatskim promjenama uz nove zelene površine i sadnju drveća te unapređenje UNESCO-ove Svjetske baštine glavne su teme o kojima je razmišljao pobjednički tim kada je razvijao svoj veličanstveni projekt.
„Naš projekt preuređenja najvećeg pariškog trga istovremeno je ambiciozan i skroman“, rekao je arhitekt Philippe Prost nakon objave odluke žirija. „Njime usklađujemo zacrtane ciljeve obnove trga i njegovo uređenje u skladu s potrebom prilagodbe klimatskim promjenama, planovima razvoja urbane mobilnosti i raznolikosti namjena. Naš cilj je stvoriti mjesto gdje će ljudi uživati“, dodao je Prost.
2,8 hektara novih zelenih površina
Pobjednički projekt predviđa uređenje travnjaka i sadnju 131 stabla, a njegov glavni cilj je ovaj središnji pariški trg transformirati u vrtni trg (place-jardin). Dvije trećine trga bit će namijenjene pješacima, a 2,8 hektara od gotovo osam hektara njegove ukupne površine postat će nove zelene površine.
Središte trga dobit će širi pješački prsten oko kojeg će se urediti novi travnjaci, a zapadno i istočno od trga obnovit će se i ozeleniti nekadašnji jarci (les fossés). Oni će služiti kao veza s rijekom Seinom i vrtovima Jardins des Champs-Élysées, a omogućit će sakupljanje kišnice, posebice tijekom intenzivnih kiša.
Još jedna velika novost je 50 posto veća propusnost tla što će omogućiti da se tlo ohladi za osam stupnjeva. Ukupni troškovi preuređenja trga procjenjuju se na između 36 i 38 milijuna eura.
- Novi izgled trga Place de la Concorde nakon preuređenja © Philippe Prost, architecte/AAPP © Jeudi Wang © adagp 2025
Unapređenje baštine i širenje zelenih površina
Projekt predviđa obnovu balustrada uz vrtove Tuileries, skulptura i povijesnih stražarnica, čime se velik naglasak stavlja na očuvanje povijesnog identiteta trga. Prije početka Olimpijskih igara u Parizu obnovljene su i modernizirane monumentalne fontane – Fontaine des Mers (Fontana mora) i Fontaine des Fleuves (Fontana rijeka), koje je 1840. dizajnirao arhitekt Jacques Ignace Hittorff.
Kao što je ranije navedeno, obnovljeni povijesni jarci bit će obogaćeni drvećem i uređeni kao zelene oaze s puno hlada. Trg će dobiti velike travnjake u odnosu na stare površine namijenjene za kuglanje, koje su vidljive na gravurama iz 18. stoljeća, tvoreći novu 2,8 ha veliku zelenu površinu u srcu Pariza.
- Monumentalne fontane – Fontaine des Mers (Fontana mora) i Fontaine des Fleuves (Fontana rijeka), koje je 1840. dizajnirao arhitekt Jacques Ignace Hittorff, obnovljene su tijekom 2023. godine. © Février Photography / Unsplash
Prilagodba klimatskim promjenama i nove pješačke površine
Ova povećana prisutnost zelenih površina i prirode na trgu koji trenutačno predstavlja jedan od najvećih urbanih toplinskih otoka u Parizu, pomoći će u poboljšanju mikroklime trga i njegovog okruženja. Pobjednički projekt smanjit će temperaturu tla za 8,5 °C u odnosu na današnju.
Preuređenjem trga posebno će profitirati pješaci koji više neće u panici pretrčavati preko predugih pješačkih prijelaza. Naime, tijekom najfrekventnijeg dijela dana Trgom sloge trenutačno svakog sata prometuje oko 5400 motornih vozila i 3200 biciklista, dok je pješacima – njih oko 3300, za prijelaz trga u prosjeku potrebno šest minuta. Projekt omogućuje obnovu povijesne šetnice umirujući cijelu površinu trga i dajući prednost pješacima kojima će biti namijenjeno više od 66 posto ukupne površine.
Povratak na Seinu
Slijedeći preporuke i dvanaest prijedloga koje je pripremilo stručno povjerenstvo komisije La Commission Concorde, projekt preispituje automobilski promet uz Seinu i pješacima omogućuje pristup rijeci i pristaništu preko novog stubišta.
Trg će i dalje biti dostupan motornim vozilima, ali samo s jedne strane. Očekuje se kako će se ovim projektom najvećem pariškom trgu podići atraktivnost i to posebno ponovnom uspostavom pješačke veze između Avenije Champs-Élysées i vrtova Tuileries, kako smanjenjem prostora namijenjenog prometu motornih vozila u korist pješaka, tako i integracijom zelenila koje će u ljetnim mjesecima dobro podnositi temperature od 50 °C, koje se u Parizu očekuju u narednim desetljećima. Uz sve to, trg Place de la Concorde sačuvat će svoju tradicionalnu funkciju kao mjesto okupljanja, ali će nuditi potpuno novo iskustvo boravka.
- Projekt stavlja velik naglasak na očuvanje povijesnog identiteta trga © Joséphine Brueder | Ville de Paris
Velika obnova pariških javnih prostora
Projekt će se realizirati na površini od sedam hektara, uključujući cijeli trg Place de la Concorde, obalu rijeke Seine, Hôtel de la Marine, kao i vrtove Jardin des Tuileries i Jardins des Champs-Élysées.
Realizacija ovog velikog projekta nastavlja se na niz obnovljenih pariških javnih prostora i onih čija je obnova u tijeku ili će uskoro započeti: Porte Maillot - Place Charles-de-Gaulle Étoile - Avenue des Champs-Élysées. Također, u veljači 2025. predstavljena je vizija kolektiva Rivoli 2030 prema kojoj bi legendarna pariška prometnica Rue de Rivoli do 2030. godine trebala dobiti više zelenila, šire nogostupe, novu dvosmjernu biciklističku stazu i po jednu prometnu traku za autobuse te taksi i mala dostavna vozila i to u dijelu između trga Place da le Concorde i budućeg novog ulaza u Louvre.
Podsjetimo, ovaj veličanstveni pariški trg izgrađen je u 18. stoljeću, u doba prosvjetiteljstva, te predstavlja važno raskrižje i pristup Aveniji Champs-Élysées na početku osmog pariškog arondismana. Place de la Concorde je izgradnjom mosta Concorde, otvorenog 1792. godine, postao važna točka povezivanja dviju obala glavnog grada. U 19. stoljeću, tijekom Haussmannove preobrazbe Pariza, prostor trga preuređen je u skladu s tadašnjim potrebama grada te je od tada određen glavnom prometnom osi od zapada prema istoku grada, od trga Place de l'Etoile do palače Palais-Royal i Gradske vijećnice (Hôtel de Ville), i otvaranjem glavne pariške žile kucavice – ulice Rue de Rivoli, te drugog pravca Madeleine – Nacionalna skupština (Assemblée nationale).
Stjepan Felber | Ekovjesnik
- Pariz
- Place de la Concorde
- obnova trgova
- Anne Hidalgo
- pješačke zone
- Philippe Prost
- Bruel Delmar
- krajobrazna arhitektura
- vrtni grad
- UNESCO
- sadnja drveća
- zona ograničenog prometa
- javni prostor
- Champs-Élysées
- Tuileries
- Francuska
- kulturna baština
- prilagodba klimatskim promjenama
- svjetska baština
- grad spužva
- urbanizam
- Porte Maillot
- Rue de Rivoli