Split: Održana zabava i edukacija za djecu u školskom botaničkom vrtu OŠ Skalice

„Igram da zaštitim more“

Učenici Ekonomske i upravne škole Split, zajedno s učenicima srednje škole Marco Polo Liceo Artistico Venezia, u školskom botaničkom vrtu Osnovne škole Skalice organizirali su događanje s ciljem podizanje svijesti o onečišćenju mora među mladima. Pritom su se koristili interaktivnom igrom s flash-karticama naziva „Igram da zaštitim more“.

„Igrom i zajedničkim druženjem djeca će steći važno znanje o očuvanju Jadranskog mora i zaštiti okoliša. Nadamo se da će to znanje prenijeti i svojim roditeljima.“ – rekla je Ana Vuković, učenica Ekonomske i upravne škole Split (EUŠS).

Igra „Igram da zaštitim more“ sastoji se od kartica sa slikama ugroženih morskih životinja i otpada iz mora, dok se na drugoj strani kartica nalaze nazivi tih pojmova. Cilj igre je u što kraćem vremenu povezati slike i nazive, čime se sudionici educiraju o onečišćenju Jadranskog mora.

„Htjeli smo djeci kroz zabavu i zajedničko druženje nekako prenijeti znanje o očuvanju Jadranskog mora i zaštiti okoliša. Svaka kartica, svaka povezana slika i naziv, priča o našoj odgovornosti prema moru koje nas sve povezuje.“ – kazao je Ivan Bašić, učenik Ekonomske i upravne škole Split.

Obrazovanje za aktivno sudjelovanje mladih

Ova interaktivna igra ideja je i pilot-projekt učenika Ekonomske i upravne škole Split, razvijena u sklopu radionica projekta ML-FREE. Cilj projekta je, između ostalog, povećanje znanja, vještina i aktivno sudjelovanje mladih dviju prekograničnih srednjih škola u borbi protiv onečišćenja otpadom iz mora. Učenici srednje škole Marco Polo Liceo Artistico iz Venecije na radionicama su također osmislili svoj pilot-projekt koji će provoditi u rujnu.

Projekt ML-FREE, koji sufinancira Europska unija, usmjeren je na rješavanje problema otpada iz mora edukacijom i aktivnim sudjelovanjem mladih. Cilj je stvoriti društvo koje će aktivno raditi na očuvanju morskog ekosustava.

„Ovaj događaj bio je prilika za educiranje mladih, njihovo povezivanje s prirodom i preuzimanje aktivne uloge u očuvanju okoliša.“ – kazao je Marin Pleština, učenik Ekonomske i upravne škole Split.

 

VEZANE VIJESTI

Prekogranična inicijativa za Jadransko more bez otpada

Projekt ML-FREE, sufinanciran od Europske unije, predstavlja značajan korak prema rješavanju problema morskog otpada u Jadranskom moru, s posebnim fokusom na plastiku. Održani Kick-Off Meeting u Veneciji početkom studenog godine okupio je partnere na projektu posvećene razvoju održivog društva kroz aktivno sudjelovanje mladih i prekograničnu suradnju.

Udruga Sunce organizira konferenciju za održivu budućnost i čisti Jadran

Od obala do otvorenog mora, s hrvatske i talijanske strane, Jadran je pod stalnim i sve većim pritiskom, a jedna od najvećih prijetnji je onečišćenje plastikom. S više od 80 posto morskog otpada, ponajviše plastike, hitna zajednička rješenja za očuvanje morskog ekosustava prijeko su potrebna, a kroz praktično obrazovanje i osnaživanje mladih da postanu aktivni sudionici u zaštiti prirode i okoliša, mogu se graditi temelji održive budućnosti.

Ključna rješenja za morski otpad u Jadranskom moru: „Marine Litter-Free Tides of Change“

Kako bi se pronašla rješenja za ozbiljan problem morskog otpada, stručnjaci iz Hrvatske i Italije, predstavnici institucija, nevladine organizacije i mladi okupili su se u Splitu od 4. do 6. studenog na trodnevnoj konferenciji „Marine Litter-Free Tides of Change“. Cilj im je bio jasan: prikazati primjere dobre prakse i osmisliti zajednička rješenja za obnovu i zaštitu predivnog, ali sve ranjivijeg ekosustava Jadranskog mora od daljnjeg onečišćenja morskim otpadom.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER