Do 2028. globalna temperatura vjerojatno će privremeno prijeći granicu od 1,5 °C
Svjetska meteorološka organizacija (WMO) objavila upozorenje povodom Svjetskog dana zaštite okoliša
U jednoj od sljedećih pet godina postoji 80-postotna vjerojatnost da će prosječna globalna temperatura premašiti granicu od 1,5 °C postavljenu Pariškim sporazumom. Također, barem jedna od ovih pet godina postavit će novi temperaturni rekord i nadmašiti 2023. koja je trenutačno najtoplija godina u povijesti mjerenja, objavila je u srijedu Svjetska meteorološka organizacija (WMO).
U najnovijem izvještaju Svjetske meteorološke organizacije (WMO), objavljenom 5. lipnja 2024., navodi se kako se očekuje da će globalna prosječna površinska temperatura zraka za svaku godinu od 2024. do 2028. biti između 1,1 i 1,9 °C toplija u odnosu na predindustrijske razine.
Također se procjenjuje da postoji 47-postotna vjerojatnost da bi prosječne globalne temperature tijekom cijelog petogodišnjeg razdoblja mogle prijeći granicu od 1,5 °C, što je značajno povećanje u odnosu na razdoblje od 2023. do 2027. godine kada je vjerojatnost za prelaženje te granice iznosila 32 posto. U 2015. takva je vjerojatnost bila blizu nule i od tada konstanto raste pa je u razdoblju od 2017. do 2021. godine postojala već 20-postotna vjerojatnost za prekoračenje.
„Iza ovih brojki je sumorna stvarnost da smo daleko od puta za ispunjavanje ciljeva postavljenih Pariškim sporazumom“, rekla je zamjenica glavnog tajnika WMO-a Ko Barrett. „Moramo hitno učiniti više kako bismo smanjili emisije stakleničkih plinova ili ćemo platiti golemu cijenu koja se može izraziti u bilijunima dolara ekonomskih troškova, milijunima ljudi pogođenih sve ekstremnijim vremenskim uvjetima te velikom okolišnom štetom i gubitkom bioraznolikosti.“
Barret je naglasila da, iako WMO „oglašava uzbunu“, privremeno premašivanje granice od 1,5 °C ne znači da je cilj trajno izgubljen jer se odnosi na dugoročno zagrijavanje tijekom nastupajućih desetljeća.
„Igranje ruskog ruleta s našim planetom“
Izvještaj je komentirao i glavni tajnik UN-a António Guterres u svom govoru o prijetnji klimatskih promjena povodom Svjetskog dana zaštite okoliša.
„Igramo ruski rulet s našim planetom. Treba nam izlaz s autoceste koja vodi u klimatski pakao, a dobra vijest je da imamo kontrolu nad kotačima. Bitka za ograničavanje porasta temperature na 1,5 stupnjeva Celzija bit će dobivena ili izgubljena u ovom desetljeću i to pod nadzorom današnjih svjetskih čelnika.” – izjavio je António Guterres.
Glavni tajnik UN-a također je ukazao na podatke koje je danas objavila Copernicus služba za klimatske promjene (C3S) koji potvrđuju da je svaki od proteklih 12 mjeseci postavio novi globalni temperaturni rekord za to doba godine, dok je u svibnju 2024. globalna prosječna površinska temperatura zraka bila za 1,52 °C viša u odnosu na predindustrijske razine. Također, prosječna globalna temperatura u posljednjih 12 mjeseci (lipanj 2023. – svibanj 2024.) najviša je zabilježena, s 0,75 °C iznad prosjeka 1991.–2020. i 1,63 °C iznad predindustrijskog prosjeka 1850.–1900.
- Mjesečne globalne anomalije površinske temperature zraka (°C) u odnosu na 1850. – 1900. od siječnja 1940. do svibnja 2024., iscrtane kao vremenske serije za uzastopna 12-mjesečna razdoblja koja obuhvaćaju lipanj 2023. do svibnja 2024. Posljednjih 12 mjeseci (lipanj 2023. – svibanj 2024.) prikazano je debelom crvenom linijom, dok su sve ostale godine tankim linijama osjenčanim prema desetljeću, od plave (1940-e) do ciglastocrvene (2020-e). Izvor podataka: ERA5 © Copernicus Climate Change Service (C3S) | ECMWF
Guterres je pozvao čelnike 20 vodećih ekonomija svijeta iz skupine G20, koji sljedećeg mjeseca održavaju samit u Brazilu, da preuzmu vodstvo. „Ne možemo prihvatiti budućnost u kojoj su bogati zaštićeni u klimatiziranim mjehurićima, dok je ostatak čovječanstva izložen smrtonosnim vremenskim uvjetima u zemljama u kojima nije moguće živjeti“, rekao je Guterres.
Dodao je da globalna emisija ugljikovog dioksida mora pasti za devet posto svake godine do 2030. kako bi se održao cilj od 1,5 °C.
Stjepan Felber | Ekovjesnik