Ptica godine 2025. je rusi svračak!

Udruga Biom poziva javnost, lokalne zajednice i donositelje odluka da podrže napore za očuvanje biološke raznolikosti kroz održavanje mozaičnih staništa i očuvanje vrsta kao što je rusi svračak

U izboru za Pticu godine 2025., koji organizira udruga Biom u suradnji s Hrvatskim društvom za zaštitu ptica i prirode i ornitolozima Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti (HAZU), titulu je osvojio rusi svračak (Lanius collurio)!

S više od 40 posto glasova javnosti, ova zanimljiva ptica pjevica nadmašila je ostale finaliste - morskog kulika i bjeloglavog supa.

Izbor za Pticu godine osmišljen je s ciljem podizanja svijesti o pticama koje su ugrožene ili suočene s izazovima očuvanja, kao i s ciljem očuvanja njihovih staništa. Svaka od nominiranih ptica suočava se s negativnim učincima ljudskog djelovanja.

  • Rusi svračak - mužjak (Lanius collurio) © Udruga BIOM

Tko je rusi svračak?

Rusi svračak (Lanius collurio) je ptica pjevica iz porodice svračaka (Laniidae). Privlači pažnju svojim karakterističnim izgledom i specifičnim tehnikama lova i skladištenja hrane. Mužjaci su kontrastno obojeni crnom očnom prugom nalik maski, crvenkasto smeđim perjem na leđima i krilima te svijetlo sivoj glavi. Kod ženki, a posebno kod mladih ptica, boje su zagasitije.

Rusog svračka može se vidjeti na različitim tipovima otvorenih staništa s raštrkanim drvećem i grmljem diljem Hrvatske. Svračci hranu pronalaze na tlu, u travi, ali se gnijezde u grmlju. Svoj plijen – najčešće kukce i druge beskralježnjake, ponekad ptiće ptica (rjeđe odrasle ptice), sitne sisavce i guštere, vreba s dobro istaknutih pozicija – stršaka, s kojih ima dobar pregled okolnog područja.

Izvrsno je prilagođen lovu i usmrćivanju plijena zahvaljujući snažnim nogama i kandžama te krupnom kljunu s kukastim vrhom. Često ulovi više nego što u određenom trenu može pojesti pa višak hrane nabija na trnje, bodljikave žice ili vrhove grana. Nabijanje plijena  na šiljke koristi i kako bi veći plijen lakše trgao na manje komade. Neprobavljene dijelove obroka, poput kostiju i krzna, izbacuje kroz usta u obliku gvalica, koje su uglavnom kuglastog oblika.

„Nažalost, populacija rusog svračka opada zbog smanjenja površine staništa prikladnih za gniježđenje. Na zapadu Europe je postao izrazito rijedak, baš zbog intenziviranja poljoprivrede. Dodjeljivanjem titule Ptice godine 2025. rusom svračku, poziv je i svima nama na očuvanje bogatstva prirodne raznolikosti, jer je briga za gnijezdeće ptičje vrste jedna od ključnih stavki u očuvanju ekosustava“, ističu u Udruzi Biom.

  • Rusi svarčak © Udruga BIOM

Poziv na očuvanje staništa

Izbor rusog svračka za Pticu godine ukazuje na važnost očuvanja otvorenih staništa sa raštrkanim drvećem i grmljem koja su ovoj vrsti prijeko potrebna za gniježđenje i preživljavanje. U Hrvatskoj ga podjednako ugrožava intenziviranje poljoprivrede, pri kojoj nestaju pojedinačna stabla i živice, kao i zarastanje mozaičnih staništa u šumu i šikaru. Tradicionalni poljoprivredni krajolik, gdje su se u prostoru izmjenjivali različiti načini korištenja (travnjaci, obradivo tlo, voćnjaci, živice…) bio je idealno stanište za rusog svračka. Danas, kada taj prostor biva ili pretvoren u velike jednolične površine ili zarasta u šumu i šikaru, ova vrsta gubi stanište.

Udruga Biom stoga poziva javnost, lokalne zajednice i donositelje odluka da podrže napore za očuvanje biološke raznolikosti kroz održavanje mozaičnih staništa i očuvanje vrsta kao što je rusi svračak.

  • Za Pticu godine 2025. nominirani su morski kulik, bjeloglavi sup i rusi svračak.

Izbor za Pticu godine

Izbor za Pticu godine u Hrvatskoj pokrenut je prije osam godina od strane ornitologa i organizacija koje se bave zaštitom ptica i prirode. Prva Ptica godine bila je bregunica (Riparia riparia). U 2018. godini, kada je izbor ponovo održan, cijela je godina bila posvećena čigrama, s posebnim naglaskom na crvenokljunu čigru (Sterna hirundo) i malu čigru (Sternula albifrons). Godine 2019. titulu Ptice godine odnijela je prepelica (Coturnix coturnix), a 2020. zlatovrana (Coracias garrulus).

Šira javnost prvi je put imala priliku sudjelovati u izboru 2021. godine, čime se željelo podići svijest o važnosti zaštite ptica i njihovih staništa. Te godine Pticom godine proglašena je lastavica (Hirundo rustica), dok je 2022. titula pripala sovi ušari (Bubo bubo), a 2023. tetrijebu gluhanu (Tetrao urogallus). Prošlogodišnji pobjednik bio je gačac (Corvus frugilegus).

 

VEZANE VIJESTI

Suhi travnjaci – čuvari bioraznolikosti

Zajednički dvoipolgodišnji hrvatsko-slovenski projekt „CarEx - Brigom o suhim travnjacima čuvamo bioraznolikost“ provodi se u okviru Interreg programa Slovenija – Hrvatska, a njime se proučava bioraznolikost suhih kontinentalnih travnjaka dvaju područja: Kozjanskog parka i Parka prirode „Žumberak – Samoborsko gorje“.

Sudjelujte u izboru Ptice godine 2025.!

Ornitološka zajednica, uz inicijativu udruge Biom iz Zagreba i Hrvatskog društva za zaštitu ptica i prirode iz Osijeka, ove godine nominirala je tri ptičje vrste koje konkuriraju za izbor Ptice godine 2025.

Glasajte za Pticu godine 2021.

Za razliku od proteklih godina kada su pticu godine birali ornitolozi i organizacije koje se bave proučavanjem i zaštitom ptica i prirode, sudjelovanje u izboru ptice godine ovoga puta otvoreno je široj javnosti, odnosno svima zainteresiranima za dobrobit ptica, njihovih staništa i očuvanje bioraznolikosti u Hrvatskoj.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER