Na snagu stupio novi zakon za borbu protiv globalnog krčenja i propadanja šuma
Proizvođači će se morati uključiti u održive proizvodne prakse i poboljšati transparentnost lanca opskrbe
Dana 29. lipnja 2023. na snagu je stupila pionirska Uredba EU-a o lancima opskrbe bez krčenja šuma, koja je ključna sastavnica borbe protiv klimatskih promjena i gubitka biološke raznolikosti.
Kao odraz želje europskih građana da svojom potrošnjom više ne potiču globalno krčenje šuma, na snagu je stupila pionirska Uredba EU-a o lancima opskrbe bez krčenja šuma, odnosno novi zakon za borbu protiv globalnog krčenja i propadanja šuma potaknutog proizvodnjom i potrošnjom u EU-u, izvijestila je Europska komisija. Novim će se zakonom osigurati da skup ključnih dobara koja se izvoze ili stavljaju na tržište EU-a mora biti bez krčenja šuma te stoga više neće doprinositi krčenju i propadanju šuma u EU-u i drugdje u svijetu.
Poduzeća će morati potvrditi da je proizvod proizveden na zemljištu koje nije bilo podvrgnuto krčenju ili propadanju šuma, uključujući primarne šume, nakon 31. prosinca 2020. Iako nijedna zemlja ili roba neće biti zabranjena, sva relevantna poduzeća morat će provoditi strogu dužnu pažnju ako izvoze ili stavljaju na tržište EU-a palmino ulje, goveda, soju, kavu, kakao, drvo i gumu te dobivene proizvode kao što su govedina, namještaj ili čokolada navedeni u Prilogu Uredbi nakon stupanja na snagu novih pravila u roku od 18 mjeseci. Popis obuhvaćenih proizvoda redovito će se preispitivati i ažurirati, uzimajući u obzir nove podatke kao što su promjene obrazaca krčenja šuma.
Poduzeća će morati provjeriti i jesu li ti proizvodi u skladu s relevantnim zakonodavstvom zemlje proizvodnje, među ostalim o ljudskim pravima, te jesu li poštovana prava pogođenih autohtonih naroda.
Budući da je EU veliko gospodarstvo i potrošač obuhvaćene robe i proizvoda, taj će korak, uz mjere poduzete u mnogim zemljama proizvođačima, pomoći u zaustavljanju znatnog udjela globalnog krčenja i propadanja šuma, čime će se smanjiti emisije stakleničkih plinova i gubitak biološke raznolikosti. Nova pravila također pomažu osigurati egzistenciju milijuna ljudi, uključujući autohtone narode i lokalne zajednice diljem svijeta, koji se u velikoj mjeri oslanjaju na šumske ekosustave.
Jačanje suradnje sa zemljama proizvođačima i potrošačima
Uredba će se jednakomjerno primjenjivati na proizvode iz EU-a i izvan njega. Proizvođači će se morati uključiti u održive proizvodne prakse i poboljšati transparentnost lanca opskrbe. S obzirom na to da potražnja za proizvodima koji nisu povezani s krčenjem šuma raste na globalnoj razini, nova pravila poslovna su prilika za poboljšanje trgovine proizvodima koji nisu povezani s krčenjem šuma i za poticanje prilika za održive aktere diljem svijeta.
EU pojačava suradnju s partnerskim zemljama, potrošačima i zemljama proizvođačima kako bi surađivao na postizanju zajedničkih ciljeva, kako je dogovoreno u okviru ciljeva održivog razvoja, Pariškog sporazuma i Globalnog okvira za biološku raznolikost, te kako bi potaknuo kontinuiranu održivu trgovinu među partnerima. Također, EU prepoznaje znatan napredak koji su mnoge partnerske zemlje ostvarile tijekom proteklog desetljeća u smanjenju krčenja šuma i prima na znanje mjere poduzete za poboljšanje transparentnosti u lancu opskrbe. EU je spreman surađivati sa zemljama proizvođačima kako bi se osigurao uključiv prijelaz na zakonite lance opskrbe bez krčenja šuma.
Unija također već surađuje s velikim potrošačkim zemljama, kao što su SAD i Kina, kako bi se udružili napori i uspostavile slične mjere za uklanjanje krčenja šuma iz njihovih lanaca opskrbe.
Rok od 18 mjeseci za provedbu novih pravila
Gospodarski subjekti i trgovci imaju rok od 18 mjeseci za provedbu novih pravila. Mikropoduzeća i mala poduzeća imat će dulje razdoblje prilagodbe, kao i druge posebne odredbe. Komisija je stoga izdala dokument s često postavljanim pitanjima kako bi poduprla usklađenost gospodarskih subjekata i trgovaca, posebno MSP-ova, sa zahtjevima iz ove Uredbe.
U sljedećih 18 mjeseci Komisija će mjeriti i zemlje ili njihove dijelove te odrediti razine niskog, standardnog ili visokog rizika na temelju objektivne i transparentne procjene. Te su procjene s vremenom dinamične, ovisno o razvoju događaja na terenu. Na proizvode iz zemalja niskog rizika primjenjivat će se pojednostavnjeni postupak dužne pažnje. Udio provjera gospodarskih subjekata provodi se u skladu s razinom rizika u zemlji: 9 % za visokorizične zemlje, 3 % za standardni rizik i 1 % za niskorizične zemlje. Nadležna tijela EU-a imat će pristup relevantnim informacijama koje pružaju poduzeća, kao što su geolokacijske koordinate, te će provoditi provjere uz pomoć alata za satelitsko praćenje i analizu DNK-a kako bi se provjerilo odakle dolaze proizvodi.
S obzirom na to da bi zemlje proizvođača mogle biti utvrđene kao visokorizične, Komisija će prije konačne klasifikacije voditi poseban dijalog s ciljem zajedničkog rješavanja temeljnih uzroka krčenja i propadanja šuma te smanjenja njihove razine rizika.
„Zahvaljujući ključnom zakonu o krčenju šuma EU preuzima svoj dio odgovornosti za globalno krčenje i propadanje šuma. Ovaj zakon odgovara na međunarodno zajednički cilj okončanja krčenja šuma i koristit će ljudima diljem svijeta. Šume služe ključnim potrebama i osiguravaju rad i radna mjesta milijunima ljudi. Ovaj zakon neće samo pomoći u zaštiti svjetskih šuma, već će potaknuti i potražnju za proizvodima bez krčenja šuma. Sve će zemlje moći nastaviti prodavati svoju robu u EU-u pod uvjetom da mogu dokazati da nisu povezane s krčenjem šuma. Surađivat ćemo s našim međunarodnim partnerima kako bismo pomogli u postizanju uspjeha ove Uredbe.“ – izjavio je Virginijus Sinkevičius, povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo.
- Europska komisija / Ekovjesnik