Prijete li automobilske gume generiranjem mikroplastike, ali i ispuštanjem opasnih aditiva u okoliš?

Istraživanje štetnih utjecaja mikroplastike, kao i aditiva 6-PPD kinona u vodi, jedna je od temeljnih aktivnosti aktualnog projekta ReMiCRO koji se izvodi na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu

Svakodnevnom upotrebom plastičnih proizvoda i ambalaže, kao i pranjem odjeće polimernih vlakana nastaju plastične čestice mikro- i nano-veličina koje su definirane pojmovima mikro-, odnosno nanoplastika. Odnedavno je sve više pažnje usmjereno na istraživanje procesa trošenja automobilskih guma za koji je također poznato kako može rezultirati generiranjem mikro- i nano-plastike.

Gume sadrže aditive koji usporavaju njihovu razgradnju i produžuju im vijek trajanja, poput spoja antiozonanta 6-PPD koji je u upotrebi od 1960-ih godina. Trošenjem guma, aditivi izlaze na površinu, a tek je 2020. otkriveno kako u doticaju s prizemnim ozonom prisutnim na cestama urbanih područja nastaje transformacijski produkt 6 PPD kinon. Ispiranjem cesta padalinama takvi spojevi završavaju u obližnjem tlu, a potom i površinskim odnosno podzemnim vodama.

Potaknuti primjerom dugogodišnje pojave povećane stope smrtnosti pacifičkog coho lososa (Oncorhynchus kisutch) na sjeverozapadu pacifičke obale SAD-a, znanstvenici su analizirajući uzorke vode s tog područja otkrili povećanu koncentraciju 6PPD kinona. Vrlo brzo ustanovili su uzročno-posljedičnu vezu kinona i pojačanog ugibanja lososa. Daljnjim istraživanjem dokazano je kako pri vrlo niskim okolišnim koncentracijama 6PPD kinon djeluje toksično i na druge vrste riba, kao što su kalifornijska i potočna pastrva (Oncorhynchus sp.) s letalnim dozama koje uzrokuju 50 % smrtnosti (LC50) između 0,59 i 1,0 μg/L, ali nešto manje na jesetru (Acipenser transmontanus). Daljnjim analizama okolišnih uzoraka dokazana je prisutnost kinona u različitim sastavnicama okoliša, vodi (0,3-19 μg/L), sedimentu (88 ng/L), zraku (1-100 pg/L), ali i snijegu (0,5 - 2 µg/L), prašini (154 ng/g) te uzorcima urina trudnica (2,91 ng/mL) te krvi djece (0,076 ng/mL) i odraslih (0,4 ng/mL).

  • Josipa Papac Zjačić, mag. ing. oecoing., asistentica u Zavodu za polimerno inženjerstvo i organsku kemijsku tehnologiju Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu

Europski ured za okoliš (European Environmental Bureau - EEB) u svom izvještaju o onečišćenju površinskih i podzemnih voda iz listopada 2021. navodi kako prosječna količina 6PPD aditiva koji se dodaje u gume na godišnjoj razini na području EU iznosi čak 10-100 000 tona. Također se navodi kako je procjena toksičnosti transformacijskog produkta kinona čak oko 1000 puta veća u odnosu na originalni spoj. Pretpostavlja se kako će u budućnosti ovaj spoj postati kandidatom za uključivanje na Listu za promatranje (eng. Watch List) Okvirne Direktive o vodama kao krovnog zakona u području vodnog zakonodavstva EU. U tom slučaju vrlo je važno promisliti o alternativama aditiva za gume, kao i boljoj kontroli onečišćenja voda ovakvim spojevima.

  • Josipa Papac Zjačić, mag. ing. oecoing., asistentica u Zavodu za polimerno inženjerstvo i organsku kemijsku tehnologiju Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu
Istraživanje štetnih utjecaja mikroplastike, kao i aditiva 6-PPD kinona u vodi, jedna je od temeljnih aktivnosti aktualnog projekta ReMiCRO voditeljice prof. dr. sc. Ane Lončarić Božić, koji se izvodi na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, gdje se nastoji prikupiti određena količina informacija koja bi bila relevantna za donošenje odluka o ograničavanju takvih štetnih spojeva u vodi.

 

  • Josipa Papac Zjačić, mag. ing. oecoing.

Asistentica u Zavodu za polimerno inženjerstvo i organsku kemijsku tehnologiju Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu

VEZANE VIJESTI

SCF bi mogao grijati 20 milijuna energetski siromašnih kućanstava!

Nova studija Europskog ureda za okoliš (European Environmental Bureau – EEB), provedena u suradnji s konzultantskom kućom LCP Delta, pokazuje kako bi se korištenjem samo trećine sredstava iz Socijalnog klimatskog fonda (SCF) moglo subvencionirati više od 20 milijuna dizalica topline diljem Europske unije do 2032.

Okvirna direktiva EU-a o vodama neće se mijenjati

Povjerenik EU-a za okoliš, pomorstvo i ribarstvo Virginijus Sinkevičius potvrdio je potrebu provedbe i provođenja Okvirne direktive o vodama „bez ikakvih promjena“, objavio je Svjetski fond za prirodu (WWF).

Nove dopuštene razine onečišćujućih tvari utjecat će na poboljšanje javnog zdravlja i uštedjeti milijarde eura

Revizijom Direktive o industrijskim emisijama i smanjenjem dopuštene razine onečišćujućih tvari na najniže moguće godišnje granične vrijednosti ne samo da će se unaprijediti zaštita okoliša, već će se također spasiti 37 000 života i uštedjeti 103 milijarde eura godišnje, pokazuje nova analiza „Upgrading Europe's Air“ neovisnog Centra za istraživanje energije i čistoću zraka (CREA).

CGO Biljane Donje: Studenti u praksi vidjeli ono što uče na fakultetu

„Ovdje su studenti prve godine diplomskog studija Ekoinženjerstva i treće godine preddiplomskog studija koji imaju kolegij Upravljanje otpadom, tako da im je ovo što su vidjeli  na gradilištu CGO-a pun pogodak. Teoriju uče na fakultetu, a ovdje na terenu vide što je to zapravo i kako će upravljati otpadom“, kazao je doc. dr. sc. Zvonimir Katančić.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER