Bečki Währing bogatiji je za novu malu urbanu šumu
U 18. bečkom okrugu Währing posađena je još jedna mala „Bečka šuma” | Više zelenila i ugodnija mikroklima u gusto izgrađenim područjima grada
Kampanja „Wiener Wäldchen“ provodi se od 2022. godine, a njome se diljem austrijskog glavnog grada potiče sadnja malih urbanih šuma s ciljem smanjenja učinka urbanog toplinskog otoka te poboljšanja kvalitete zraka i bioraznolikosti u gusto izgrađenim gradskim četvrtima.
Nova mala urbana šuma na trgu Türkenschanzplatz u 18. bečkom okrugu Währing posađena je zajedno s djecom i učenicima obližnjih škola, a ideja za njezinu sadnju proizašla je iz projekta Bečki klimatski tim (Wiener Klimateam) čiji je cilj okupljanje gradskih institucija i građana kako bi zajedničkim snagama dali svoj doprinos borbi protiv globalnog zatopljenja i poboljšali klimu u vlastitoj četvrti.
U sklopu kampanje „Wiener Wäldchen“ u cijelom Beču dosad je posađeno šest malih urbanih šuma čije se površine kreću od 100 do 230 četvornih metara, a sastoje se od brojnih brzorastućih stabala i grmova. Prva takva mala urbana šuma posađena je u Parku Stefana Webera, u području između Margaretena i Meidlinga, petog i 12. bečkog okruga. Nekoć neuređena zelena površina u lipnju 2021. godine obnovljena je i uređena kao park na površini od 1400 m², a s ciljem smanjenja učinka urbanog toplinskog otoka te poboljšanja kvalitete zraka i bioraznolikosti u ovom izuzetno prometnom dijelu grada posađeno je tridesetak sadnica različitog grmlja i nekoliko novih stabala.
Bujna priroda na malom prostoru
Ove zelene oaze su vrlo guste i brzorastuće male šume stvorene prema Miyawaki metodi, a takvi ograđeni prostori bogate bioraznolikosti uređuju se na slobodnim prostorima usred bečkih gradskih četvrti. Raznolikost biljnih vrsta i gustoća sadnje biljaka potiču bioraznolikost, a zahvaljujući odabiru autohtonih vrsta, prilagođenih lokalnom okruženju, urbani šumski ekosustavi obnavljaju se u rekordnom roku.
Zbog male površine i brzog rasta, „Bečke šume“ pogodne za ozelenjivanje javnih površina, većih parkirališta i trgova. „Bečka šuma“ pridonosi poboljšanju urbane bioraznolikosti te nakon nekoliko godina snižava temperaturu neposredne okoline, a zbog male potrebe za održavanjem predstavlja izuzetno isplativo sredstvo za stvaranje novih otpornih lokacija drveća. Također, ove male urbane šume omogućuju stjecanje korisnih saznanja o vrstama drveća koja su otpornija na vrućinu i sušu te su kao takva prikladnija za sadnju u urbanom području.
„Ove male urbane šume ne pomažu samo u hlađenju okoliša, već također pružaju stanište brojnim autohtonim biljkama i životinjama, čak i u gusto izgrađenim područjima. Sa svakom sadnjom dobivamo vrijedan uvid u to koje su vrste drveća i grmlja najbolje prilagođene sve većim klimatskim izazovima“, naglasio je bečki gradski vijećnik za klimu Jürgen Czernohorszky predstavljajući novu urbanu šumicu zajedno s načelnicom okruga Währing Silviom Nossek.
„Više od tisuću bečkih parkova predstavlja značajan doprinos bioraznolikosti grada, a sadnjom malih urbanih šuma dodatno povećavamo rast i biološku raznolikost naše flore i faune“, kazao je Rainer Weisgram, direktor Bečkih gradskih vrtova (Wiener Stadtgärten – MA 42) .
„Gusta sadnja na malim površinama ne samo da potiče rast drveća, već stvara idealne uvjete za kukce, ptice i druge životinje“, dodao je Andreas Januskovecz, direktor Magistratskog odjela za klimu, gospodarenje šumama i poljoprivrednim površinama (MA 49).
Nova lokacija na trgu Türkenschanzplatz
Aktivnost sadnje malih bečkih urbanih šuma provodi se u suradnji Bečkih gradskih vrtova (MA 42), Magistratskog odjela za klimu, gospodarenje šumama i poljoprivrednim površinama (MA 49) i Magistratskog odjela za zaštitu okoliša (MA 22). Na trgu Türkenschanzplatz u 18. okrugu Währing sada su dva područja zasađena drvećem i grmljem, stvarajući tako dvije male bečke urbane šume u neposrednoj blizini.
„Stabla su vrlo važna u borbi protiv klimatske krize: čiste zrak, ljeti nas hlade, a pogled na njih uvijek donosi radost. Izuzetno sam sretna zbog svake od 200 novih lokacija stabala koje smo uspjeli stvoriti u gusto izgrađenom području Währinga otkako sam preuzela dužnost načelnice okruga“, rekla je čelnica okruga Silvia Nossek.
Projekt sadnje nove urbane šume na trgu Türkenschanzplatz u bečkom Währingu prošle godine bio je jedan od pobjedničkih projekata u okviru Bečkog klimatskog tima. Uz šumare i vrtlare Grada Beča, u sadnji su sudjelovali stanovnici i školska djeca iz Währinga, a kako se ovaj bečki trg nalazi u blizini parka Türkenschanzpark, nastalog krajem 19. stoljeća na površini od oko 110 000 m², pomogli su u širenju i povezivanju zelenih površina te stvaranju još bliže veze s urbanom prirodom.
Stjepan Felber | Ekovjesnik