EU inzistira na obveznom registru transparentnosti na razini svih zemalja članica

Samo osam država članica EU ima obavezne registre lobista

Kako bi se odgovorilo na zabrinutost europskih građana zbog neovisnosti institucija EU, 2011. godine napravljen je registar transparentnosti na razini EU. EU ga sada želi učiniti obveznim.

Lobiranje je dugo vremena obavijeno velom tajne, a EU sada želi rasvijetliti tu praksu. Prvi put Europski parlament, Komisija i Vijeće pregovaraju o osnivanju obveznog registra transparentnosti na razini EU. Dosad je registar kojim se utvrđuje identitet poduzeća i pojedinaca koji lobiraju EU bio dobrovoljan te je uključivao samo Komisiju i Europski parlament. Njime je obuhvaćeno 11.000 organizacija. Ako se tri EU institucije dogovore oko reformi, registar će postati obvezan te će uključiti i Vijeće.

„Mi donosimo zakone za građane. Tako da oni svakako imaju pravo od nas očekivati transparentnost i slobodu djelovanja prema skupinama koje bi imale interesa u odlukama“, izjavila je za EuroparlTV Sylvie Guillaume, francuska zastupnica iz Kluba Progresivnog saveza socijalista i demokrata (S&D) u Europskom parlamentu.

Ove promjene bi značile veliku pobjedu za građane EU koji će moći točno vidjeti koja poduzeća i pojedinci pokušavaju utjecati na političke odluke.

„Kada građani imaju bolja saznanja o tome kako Europa funkcionira, mogu razviti osjećaj uključenosti, odgovornosti za Europu. Ne želimo biti udaljeni od svojih građana“, kaže poljska zastupnica Danuta Maria Hübner iz Kluba Europske pučke stranke (EPP).

Samo osam država članica EU ima obavezne registre lobista, a propisivanje obveze registra za sve bit će najveća promjena otkako je stupio na snagu 2011. godine.

Iako su pregovori još u početnim fazama, tri su se institucije usuglasile oko jedne stvari: sami pregovori moraju biti transparentni.

EuroparlTV / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Lisica Fox Trot je nova maskota pariške zračne luke Orly

Proteklih dana jedna je francuska lisica postala prava zvijezda društvenih mreža. Vijest o lisici Fox Trot, nastanjenoj u pariškoj zračnoj luci Orly, ubrzo se proširila i medijima zahvaljujući fotografijama koje je krajem prošlog tjedna snimio Airbusov mehaničar Guillaume Isselin.

Zaštitita prava potrošača u digitalnom svijetu

Europski parlament želi zaštititi prava potrošača u digitalnom svijetu: ukidanje naknada za roaming i inicijativa WIFI4EU primjeri su najnovijih uspjeha. No, pred nama su i dalje izazovi poput skupih međugradskih poziva, elektroničke privatnosti i prenosivosti internetskog sadržaja.

EU IZBORI: Što je Europski parlament ostvario u pet godina?

Od mjera za borbu protiv klimatskih promjena - zabrane jednokratne plastike kao što su plastične slamke i štapići za uši od 2021. preko reformi autorskih prava i zabrane neopravdanog geografskog blokiranja te diskriminacije u prekograničnim transakcijama unutar EU-a pa sve do ukidanja naknade za roaming u cijeloj Europskoj uniji. U posljednjih pet godina Europska unija usvojila je na stotine zakonskih akata kojima je promijenila našu svakodnevicu.

Socijalna zaštita u EU: bolja primjena i viši standardi

Europa je svjetska predvodnica na području socijalne zaštite. Postavljeni su visoki standardi za dobrobit, ravnotežu privatnog i poslovnog života te borbu protiv siromaštva, no Europski parlament sada traži bolju primjenu i više standarde.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER