Vidikovac Kraljevske palače u Napulju otvara se za javnost krajem rujna 2024.

Posjetitelji će moći uživati u pogledu na Napuljski zaljev (Golfo di Napoli) iz jedinstvene perspektive

Povodom Dana europske baštine, obnovljeni Belvedere Kraljevske palače u Napulju prvi put bit će otvoren za javnost u petak 28. i subotu 29. rujna 2024. Neobičan i zanimljiv itinerar kroz palaču i njezin krov vodi do vidikovca koji nikad nije bio otvoren za posjet otkako je izgrađen 1837. godine.

Obnovljeni vidikovac Kraljevske palače u Napulju (Palazzo Reale di Napoli), smješten na krovu krila palače s pogledom na vrt Giardini del Molosiglio, posjetiteljima će omogućiti uživanje u očaravajućoj panorami Napuljskog zaljeva iz neobične i jedinstvene perspektive.

Radovi na obnovi vidikovca trajali su osamnaest mjeseci, a njihovim završetkom omogućeno je ponovno otvaranje ovog dijela palače koji nije bio uključen u raniju obnovu iz 2016. godine, a koja je uključivala preuređenje pročelja, krovišta i potkrovlja.

Uz prethodnu rezervaciju, prve posjete predviđene su u petak 28. i subotu 29. rujna 2024. i to u 10:00, 11:00 i 12:00 sati te poslijepodne u 15:00, 16:00 i 17:00 sati. U svakom od navedenih termina, vidikovac će moći posjetiti najviše 24 osobe. Cijena ulaznice za obilazak Belvederea s vodičem iznosi 10 eura, dok cijena ulaznice s posjetom Kraljevske palače (uključujući l'Appartamento di Etichetta, Carusov muzej i novu multimedijalnu izložbu La Galleria del Tempo) iznosi 20 eura.

  • Slijeva nadesno: Massimo Osanna, Mario Epifani, talijanski ministar kulture Gennaro Sangiuliano i Almerinda Padricellina na predstavljanju obnovljenog vidikovca Kraljevske palače u Napulju © Emanuele Antonio Minerva / Ministero della Cultura

Novi prostori otvoreni za posjetitelje

Osim obnovljenog vidikovca i krovišta Kraljevske palače u Napulju te novog ulaznog prostora, sredinom srpnja svečano je otvoren i novi muzej Museo della Fabbrica, u kojem su uz multimedijske sadržaje predstavljena četiri stoljeća povijesti palače. Otvaranju su nazočili talijanski ministar kulture Gennaro Sangiuliano, ravnatelj muzeja Massimo Osanna te ravnatelj Kraljevske palače u Napulju Mario Epifani.

Smješten u prizemlju, s pristupom iz Dvorišta časti (Cortile d’Onore), novi muzej predstavlja povijest palače putem izloženih umjetničkih djela, povijesnih modela i audiovizualnih instalacija koje ilustriraju njezine transformacije te uvode posjetitelje u monumentalne prostore ove veličanstvene napuljske palače. U središnjem dijelu u visećim vitrinama izloženi su modeli palače iz devetnaestog stoljeća arhitekata Antonija Niccolinija i Gaetana Genovesea, koji su također restaurirani.

 

  • Palazzo Reale di Napoli © Ekovjesnik

Novi muzej osmislio je njegov ravnatelj Mario Epifani, a projektirao ga je arhitekt Giovanni Francesco Frascino. Museo della Fabbrica dio je većeg projekta kustosice i arhitektice Almerinde Padricelli u sklopu kojeg se obnavlja prizemlje palače oko Dvorišta časti i postepeno dobiva nove funkcije doprinoseći cilju da ovo mjesto dobije ulogu glavne poveznice između palače na trgu Piazza del Plebiscito i grada.

„Upoznavanje s transformacijom Kraljevske palače tijekom vremena nije samo sažetak stilsko-arhitektonskih varijacija koje su slijedile jedna za drugom, već je to prije putovanje u dubinu povijesti Napulja te njegovog postojanja i razvoja. Nadam se da će nova perspektiva koju nudi ova hvalevrijedna kulturna inicijativa pridonijeti širenju horizonta s kojim gledamo na prekrasnu stvarnost ovog grada.” – izjavio je ministar kulture Gennaro Sangiuliano.

Kraljevska palača u Napulju postaje sve dinamičniji kulturni prostor grada s kojim je u neraskidivoj vezi. Bogat program izložbi, otvaranje novih prostora i ponuda raznih itinerara predstavljaju dobre prakse u skladu s ciljevima nacionalnog muzejskog sustava, kojim koordinira talijanska Glavna uprava muzeja (Direzione generale Musei), s ciljem stvaranja sve šire, inkluzivnije i pristupačnije kulturne ponude.

 

  • Palazzo Reale di Napoli © Ekovjesnik

„Naš cilj je obnoviti svaki postojeći trag povijesti Kraljevske palače, ispričati ga posjetitelju te rekonstruirati njezin identitet. Zahvaljujući neposrednoj blizini Nacionalne knjižnice (Biblioteca Nazionale) i kazališta Teatro di San Carlo, najstarije kontinuirano aktivne operne kuće na svijetu otvorene 1737. godine, palača je postala svojevrsno kulturno središte Napulja, mjesto uključivosti i brojnih aktivnosti koje nisu isključivo vezane uz posjet muzeju. Također, zahvaljujući novom izložbenom i prijemnom prostoru, Dvorište časti (Cortile d'Onore) postaje prava agora i produžetak trga Piazza del Plebiscito kao mjesto za sastanke i događanja otvoreno prema gradu.“ – kazao je ravnatelj Kraljevske palače u Napulju Mario Epifani.

  • Giardino Romantico © Ekovjesnik

Neizostavan posjet vrtovima Kraljevske palače

Uz obilazak raskošnih prostora i razgledavanje zanimljivih izložbi Kraljevske palače u Napulju, posjetitelji mogu uživati i u hladu stabala Romantičnog vrta (Giardino Romantico), posebice veličanstvenih stabala vrste Ficus Magnolioide. Vrtovi palače nastali su još u doba Anžuvinaca, a u 16. stoljeću su ograđeni, ukrašeni fontanama i kipovima te korišteni kao park rezerviran za potkraljeve koji su živjeli u nekadašnjoj Palazzo Vecchio. Kraljevska palača građena je od 1600. godine, a svoj konačni izgled dobila je 1858. godine. U njezinoj izgradnji sudjelovali su brojni arhitekti, poput Domenica Fontane, Gaetana Genovesea, Luigija Vanvitellija, Ferdinanda Sanfelicea i Francesca Antonija Picchiattija.

 

  • Giardino Romantico © Ekovjesnik

Današnji izgled Romantičnog vrta potječe iz vremena kralja Ferdinanda II. Burbonskog, koji je sredinom 19. stoljeća obnovu vrta povjerio arhitektu Gaetanu Genoveseu. Na uređenju ovog vrijednog zelenog prostora u stilu engleskog vrta surađivao je s botaničarem Friedrichom Dehnhardtom, koji je u gredice omeđene krivudavim drvoredima ubacio brojne vrste drveća među kojima prevladava hrast crnika. Posebna vrijednost Romantičnog vrta su dvije skupine vrste Ficus Magnolioide, od kojih je ona koja se nalazi uz ulazu u Nacionalnu knjižnicu zamjetne veličine.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

U Napulju svečano otvoren Park Minopoli s povrtnjacima i voćnjacima

Brežuljkasto zeleno područje napuljske četvrti Vomero, koje se s oko tisuću autohtonih stabala prostire na površini od 14 000 m², uređeno je kao edukacijski park s urbanim povrtnjacima i voćnjacima te nakon više od dvadeset godina predano na korištenje građanima i udrugama.

Od Vječnog Grada do Pompeja vlakom za manje od dva sata!

Rim i iskopine Pompeja nikad nisu bili bliži! Zahvaljujući suradnji talijanskog Ministarstva kulture i Talijanskih državnih željeznica (Ferrovie dello Stato Italiane), putnicima se omogućuje da bez presjedanja i na ekološki prihvatljiv način u vrlo kratkom vremenu stignu iz Rima u Pomeje i obratno.

Pompeji: Novootkriveni prizor mrtve prirode ipak ne prikazuje 2000 godina staru pizzu

Iako se čini da novootkriveni prizor mrtve prirode na zidu pompejske kuće u regiji IX prikazuje jedno od najpopularnijih jela suvremenog svijeta, arheolozi Arheološkog parka Pompeji objašnjavaju kako očito nije riječ o 2000 godina staroj pizzi. Uostalom, na oslikanom jelu nedostaju neki od glavnih sastojaka pizze, a to su rajčice i mozzarella.

Via Appia uvrštena na UNESCO-ov Popis svjetske baštine

UNESCO-ov Odbor za svjetsku baštinu (World Heritage Committee) na svom je 46. zasjedanju u New Delhiju na Popis svjetske baštine odlučio uvrstiti antičku Apijevu cestu (Via Appia). „Kraljica cesta“ Via Appia Regina Viarum postala je tako 60. talijanski lokalitet uvršten na ovaj prestižan popis.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER