U Novom Zagrebu održana tribina o onečišćenju zraka i smradu s Jakuševca
Saša Srića: „Zbog lebdećih čestica sve je više kardiovaskularnih oboljenja, kroničnih komplikacija kod dijabetičara, ali i infekcija respiratornog sustava“
„Jakuševec je problem ne samo Novog Zagreba i ostatka metropole, već i cijele države“, poručeno je na tribini koja se u organizaciji udruge Ekologija grada u utorak održala u prostorijama DVD-a Hrelić.
Na tribini se okupilo oko stotinjak stanovnika Dugava, Hrelića, Sopota i Jakuševeca, kojima situacija u blizini odlagališta otpada Jakuševec sve više narušava kvalitetu života. Tribinu je moderirao Josip Pavlović, predsjednik udruge Ekologija grada, a na njoj su sudjelovali stručnjaci i aktivisti koji su upozorili na činjenicu kako je glavni problem brige o otpadu u Zagrebu „nepostojanje nikakvog organiziranog sustava niti jasno zacrtanih ciljeva“.
„Bio sam mali kada sam se doselio u Novi Zagreb. Jakuševac je tada bio brdašce, a sada je ogromno brdo i ne želimo više tako živjeti. Svima nam je dosta smrada, smeća i loše kvaliteta zraka, a bojim se da će, ako se nešto ne poduzme, situacija biti sve gora.“ – kazao je u uvodnom obraćanju Tomislav Maurević, aktivist udruge Dugavljanska kutija. Naglasio je kako očekuje da će cijeli Novi Zagreb „ustati na noge jer situacija zaslužuje reakciju cjelokupnog stanovništva.“
Vodeći hrvatski pulmolog Saša Srića iz KBC-a Zagreb upozorio je pak kako su respiratorne smetnje sve češća boljka ljudi koji žive u velikim gradovima kao što je Zagreb.
„Loša kvaliteta zraka ima negativan utjecaj na zdravlje sugrađana. Posljednji statistički podaci pokazuju kako je 2019. i 2020. osobito u velikim gradovima od direktnih posljedica onečišćenja zraka, najviše u velikim gradovima poput Zagreba umrlo 60 na 100.000 stanovnika, odnosno 3.000 godišnje što je zabrinjavajuće“, istaknuo je Saša Srića. „Zagađenje zraka štetnim lebdećim česticama češće je u hladnijem periodu godine i u kontinentalnim krajevima Hrvatske“, dodao je.
„Lebdeće čestice uzrok su brojnih bolesti, uglavnom respiratornih, no mogu izazvati i kardiovaskularne probleme poput angine pektoris, osobito kod kroničnih bolesnika, a dokazano je da lebdeće čestice izazivaju i kronične komplikacije kod dijabetičara“, ustvrdio je Srića. Naglasio je i kako problem nagomilanog otpada pojačava izloženost infekcijama. „Infekcije respiratornog sustava udružene su s ovim problemom i bit će u porastu“, upozorio je.
Zdravko Vladanović, predsjednik Udruge predstavnika stanara osvrnuo se na problem koji muči mnoge od 10.000 predstavnika stanara u Zagrebu, a to je nabava, izrada i financiranje tipiziranih bokseva za držanje pod ključem spremnika za otpad na javnoj površini.
„Rezultat nove odluke o prikupljanju miješanog komunalnog otpada je taj da je centar Zagreba privilegiran u odnosu na ostale dijelove. Zbog čega oni imaju pravo na besplatne spremnike, dok mi moramo kupovati bokseve“, zapitao se Zdravko Vladanović. „Nabava tipiziranog boksa je velik trošak za stanare, a u velikim se zgradama po tom pitanju gotovo nemoguće usuglasit. Još nam kažu da je to privremeno rješenje dok ne dođu polupodzemni spremnici. Pa zbog čega bismo ulagali u privremena rješenja? Situacija nam je potpuno zbunjujuća“, dodao je.
Aktualnom situacijom na odlagalištu Jakuševec najnezadovoljniji su oni koji stanuju u njegovoj neposrednoj blizini, odnosno stanovnici MO Jakuševca.
„Čitav život gledam Jakuševac i realno vam kažem da ondje ima mjesta za još maksimalno tri godine odvoza otpada. I što ćemo onda? Kuda s otpadom? Obećali su nam zaštitne barijere od drobilica, a umjesto toga stavili su onu mrežu za zasjenjivanje iz trgovine, to je uvreda zdravog razuma“, rekao je Ratko Bedeković, predsjednik Udruge za zaštitu okoliša Jakuševac te naglasio kako je u kvartu sve više slučajeva karcinoma.
„Biootpad se odvozi direktno na brdo jer kompostana nema kapacitete obraditi toliko biootpada koliko ga Zagreb trenutačno proizvodi. Višak završava na brdu koje je danas visoko pedesetak metara pa ovisno o vjetru taj smrad osjete u Borovju, Pešćenici, Petruševcu... Problema je milijun, a gradonačelnik ne zna riješiti niti jedan.“ - zaključio je Bedeković.
„Dosta nam je! Svi smo ljubomorni na one koji stanuju u Španskom ili bilo gdje drugdje gdje nemaju ove probleme. Želim živjeti ekološki, želim veš koji stavim da visi vani na štriku bude bijel, a ne siv. Želim udahnuti zrak, a ne razmišljati koje čestice trenutno udišem i kako one utječu na mene.“ – kazao je Mladen Devčić, osnivač udruge TNT Sopot. Našalio se kako će sada umjesto maske za koronu, stanovnici njegovog i okolnih kvartova zbog smeća morati nositi gas masku.
Ekovjesnik