Novi proračunski resursi za nove izazove EU-a
Suočavanje s novim izazovima poput migracija, sigurnosti i klimatskih promjena
Zastupnici predlažu reforme okvira vlastitih resursa EU-a kako bi potaknuli rast proračuna EU-a za buduće izazove
Više od 94 % proračuna EU-a vraća se građanima: regijama, gradovima, poljoprivrednicima, poduzećima i mladima. Većina sredstava u proračunu dolazi od doprinosa država članica. Ostatak je od carinskih i poljoprivrednih pristojbi, a postotak i od PDV-a. No, Europski parlament smatra da to nije dovoljno za sve ambicije EU-a i za suočavanje s novim izazovima poput migracija, sigurnosti i klimatskih promjena.
„Proračun Europske unije bit će nedostatan i Europska unija se neće moći suočiti s većim izazovima u budućnosti“, izjavio je za EuroparlTV Gérard Deprez, belgijski zastupnik u Klubu zastupnika Saveza liberala i demokrata za Europu (ALDE) u Europskom parlamentu.
Zastupnici naglašavaju da porezni obveznici u EU ne bi trebali plaćati veće iznose. EU bi trebao pronaći vlastite resurse. Među prijedlozima Parlamenta su porez na financijske transakcije, porez na digitalni sektor i udio prihoda od poreza na dobit ili ekološki porezi. Novi vlastiti resursi mogli bi značiti smanjenje u izravnim doprinosima država EU-a proračunu.
„Ako uzmemo u obzir da su prethodni pregovori trajali dvije i pol godine, a da imamo devet mjeseci za konačni sporazum, ovo je izrazito ambiciozan zadatak. To znači da nam je potrebna snažna politička volja jer se radi o svrsi vrijednoj truda“, izjavio je Janusz Lewandowski, poljski zastupnik iz Kluba zastupnika Europske pučke stranke (EPP).
Europski parlament / Ekovjesnik