Bitka za ulice Vječnog grada: javna rasvjeta s natrijevim žaruljama ili LED-diodama?
Zlatni sjaj protiv hladnih LED dioda
Rimsko gradsko vijeće je 2016. godine donijelo odluku o promjeni gradske rasvjete, kojom se energetski neučinkovita žuta natrijeva ulična rasvjeta treba zamijeniti jeftinijom i ekološki prihvatljivom bijelom LED rasvjetom.
Mnoge svjetske prijestolnice su zahvaljujući rasvjeti još atraktivnije i veličanstvenije noću. Talijanski glavni grad Rim – „Vječni grad“ kako ga mnogi nazivaju, nije izuzetak i još je čarobniji noću kada ga obasjava žuta svjetlost natrijevih žarulja.
Rimska noćna čarolija uskoro bi mogla biti promijenjena, budući da je rimsko gradsko vijeće 2016. godine, prije dolaska na vlast aktualne gradonačelnice Virginie Raggi, donijelo odluku o promjeni gradske rasvjete, kojom se energetski neučinkovita žuta natrijeva ulična rasvjeta treba zamijeniti jeftinijom i ekološki prihvatljivom bijelom LED rasvjetom.
Navedena odluka je žestoko razljutila građane Rima, koji taj plan unapređenja gradske rasvjete ne smatraju poboljšanjem te novo osvjetljenje uspoređuju s bolničkim, ili čak s onim u mrtvačnicama i na grobljima. Komentirajući plan uvođenja ulične LED rasvjete, mnogi ga građani nazivaju „ubojicom ljepote i povijesti Rima“.
Do lipnja 2016. godine instalirano je oko 100.000 LED uličnih svjetiljki, čime je projekt od 48 milijuna eura već bio na polovici svoje realizacije, a unatoč znatnim ulaganjima, očekivale su se milijunske uštede u računima za električnu energiju.
Građani Rima ipak su mišljenja kako nedostaci nove rasvjete nadmašuju sve njezine prednosti, a posebice uštedu energije i manji utjecaj na okoliš. Stručnjaci također novu LED rasvjetu smatraju isplativijom i energetski učinkovitijom, ali ističu i nužnost razmatranja problema njezinog estetskog uklapanja u povijesnom središtu grada.
Nakon konzultacija s rimskim kulturnim institucijama, nadležni su se ipak odlučili na korištenje toplijih tonova osvjetljenja u centru grada.