Centar za istraživanje mora IRB u Rovinju predstavio kartu rasprostranjenosti meduza

Karta je nastala temljem dojava građana, a svoja opažanja meduza i dalje možete dostaviti Centru za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju

Nakon što su krajem lipnja zabilježena učestala opažanja meduza uz obalu zapadne Istre, Centar za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju je temeljem dojava građana identificirao četiri vrste meduza, a četiri tjedna kasnije predstavio je i kartu rasprostranjenosti želatinoznog planktona između 1.-8. srpnja 2022.

Centar za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju je u utorak predstavio kartu rasprostranjenosti meduza izrađenu temeljem dojava građana te upozorio kako na više lokacija može biti prisutno više vrsta, ali nisu prijavljene.

Tako je u tjednu od 1.-8. srpnja 2022. zaprimljeno 21 zapažanje, a najviše dojava bilo je za kompas meduzu (Chrysaora hysoscella; 16). Četiri dojave odnosile su se na opažanja morskog oraha (Mnemiopsis leidyi), a samo jedno opažanje pripisano je uhatom klobuku (Aurelia sp.). Dva promatrača poslala su informacije s iste lokacije (kompas meduza), a samo dva promatrača izvijestila su o više od dvije vrste na istoj lokaciji, objavio je Centar za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković u Rovinju.

Građane se upozorava da meduze treba izbjegavati, a u slučaju uboda područje je potrebno isprati morskom vodom i pincetom pažljivo ukloniti preostalo tkivo meduze. Ispiranje vodom iz slavine ili flaširanom vodom i grebanje će samo pogoršati ubod, navode u Centru za istraživanje mora Instituta Ruđer Bošković.

Kako bi se poboljšala karta distribucije, Centar za istraživanje mora IRB u Rovinju ponovno upućuje poziv svim korisnicima društvenih mreža da im dostave informacije o opažanjima meduza. Fotografije s podacima o datumu, lokaciji i procijenjenim brojem meduza mogu se dostaviti na adresu elektroničke pošte tkogovs@irb.hr ili putem Facebooka i Twittera (@CIMrovinj).

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER