Koje europske zemlje imaju najgoru pokrivenost širokopojasnim internetom?

Osim što ima najskuplji brzi internet u EU, Hrvatska je i među najgorima po pokrivenosti ruralnih područja

Postignut je određen napredak, ali broj kućanstava pretplaćenih na ultrabrzi širokopojasni pristup internetu i dalje je daleko od ciljne vrijednosti, tvrdi Europski revizorski sud.

Najnoviji podaci objavljeni u izvješću Europskog revizorskog suda (ECA - European Court of Auditors) pokazuju kako više od desetak zemalja EU ima vrlo lošu pokrivenost širokopojasnim internetom u ruralnim područjima. Širokopojasni internet u ruralnim područjima dostupan je i pokriva manje od 50 % kućanstava u Austriji, Slovačkoj, Poljskoj, Litvi, Italiji, Rumunjskoj, Estoniji, Španjolskoj, Francuskoj, Bugarskoj, Švedskoj, Hrvatskoj, Grčkoj i Finskoj.

Iako se širokopojasna pokrivenost u EU općenito poboljšava, sve ciljne vrijednosti utvrđene za 2020. godinu sigurno se neće dostići, tvrdi se u novom izvješću Europskog revizorskog suda. Cilj Europske unije prema kojem je do 2020. potrebno zajamčiti da je polovica europskih kućanstava pretplaćena na usluge ultrabrzog širokopojasnog interneta daleko je od ostvarenja, a povezanost je i dalje znatno lošija u ruralnim područjima.

Gotovo sve države članice EU postigle su ciljnu vrijednost osnovne širokopojasne pokrivenosti, što najvjerojatnije neće biti slučaj za ciljne vrijednosti brzog (preko 30 megabita u sekundi – Mbps) i ultrabrzog (preko 100 Mbps) širokopojasnog pristupa internetu do 2020. godine. Ruralna područja su u većini država članica vrlo loše pokrivena, a njihova pokrivenost brzim širokopojasnim internetom u 14 je od 28 država članica manja od 50 %. Također, do sredine 2017. godine na ultrabrzi širokopojasni pristup pretplatilo se tek 15 % svih kućanstava.

Pokrivenost ruralnih područja je 2016. godine bila najbolja na Malti (99,9 %), u Nizozemskoj (98,4 %), Luksemburgu (94,5 %), Belgiji (91,5 %), Ujedinjenom Kraljevstvu (82,4 %) i Irskoj (82,0 %). Sa 78,5 % visoka je i u Portugalu, u Njemačkoj i susjednoj Sloveniji iznosi 53,9 %. Hrvatska je, posve očekivano, na začelju s pokrivenošću od svega 16,1 %, a gore od nas samo su Grčka (13,7 %) i Finska (8,3%).

Malta je ponovno prva po 100-postotnom pristupu kućanstava brzom širokopojasnom internetu (preko 30 megabita u sekundi – Mbps), a slijede je Belgija, Nizozemska, Portugal, Luksemburg, Danska i Ujedinjeno Kraljevstvo. Hrvatska je sa 67,4 % bolja od Francuske (51,9 %) i Grčke (49,6 %), ali ponovno uvjerljivo na začelju liste.

ECA Europski revizorski sud / Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Europa ima najbrži širokopojasni internet na svijetu

Prema najnovijem M-Lab izvješću Singapur ima najbrži širokopojasni internet na svijetu, no Europa ipak ima najveću koncentraciju zemalja s brzim ili vrlo brzim širokopojasnim vezama, prenosi Euronews.

Program WiFi4EU

Europska komisija je pokrenula internetski portal WiFi4EU. Pozivaju se općine u cijeloj Europi da se prijave na prvi natječaj za projekte, koji će se otvoriti sredinom svibnja. Općine će se u okviru poziva natjecati za financiranje EU-a za izgradnju pristupnih točaka za besplatan bežični internet na javnim mjestima.

Program WiFi4EU

Europska komisija je pokrenula internetski portal WiFi4EU. Pozivaju se općine u cijeloj Europi da se prijave na prvi natječaj za projekte, koji će se otvoriti sredinom svibnja. Općine će se u okviru poziva natjecati za financiranje EU-a za izgradnju pristupnih točaka za besplatan bežični internet na javnim mjestima.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER