Počela provedba projekta BivalveSPEECH

Tijekom tri godine istraživat će se ljušture školjkaša prikupljenih na arheološkim nalazištima i uzgajalištima uz istočni Jadran

Ovog tjedna u Splitu je održan početni sastanak projekta BivalveSPEECH koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Projekt punog naziva „Sklerokronologija školjkaša – saznanja iz prošlosti o ekologiji i okolišu za buduće zdravlje obalnih ekosustava“ („Bivalve Sclerochronology – lessons from Past Ecology and Environments for the future Coastal ecosystem Health“) počeo se provoditi krajem 2024. godine.

Tijekom tri godine provodit će se istraživanja ljuštura školjkaša prikupljenih na arheološkim nalazištima i uzgajalištima uz istočnu obalu Jadranskog mora. Istraživanja na projektu BivalveSPEECH uključuju kombiniranje promatranja okoliša i modeliranja s analizom obrazaca rasta školjkaša i geokemijskim sastavom njihovih ljuštura, duž proširene vremenske skale, od neolitika do daleke budućnosti. Cilj projekta je rekonstruirati povijesne okolišne uvjete, razumjeti sezonalnost rasta školjkaša te pružiti ključne podatke za održivo upravljanje akvakulturom u kontekstu klimatskih promjena.

Glavne ciljne vrste istraživanja su gospodarski važni školjkaši – mediteranska dagnja (Mytilus galloprovincialis) i europska kamenica (Ostrea edulis), a uzorkovanje će se provoditi na arheološkim nalazištima i uzgajalištima školjkaša duž istočnog Jadrana. Obrasci rasta ljuske analizirat će se iz acetatnih replika presjeka ljuštura i varijacija u mikrostrukturi ljuštura, dok će se stabilni izotopi kisika (δ18O), ugljika (δ13C) i dušika (δ15N) analizirati u karbonatnom materijalu. Dobiveni podaci o školjkašima bit će povezani s podacima o kemiji vode, promatranim i modeliranim vrijednostima temperature i saliniteta s visokom vremenskom rezolucijom te klimatskim projekcijama.

Projekt BivalveSPEECH rezultirat će snažnom rekonstrukcijom prošlih uvjeta okoliša i varijacija u sezonalnosti rasta školjkaša te će doprinijeti našem razumijevanju dugoročnih promjena u morskim ekosustavima i njihovom zdravlju. Također, pružit će važne podatke za održivo upravljanje akvakulturom školjkaša u obalnim područjima u sadašnjim i budućim klimatskim uvjetima, ističu u Institutu za oceanografiju i ribarstvo u Splitu.

Voditeljica projekta je dr. sc. Melita Peharda Uljević iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, a znanstvenici Instituta na ovom će projektu surađivati s kolegama arheolozima prof. dr. sc. Dariom Vujevićem i Mariom Bodružićem te biotehnologom izv. prof. dr. sc. Ivanom Županom sa Sveučilišta u Zadru.

Projekt BivalveSPEECH uključuje i međunarodne suradnike, poput prof. dr. sc. Elizabeth Harper sa Sveučilišta u Oxfordu i dr. sc. Nielsa de Wintera s nizozemskog sveučilišta Vrije Universiteit Amsterdama, koji je znanstvenicima Instituta održao predavanje o svojim dosadašnjim istraživanjima vezanim za sklerokronologiju školjkaša i geokemijske analize, s posebnim osvrtom na promjene u okolišu tijekom daleke prošlosti.

Projektne novosti moći će se pratiti na stranicama Instituta za oceanografiju i ribarstvo.

 

VEZANE VIJESTI

Znanstvenici IZOR Split objavili rad koji pomaže u razumijevanju ekologije ishrane dagnji

Istraživanje je provedeno na širem području ušća rijeke Krke, u sklopu projekta BiVACME koji financira Hrvatska zaklada za znanost. Ušće rijeke Krke jedno je od najvažnijih područja za uzgoj školjkaša na istočnom Jadranu, a unatoč tome što se radi o gospodarski važnoj vrsti školjkaša, ekologija dagnji na ovom području dosad se relativno malo istraživala.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER