Sretan vam Svjetski dan Sunca!
Ususret DANIMA SUNCA koji će se održati 25. i 26. svibnja u Bolu na Braču
Sunce je jedan od najsigurnijih i najdostupnijih obnovljivih izvora energije i ne zagađuje okoliš. Impresivno je da Zemlji daje 80 tisuća milijardi kilovata u sekundi, što je nekoliko puta više od svih elektrana na svijetu. Jedan četvorni metar Sunca emitira 62 900 kilovata energije, ističu u Obnovljivim izvorima energije Hrvatske (OIEH).
Ideja obilježavanja Svjetskog dana Sunca potječe iz 1970-ih godina. Kako bi informirao širu javnost i industriju o solarnim tehnologijama i ukazao na sunčev potencijal u zadovoljavanju američkih energetskih potreba, devedeset peti kongres SAD-a usvojio je zajedničku rezoluciju (HJ 715) kojom se dan 3. svibnja 1978. određuje kao Dan Sunca. Kongres je pritom pozvao tadašnjeg predsjednika SAD-a Jimmya Cartera da izda proglas kojim poziva na njegovo obilježavanje.
Već tada prepoznalo se da je potreba za razvojem i proširenjem obnovljivih izvora energije koji mogu osigurati grijanje, hlađenje te napajanje domova i industrije električnom energijom, veća nego u bilo kojem drugom trenutku u dotadašnjoj povijesti. Iz tog razloga Amerikanci su već tada tražili načine korištenja Sunca kao neiscrpnog izvora čiste energije.
No, vratimo li se mnogo dalje u povijest, zanimljivo je uočiti da je još Leonardo da Vinci planirao koristiti konkavna ogledala koja bi usmjeravala solarno zračenje i grijala vodu jer je bio zabrinut zbog uništenja šuma koje su u tadašnje vrijeme bile glavno gorivo za grijanje.
Svjetski dan Sunca obilježava se od 1994. godine
Nacionalni dan Sunca postao je međunarodni događaj 1994. godine, a privukao je pozornost 22 zemlje. Događaj je u Europi uvela Europska divizija Međunarodnog solarnog društva, a u pojedinim zemljama produžen je s jednog dana na tjedan, što je poznato kao tjedan Sunca. Na Međunarodni dan sunca diljem svijeta održavaju se brojna događanja za poticanje korištenja obnovljive i ekološki čiste solarne energije.
Obnovljivi izvori energije Hrvatske (OIEH) ove godine u mjesecu kad se obilježava Svjetski dan Sunca organizira svoju drugu međunarodnu konferenciju DANI SUNCA 2023. od 25.-26. svibnja u Bolu na otoku Braču.
DANI SUNCA održavaju se 25. i 26. svibnja na Braču
Hrvatski otoci nalaze se na geografski idealnom području za iskorištavanje maksimalnog potencijala sunčeve energije, ali još uvijek imamo vrlo malo instaliranih solarnih fotonaponskih sustava, ističu u Obnovljivim izvorima energije Hrvatske (OIEH). Hrvatska ima 30 posto veću insolaciju od zapadnih zemalja. Svugdje dostupna, ali ne i svugdje iskorištena, solarna energija je veliki potencijal. I u Hrvatskoj je taj potencijal mnogo veći od dosadašnje primjene, ne samo u energetskom nego i gospodarskom smislu. Predstavlja veliku priliku za proizvodnju iz domaćih resursa, što znači i dugoročno smanjenje uvoza energije, otvaranje novih radnih mjesta, razvoj zajednice, rast standarda građana.
Stoga je cilj konferencije DANI SUNCA potaknuti snažniji razvoj solarnih projekata. Na konferenciji će se govoriti o ulozi javnih politika za snažniji razvoj solarnih projekata, regionalnoj situaciji u solarima, “Go-to” područjima koja bi trebala predstavljati lokacije za brži razvoj projekata OIE, agrosolarima koji donose benefit kroz istovremenu poljoprivrednu i energetsku proizvodnju, hibridnim sustavima za pohranu proizvedene energije, energetskim izazovima u industriji, financiranju novih projekata, važnoj ulozi lokalnih zjednica. Konferencija će okupiti predstavnike ministarstava, državnih institucija, akademske zajednice, gospodarstva, bankarskog sektora, županijskih i lokalnih zajednica, organizacija civilnog društva – kako bi zajednički analizirali prepreke i predložili najbolje načine za njihovo rješavanje. DANI SUNCA donose nove informacije i primjere dobre prakse, otvaraju put novim idejama i povezivanju dionika energetske tranzicije na svim razinama.
Poduzetnici i građani imaju svijest o dobrobiti solara na svojim krovovima, kao i želju da, uz to što su potrošači, postanu i proizvođači električne energije. Proizvodnja za vlastite potrebe osigurala bi im uštedu novca, ali i na razini države smanjila potrebu uvoza električne energije. I tako bi, dugoročno, novac koji zaradimo od turizma ostajao u Hrvatskoj, a ne odlazio na plaćanje visokih iznosa za energiju koju moramo uvoziti. Na kraju krajeva, tržišta iz kojih uvozimo energiju, proizvode je u velikoj mjeri zahvaljujući Suncu. Onom istom koje i nama sja, zaključuju u Obnovljivim izvorima energije Hrvatske (OIEH).