Dan riječne kornjače u Zoološkom vrtu Maksimir

Edukativni program posjetitelje očekuje od 11 do 17 sati

Ove nedjelje, 21. svibnja 2023., dođite u Zoološki vrt Grada Zagreba na Dan riječne kornjače koji će se održati uoči Svjetskog dana kornjača!

U sklopu edukativnog programa moći ćete izbliza promotriti riječnu kornjaču, običnu čančaru, barsku kornjaču te kod nas invazivnu, crvenouhu kornjaču.

 

Zoološki vrt Grada Zagreba kroz razne je projekte uključen u zaštitu zavičajnih vrsta kornjača, a jedan od najvažnijih trenutačno je LIFE for Mauremys – Riječna kornjača – očuvanje krovne vrste sredozemnih vlažnih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Riječna kornjača spada među najugroženije gmazove u ovom dijelu Europe, a ovim se projektom žele očuvati njezina staništa unutar područja Natura 2000 u Hrvatskoj. Glavni koordinator projekta LIFE for Mauremys je Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, a partneri su Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije, Udruga Hyla, Hrvatske vode i Ustanova Zoološki vrt Grada Zagreba.

U Interpretacijskom centru zaštićene faune Hrvatske predstavit će se raznolikost kornjača. Posjetitelji će izbliza moći promotriti običnu čančaru, riječnu kornjaču, barsku kornjaču te crvenouhu kornjaču koja je u Hrvatskoj na popisu invazivnih vrsta. Oni željni pozornijeg istraživanja karakteristika kornjača, moći će proučavati preparate te pod vodstvom edukatora naučiti određivati vrstu, spol i veličinu kornjača.

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije pojasnit će koje su razlike između riječne i barske kornjače, a Udruga Hyla djecu će kroz igre podučiti kako prepoznati izvazivne vrste kornjača. Agronomski fakultet Zagreb voditi će radionicu "Genetika kornjača" prilagođenu školarcima, a Hrvatske vode djecu će razveseliti maskotom – kornjačom Hrvojem.

Zainteresirani građani od edukatora će moći doznati kako napreduje projekt LIFE for Mauremys koji se financira kroz Program LIFE. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.131.407,11 eura od čega je 60 % sufinancirano sredstvima Europske unije (1.278.844,26 eura), a financiranje Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost iznosi 267.731,00 eura. Projekt se provodi do listopada 2026. godine.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Novo LIFE programsko razdoblje (LIFE 2021.-2027.)

Program LIFE jedini je financijski instrument Europske unije namijenjen isključivo financiranju aktivnosti na području zaštite okoliša, prirode i klime s ciljem provedbe, poboljšanja i razvoja EU politika i zakonodavstva iz područja okoliša, prirode i klime kroz sufinanciranje projekata s europskom dodanom vrijednošću.

Invazivne crvenouhe kornjače udomljene u Zoološkom vrtu Grada Zagreba

Prve ovogodišnje kornjače uhvaćene na području Zagrebačke županije udomljene su u Zoološkom vrtu Grada Zagreba. Ukupno 15 mužjaka i 18 ženki crvenouhih kornjača nastavit će svoj život u kontroliranim uvjetima. Najmanja i najlakša kornjača teška je samo 15 grama, a najteža čak 2,56 kilograma. Najmanja kornjača je dužine oklopa od samo 9,7 cm, a najveća čak 24,6 cm.

Ujedinjeni u borbi za spas barske kornjače

Cilj projekta „Spas za barske – stop za invazivne kornjače“ je zaštititi barsku kornjaču kroz poboljšanje poznavanja rasprostranjenosti zavičajne barske kornjače, ali i uklanjanje invazivnih stranih vrsta kornjača koje ih ugrožavaju. Projekt financira Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, ukupna vrijednost projekta je 265.445,38 EUR (oko dva milijuna kn), a trajat će do lipnja 2026. godine.

I ukrasne biljke mogu biti invazivne

U Ljubljani je predstavljen novi slovensko-hrvatski projekt prevencije i upravljanja invazivnim stranim ukrasnim biljkama LIFE OrnamentalIAS. Deset partnera iz različitih sektora u idućih šest godina posvetit će se traženju rješenja za problem ukrasnih invazivnih vrsta.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER