Stručnjaci upozoravaju na sve veći broj djece i mladih koji piju zaslađena pića

Podjednako ih piju dječaci i djevojčice, ali najviše tinejdžeri u urbanim sredinama i djeca roditelja s nižim stupnjem obrazovanja

Nova analiza prehrambenih navika djece i adolescenata iz 185 zemalja svijeta otkrila je da su 2018. mladi u prosjeku konzumirali gotovo 23 posto više zaslađenih pića u odnosu na 1990. godinu. „Naša otkrića trebala bi izazvati uzbunu u gotovo svakoj naciji u svijetu“, ističu istraživači sa Sveučilišta Tufts u Bostonu.

Istraživači Friedmanove škole za nutricionizam i politiku prehrane na Sveučilištu Tufts u Bostonu (Massachusetts, SAD) rezultate istraživanja pod nazivom „Unos pića zaslađenih šećerom među djecom i adolescentima u 185 zemalja između 1990. i 2018.: populacijska studija“ („Intake of sugar sweetened beverages among children and adolescents in 185 countries between 1990 and 2018: population based study“) objavili su u medicinskom časopisu „The BMJ“.

Studija se temeljila na podacima Globalne baze podataka o prehrani (Global Dietary Database - GDD), kako bi se dobila prva procjena i ustanovili trendovi unosa šećerom zaslađenih pića kod djece i mladih u svijetu. Riječ je gaziranim pićima, sokovima, energetskim i sportskim napicima te zaslađenim „voćnim“ napicima, primjerice raznim vodama s „voćnim“ okusima, koji sadrže više od 50 kcal po jednoj čaši.

Uključujući podatke više od 1200 istraživanja od 1990. do 2018., istraživački tim otkrio je da su djeca i mladi u dobi od tri do 19 godina pili više zaslađenih pića i imali gotovo dvostruko veći ukupni unos od odraslih. Istraživački tim pritom je isključio konzumaciju 100-postotnih voćnih sokova, nekaloričnih umjetno zaslađenih pića i zaslađenog mlijeka.

Unos napitaka zaslađenih šećerom među djecom i mladima drastično je varirao ovisno o regiji svijeta, a kretao se u prosjeku od 3,6 konzumacije tjedno na globalnoj razini te u rasponu od 1,3 puta tjedno u Južnoj Aziji do 9,1 u Latinskoj Americi i na Karibima. Istraživači su otkrili da djeca i tinejdžeri u 56 zemalja, odnosno 238 milijuna mladih ljudi ili 10 posto globalne populacije mladih, šećerom zaslađena pića konzumiraju u prosjeku sedam ili više puta tjedno.

„Slatki napici uzrokuju i povećavaju problem debljine i rizika od pretilosti. Iako se dijabetes ili kardiovaskularne bolesti najčešće ne razvijaju u dječjoj i mladenačkoj dobi, konzumacija zaslađenih pića mogla bi značajno utjecati na njihovo zdravlje kasnije u životu“, kazala je glavna autorica istraživanja Laura Lara-Castor, trenutačno postdoktorandica na Sveučilištu Washington. „Ova studija naglašava potrebu za ciljanim obrazovanjem i političkim intervencijama kako bi se rano promijenilo ponašanje i spriječili štetni ishodi povezani s unosom pića zaslađenih šećerom u djetinjstvu“, dodala je.

Najmnogoljudnije nacije svijeta, one s najvećom konzumacijom slatkih pića kod djece i mladih 2018. godine, uključivale su Meksiko (10,1 konzumacija tjedno), Ugandu (6,9), Pakistan (6,4), Južnoafričku Republiku (6,2) i Sjedinjene Države ( 6,2). Gledajući trendove od 1990. do 2018., regija s najvećim porastom potrošnje među mladima bila je podsaharska Afrika, u kojoj su prosječne tjedne konzumacije slatkih pića porasle za 106 posto i to na 2,17 tjedno, što je prema istraživačima ubrzanje koje zahtijeva pozornost.

Posljednjih godina mnoge vlade diljem svijeta provode mjere poput uvođenja poreza na gazirana pića i ograničenje prodaje zaslađenih pića u školama kako bi promicale zdrave prehrambene navike. Ovi napori suočavaju se ipak s agresivnim marketingom industrije i globalizacijom prehrambenog sektora.

„Naša otkrića trebala bi izazvati uzbunu u gotovo svakoj naciji diljem svijeta“, kaže jedan od istraživača Dariush Mozaffarian, profesor nutricionizma i direktor Instituta za hranu i medicinu na Friedmanovoj školi. „Unosi i trendovi koje vidimo predstavljaju značajnu prijetnju javnom zdravlju, koju možemo i moramo riješiti za budućnost zdravije populacije.“

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Hoće li i Austrija uvesti zabranu prodaje energetskih pića mlađima od 18 godina

Zabrana prodaje energetskih pića mlađima od 15, 16 ili 18 godina na snazi je u nekoliko europskih zemalja, a sada se i austrijski ministar zdravstva Johannes Rauch (Zeleni) zalaže za uvođenje dobne granice jer njihova pretjerana konzumacija može štetno utjecati na zdravlje djece i mladih, izvijestio je dnevnik Salzburger Nachrichten.

Borzan upozorava na pojavu novog energetskog pića na hrvatskom tržištu

Potaknuta pojavom novog energetskog pića na hrvatskom tržištu, europarlamentarka Biljana Borzan ponovno upozorava na štetnost energetskih pića i nastavak trenda njihovog sve većeg konzumiranja kod djece u Hrvatskoj te izražava zabrinutost zbog višegodišnjeg ignoriranja problema od strane Vlade RH.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER