Bečka kućanstva „izlaze iz plina“, a na bankovne račune sjedaju im euri

Tijekom tekuće godine u bečkim kućanstvima očekuje se ugradnja najmanje 2.000 električnih štednjaka

Program „Izlazak iz plina“ u Beču se i dalje susreće s brojnim ograničenjima. Kako bi građane potaknuo da iz svojih domova izbace plinski priključak i uvedu novi, ekološki prihvatljiviji, Grad Beč im od ožujka nudi novčanu nagradu.

Kako bi ostvarili pravo na novčani bonus, stanari ne smiju grijati vodu na plin, a isto tako u potpunosti trebaju izbjegavati kuhanje i grijanje na plin. Ako su ti uvjeti zadovoljeni, odnosno ako su stanari iz svog doma izbacili plinski priključak, Magistratski odjel u čijoj su nadležnosti stambeno-pravna pitanja te subvencije za stanovanje (MA 50), dužan im je isplatiti novčanu nagradu u iznosu od 1.000 eura.

Bez suglasnosti stanara i vlasnika plinski se priključak ne može ukinuti

Ipak, ukidanje plinskih priključaka nažalost ne napreduje brzinom kojom bi Grad Beč želio. Ponekad ga ne žele ukinuti vlasnici nekretnina, a ponekad je riječ o samim stanarima. To utječe čak i na stambene zgrade u vlasništvu Grada. Ako stanari ne žele prijeći na ekološki prihvatljiviji priključak, Grad Beč kao stanodavac bez njihove dozvole ne može ništa poduzeti. Upravo zato, kako bi obje strane potaknula na promjenu, austrijska metropola financijsku potporu nudi objema stranama, a više informacija o tome građani mogu dobiti u za to nadležnom savjetovalištu.

Novčani bonus kreće se od 1.000 do 1.500 eura

Nakon što je stanar ili vlasnik poduzeo sve potrebne mjere za prelazak na ekološki prihvatljiviji izvor energije, potrebno je putem mrežne stranice navedenog magistratskog odjela predati zahtjev za novčani bonus. Nakon nužnih provjera, onaj tko je doista „izašao iz plina“ na svom će bankovnom računu pronaći nemali iznos od 1.000 eura, a u slučaju da prijelaz u isto vrijeme ostvari cijela stambena zgrada, sve uključene razveselit će transakcija od 1.500 eura.

Očekuje se uvođenje najmanje 2.000 električnih štednjaka

U Beču trenutačno 30.000 kućanstava za kuhanje koristi isključivo plin, a uz nove novčane poticaje Grad Beč nade polaže u ugradnju najmanje 2.000 električnih štednjaka u tekućoj godini. Ovom strategijom Grad Beč do 2040. godine u potpunosti planira prijeći na grijanje obnovljivim izvorima energije, predajući fosilna goriva tako zauvijek povijesti.

City of Vienna | International Offices – Zagreb / Ekovjesnik

VEZANE VIJESTI

Greenpeace: „Zabranite sve nove fosilne projekte za sigurniju budućnost!“

Na trasi plinovoda Zlobin-Bosiljevo aktivisti Greenpeacea su transparentima „Krivi smjer“ i „Ne novim fosilnim projektima“ poručili Europskoj uniji i državama članicama da zaustave sva ulaganja u nove fosilne projekte dok još nije prekasno, kako bi se globalno zagrijavanje zadržalo unutar 1,5 °C.

Zemlje EU odlučile produžiti subvencije za fosilna goriva

„U doba kada bismo svaku lipu trebali prebaciti na subvencije za čiste obnovljive izvore energije, nastavit ćemo plaćati za nepotrebnu plinsku infrastrukturu i plinovode koji se miješaju u malim količinama s vodikom. Europski parlament sada mora zauzeti čvrst stav da okonča subvencije EU-a za sva fosilna goriva”, poručuje Marija Mileta iz Zelene akcije.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER