Luka Hamburg ubrzava elektrifikaciju teretnog prometa

U hamburškoj luci instalirano šest brzih punionica koje teretna vozila napajaju električnom energijom iz obnovljivih izvora

Slobodni i hanzeatski grad Hamburg osigurava da luka Hamburg ostane privlačna za brodske kompanije i putnike te je stoga u najsuvremenijem hamburškom terminalu za krstarenja instalirano šest brzih punionica za električna vozila. Savezna njemačka vlada projekt je financirala s oko 260.000 eura.

Hamburški Cruise Center Steinwerder suvremeni je terminal za krstarenja koji je započeo s radom u lipnju 2015. godine, a potrebe hamburške luke trebao bi zadovoljiti do 2030. Okružene kontejnerskim i višenamjenskim terminalima, brodogradilištima i povijesnim skladištima, dvije odvojene zgrade terminala s prostorima za ukrcaj i iskrcaj imaju kapacitet od preko 8000 putnika po uplovljavanju broda. Terminal prima brodove za kružna putovanja najnovije generacije duljine veće od 340 m i gaza većeg od 10 m, a nudi i 1500 parkirnih mjesta, kao i dodatni kapacitet za autobuse, taksije i kamione. Središte Hamburga udaljeno je manje od 20 minuta vožnje, a putnicima je na raspolaganju i stajalište javnog vodenog autobusa povezanog s mrežom HADAG.

Slobodni hanzeatski grad Hamburg (njem. Freie und Hansestadt Hamburg) čini sve kako bi njegova luka ostala privlačna brodskim kompanijama i putnicima. Stoga je početkom studenog predstavljen još jedan značajan projekt koji će omogućiti daljnju prekretnicu u dekarbonizaciji luke Hamburg.

Naime, njemačka tvrtka Mer Germany pustila je u rad šest brzih punionica za električne kamione i ostala teretna vozila u terminalu za krstarenja Cruise Center Steinwerder. Projekt je proveden u suradnji s Lučkom upravom Hamburga (HPA), tvrtkom kćeri Cruise Gate Hamburg (CGH) i proizvođačem gospodarskih vozila Iveco. Savezno ministarstvo digitalizacije i prometa za realizaciju projekta osiguralo je oko 260.000 eura.

„Luka Hamburg, kao najveća njemačka luka za pretovar robe, sa svojim golemim transportnim i logističkim izazovima, idealno je mjesto za demonstraciju funkcioniranja elektrifikacije teretne logistike“, naglasila je Jessica Schneider iz tvrtke Mer Germany.

  • Tvrtka Mer Germany pustila je u rad šest brzih punionica za električne kamione i ostala teretna vozila u terminalu za krstarenja Cruise Center Steinwerder. © Hamburg Port Authority (HPA) / Andreas Schmidt-Wiethoff

U Cruise Centeru Steinwerder instalirano je ukupno šest brzih punionica snage do 300 kilovata, koje su posebno prilagođene zahtjevima teretnog prijevoza. Korištena električna energija u potpunosti dolazi iz održivih izvora energije, a lokacija također omogućuje punjenje vučnih vozila bez odvajanja prikolice. U slučaju veće potražnje, infrastruktura za punjenje može se tehnički proširiti u bilo kojem trenutku. To je posebno važno jer Mer Germany i CGH žele dodatno unaprijediti elektrifikaciju u luci Hamburg i pridonijeti održivoj logistici za opskrbu brodova za krstarenje.

Projektno partnerstvo također ima za cilj stjecanje novih uvida u buduće prometne tokove i potrebe za punjenjem vozila.

„Ispitivanje i implementacija cestovnog prometa s nultom emisijom igra važnu ulogu za luku Hamburg u poticanju dekarbonizacije i davanju važnog doprinosa zaštiti klime“, istaknuo je Friedrich Stuhrmann, glavni komercijalni direktor Lučke uprave Hamburga (HPA).

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

>>> Pročitajte još >>> Hamburški suživot s vodom

VEZANE VIJESTI

Varšava ove jeseni dobiva najsuvremeniju remizu u regiji

Dovršava se izgradnja tramvajske remize u Annopolu, smještene u gradskoj četvrti Białołęka u sjeveroistočnom dijelu Varšave. Više od 150 niskopodnih tramvaja od ove jeseni servisirat će se u automatiziranom, ekološki prihvatljivom i najsuvremenijem objektu ove vrste u Poljskoj i ovom dijelu Europe.

Stara Hamburg-Moorburg elektrana na ugljen postaje važno vodikovo čvorište

Njemački vicekancelar i savezni ministar za gospodarstvo i zaštitu klime Robert Habeck danas je zajedno s dr. Melanie Leonhard, senatoricom za gospodarstvo i inovacije, i Jensom Kerstanom, senatorom za okoliš, klimu, energiju i poljoprivredu Slobodnog i hanzeatskog grada Hamburga, označio početak radova na realizaciji dva važna vodikova projekta od zajedničkog europskog interesa (IPCEI) u Hamburgu.

Autonomni shuttleovi za javni prijevoz budućnosti

U Hamburgu će se u okviru projekta „Alike“ od sredine 2025. testirati električni autonomni shuttleovi i to u području od Gradskog parka do rijeke Labe te između gradskih četvrti Schlump i Wandsbek. Cilj je proširiti ponudu hamburškog javnog prijevoza na održiv i inovativan način, a uz potporu Tehnološkog instituta u Karlsruheu (KIT) pokrenuto je i istraživanje o prihvaćanju autonomnih vozila.

Hamburški suživot s vodom

Suočen s porastom razine mora i sve češćim olujama, drugi najveći njemački grad oslanja se na inovativnu kombinaciju suvremenih i tradicionalnih tehnika gradnje kako bi svoje obale održao iznad površine vode.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER