Institut za oceanografiju i ribarstvo završio s provedbom projekta „More budućnosti“

Znanstvenice Instituta za oceanografiju i ribarstvo najavljuju nove projekte kojima će nastaviti s unaprjeđivanjem znanja o morima među mladim naraštajima

Projekt Instituta za oceanografiju i ribarstvo „More budućnosti“, posvećen promociji znanosti o moru među školskom djecom, završio je održavanjem radionice u sinjskoj podružnici CCO „Juraj Bonači“ koji pohađaju osobe s poteškoćama u razvoju.

Projekt „More budućnosti“ bio je izvrsno prihvaćen među učiteljima, profesorima, ravnateljima i školskom djecom. Projektni tim koji čine tri znanstvenice Instituta za oceanografiju i ribarstvo - Daria Ezgeta Balić, Barbara Zorica i Marija Šestanović, posjetio je ukupno 25 osnovnih škola i organizirao više od 45 radionica, na kojima je sudjelovalo oko tisuću učenika te oko 70 učiteljica i profesorica.  Važnost ovog projekta za popularizaciju znanosti o moru je prepoznao i UNESCO te ga je uvrstio na listu aktivnosti koje će doprinijeti podizanju svijesti o važnosti mora u sklopu UN-ovog Desetljeća znanosti o oceanima za održivi razvoj (2021.- 2030.).

U Institutu ističu kako je s ciljem širenja oceanske pismenosti i nakon završetka samog projekta, publiciran i vodič „Ocean u našim rukama: Vodič kroz oceansku pismenost“. Vodič je primarno namijenjen učiteljima kako bi im se pružile dodatne informacije i ideje kako prenijeti znanje o moru učenicima, a distribuiran je svim školama koje su sudjelovale u projektu, kao i svim drugim zainteresiranim školama, udrugama i pojedincima.

„Imali smo čast i privilegiju družiti se s timom 'Mora budućnosti' prošle godine i upoznati mnoštvo morskih organizama na najljepši mogući način. To je bilo pravo bogatstvo za učenike koji žive u Baranji i nemaju često priliku upoznati morski svijet. Vodič je predivan, izuzetno koristan u nastavi, jasan i vrlo pregledan. Posebno inspirativno poglavlje za nastavnike su Aktivnosti za bolje razumijevanje principa. Potrudit ćemo se provesti predloženo. Bravo za autore Vodiča!“ – kazala je profesorica Andreja Dorić iz OŠ Darda.

Znanstvenice Instituta već pripremaju nove sadržaje

Iako je provedba projekta završena, znanstvenice tima „More budućnosti“ pozivaju sve zainteresirane da posjete mrežnu stranicu projekta i njegovu Facebook stranicu.

„Projekt je za primarni cilj imao podizanje oceanske pismenosti među učenicima osnovnih škola u kopnenom dijelu Hrvatske te u manjim školama u ruralnim dijelovima i na otocima. Jako smo sretni s odazivom škola, i premda je projektom planirano bilo svega 15 radionica, mi smo ih održali dosta više jer nismo željele nikoga odbiti te smo se u konačnici uspjele odazvati svim školama koje su nam se javile i održat radionice. Ponekad je bilo zaista izazovno, jer smo zbog toga morali u jednom danu odraditi i po 4 radionice u različitim mjestima kako bi racionirale troškove, ali mislimo da se zaista isplatilo, jer ulaganje u djecu je najbolje ulaganje. Također važan rezultat projekta je i mreža učitelja i profesora koju smo stvorili i s kojima se nadamo i dalje surađivati. Još jednom veliko hvala svima na gostoprimstvu!“ – ističu znanstvenice iz projektnog tima „Mora budućnosti“.

Projekt „More budućnosti“ sufinanciran je sredstvima Zaklade Adris.

 

VEZANE VIJESTI

Stručnjaci upozoravaju na sve veći broj djece i mladih koji piju zaslađena pića

Nova analiza prehrambenih navika djece i adolescenata iz 185 zemalja svijeta otkrila je da su 2018. mladi u prosjeku konzumirali gotovo 23 posto više zaslađenih pića u  odnosu na 1990. godinu. „Naša otkrića trebala bi izazvati uzbunu u gotovo svakoj naciji u svijetu“, ističu istraživači sa Sveučilišta Tufts u Bostonu.

Udruga Sunce organizira konferenciju za održivu budućnost i čisti Jadran

Od obala do otvorenog mora, s hrvatske i talijanske strane, Jadran je pod stalnim i sve većim pritiskom, a jedna od najvećih prijetnji je onečišćenje plastikom. S više od 80 posto morskog otpada, ponajviše plastike, hitna zajednička rješenja za očuvanje morskog ekosustava prijeko su potrebna, a kroz praktično obrazovanje i osnaživanje mladih da postanu aktivni sudionici u zaštiti prirode i okoliša, mogu se graditi temelji održive budućnosti.

Ključna rješenja za morski otpad u Jadranskom moru: „Marine Litter-Free Tides of Change“

Kako bi se pronašla rješenja za ozbiljan problem morskog otpada, stručnjaci iz Hrvatske i Italije, predstavnici institucija, nevladine organizacije i mladi okupili su se u Splitu od 4. do 6. studenog na trodnevnoj konferenciji „Marine Litter-Free Tides of Change“. Cilj im je bio jasan: prikazati primjere dobre prakse i osmisliti zajednička rješenja za obnovu i zaštitu predivnog, ali sve ranjivijeg ekosustava Jadranskog mora od daljnjeg onečišćenja morskim otpadom.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER