Predstavljen prvi kulturni token: Hodanjem do besplatnih ulaznica za kulturna događanja!
Kultur-Token: Inovativan projekt u Beču spaja zaštitu okoliša i kulturu
Bilo da se kreću pješice, biciklom ili javnim prijevozom, Bečanima i Bečankama isplati se ostaviti automobil kod kuće jer Grad Beč razvija kulturni token kojim bi se takvo ekološki prihvatljivo ponašanje nagradilo. Tko uštedi 20 kilograma CO2 dobiva ulaznicu za posjet kazalištu, muzeju, koncertu ili kinu.
Grad Beč novim se projektom još jednom dokazuje kao pametan grad koji lijepo povezuje s dobrim, tradiciju s inovacijom, zaštitu okoliša sa životnim stilom, pionirski duh s održivošću. Riječ je o drugoj fazi novog digitalnog projekta – aplikacije kulturnog tokena – kojom se istražuje na koje se sve načine Bečan(k)e može potaknuti da u svakodnevnom životu više brinu o okolišu. Trenutačno je fokus na nagrađivanju klimatski prihvatljivog ponašanja u obliku ulaznice za jednu od kulturnih ustanova koje sudjeluju u pilot-projektu.
Prva testna faza prekinuta je zbog pandemije koronavirusa, pa ju je Grad Beč ujesen 2023. ponovno pokrenuo i tako započeo drugu fazu u svijetu jedinstvenog digitalnog projekta. Pilot-projekt kulturnog tokena zasniva se na tehnologiji blockchaina i motion trackinga. U ovoj fazi zatvorena testna grupa obuhvaća 2 000 sudionika koji će do veljače naredne godine moći sakupljati tokene i upotrijebiti ih.
Uštedom CO2 do skupljanja kulturnih tokena
Aplikacija kulturnog tokena pomoću tehnologije motion trackinga bilježi prijeđene udaljenosti i brzine. Aplikacija pritom razlikuje različite oblike mobilnosti. Sudionici iz testne grupe koji ostave automobil i dalje nastave pješice, biciklom ili javnim prijevozom, dobivaju dodatne bodove. Uštedom 20 kilograma ugljikovog dioksida korisnici aplikacije dobivaju kulturni token u obliku QR-koda. On se može iskoristiti u jednoj od kulturnih institucija koje sudjeluju u pilot-projektu. Kako potaknuti građane da budu ekološki savjesni? Zanimljivom aplikacijom, jakom zajednicom ili kulturom kao nagradom? U testnoj se fazi upravo na ta pitanja pokušava odgovoriti, a sve kako bi se za Bečan(k)e i u budućnosti oblikovala odgovarajuća ponuda.
Svi sudionici projekta podijeljeni su u dvije grupe, u kontrolnu i sakupljačku. Sakupljačka grupa može odmah početi sa sakupljanjem klimatski prihvatljivih kilometara i pratiti svoju uštedu CO2. Kontrolna grupa nema uvida u svoju bilancu ugljikovog dioksida i dobiva nagradu tek nakon što dođe do cilja, to jest uštede od 20 kilograma CO2. Iz ponašanja testnih grupa mogu se donijeti vrijedni zaključci odnosno kako se građane može poticati na ekološki svjesnije ponašanje.
Za obradu podataka odgovoran je Austrijski institut za tehnologiju AIT, a u projektu sudjeluju sljedeće bečke kulturne institucije: Gartenbaukino, Volkstheater, Kunsthalle Wien, Foto Arsenal Wien i Wiener Konzerthaus.