Zakonodavstvo EU-a o krčenju šuma: Parlament daje poduzećima još godinu dana za usklađivanje
Od 1990. do 2020. iskrčeno je područje veće od površine EU-a, a otprilike 10 posto gubitka šuma povezano je s potrošnjom u EU-u!
Poduzeća će imati još jednu godinu za usklađivanje s novim pravilima EU-a za sprečavanje krčenja šuma kojima će se u EU-u zabraniti prodaja proizvoda koji potječu s iskrčenih zemljišta. Nova pravila tako će se primjenjivati od 30. prosinca 2025. umjesto 2024.
Europski parlament u utorak je prihvatio rezoluciju „Otoci i kohezijska politika: trenutačno stanje i budući izazovi“ s 577 glasova za, 38 protiv i 10 suzdržanih. Parlament je usvojio i privremeni politički dogovor s Vijećem o odgodi primjene novih pravila EU-a za sprečavanje krčenja šuma s 546 glasova za, 97 protiv i sedam suzdržanih.
Veliki gospodarski subjekti i trgovci sada će morati poštovati obveze iz te uredbe od 30. prosinca 2025., a mikropoduzeća i mala poduzeća od 30. lipnja 2026. Cilj je tog dodatnog vremena pomoći poduzećima diljem svijeta da lakše provode pravila od datuma početka primjene, a da se pritom ne ugroze ciljevi zakona.
Komisija je predložila odgodu datuma primjene uredbe o krčenju šuma za godinu dana kao odgovor na izraženu zabrinutost država članica EU-a, trećih zemalja, trgovaca i gospodarskih subjekata da neće moći u potpunosti poštovati pravila ako se primijene od kraja 2024.
Na zahtjev Parlamenta, Komisija se obvezala osigurati da informacijski sustav za gospodarske subjekte i trgovce te prijedlog za klasifikaciju rizika zemalja i regija budu dostupni što je prije moguće, a najkasnije do 30. lipnja 2025. Opća revizija uredbe očekuje se najkasnije do 30. lipnja 2028., a Komisija će analizirati dodatne mjere za pojednostavnjenje i smanjenje administrativnog opterećenja za poduzeća.
„Obećali smo i ostvarili rezultate. Obratili smo pažnju na pozive iz više sektora koji se suočavaju s teškoćama i osigurali da pogođena poduzeća, šumari, poljoprivrednici i nadležna tijela dobiju dodatnu godinu za pripremu. To se vrijeme mora učinkovito iskoristiti kako bi se osiguralo da se najavljene mjere iz Komisijine obvezujuće deklaracije, uključujući internetsku platformu i kategorizaciju rizika, dosljedno provode s ciljem postizanja veće predvidljivosti u cijelom opskrbnom lancu. Procjena učinka i daljnje pojednostavljenje uslijedit će u fazi preispitivanja za zemlje ili regije niskog rizika, čime će se zemlje dodatno potaknuti da poboljšaju svoje prakse očuvanja šuma. Parlament će budno pratiti ovaj postupak kako bi se smanjila birokracija i osiguralo da nakon izjave Komisije uslijedi i akcija. Naš je cilj i dalje jasan: provedba ove uredbe ne smije imati negativne posljedice ni na proizvođače, ni na potrošače.” – izjavila je nakon postignutog dogovora izvjestiteljica Parlamenta Christine Schneider (EPP, Njemačka).
Prije nego što jednogodišnja odgoda stupi na snagu, Vijeće također mora potvrditi dogovoreni tekst i objaviti ga u Službenom listu EU-a prije kraja 2024.
Organizacija UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO) procjenjuje da je od 1990. do 2020. zbog krčenja šuma izgubljeno 420 milijuna hektara šuma, što je područje veće od EU-a. Potrošnja u EU-u čini oko 10 posto globalnog krčenja šuma, a od toga dvije trećine otpada na palmino ulje i soju. Cilj je Uredbe o krčenju šuma, koju je Parlament donio 19. travnja 2023., borba protiv klimatskih promjena i gubitka bioraznolikosti sprečavanjem krčenja šuma povezanog s potrošnjom proizvoda od stoke, kakaa, kave, palmina ulja, soje, drva, gume, drvenog ugljena i tiskanog papira u EU-u.
Uredba je snazi od 29. lipnja 2023., a poduzeća bi njezine odredbe trebala primjenjivati od 30. prosinca 2024.
Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj / Ekovjesnik