Tropska oluja Sara prijeti katastrofalnim poplavama u Srednjoj Americi

Oluja se formirala u četvrtak na Karibima te prijeti potencijalno obilnim oborinama i poplavama u Hondurasu

Osim Hondurasu, oluja predstavlja prijetnju i susjednom Belizeu, ali vjerojatno neće stići do Meksičkog zaljeva te se očekuje kako će oslabjeti iznad poluotoka Yucatán.

Prema prognostičarima, oluja Sara polako će vijugati u smjeru zapada i jugozapada prema sjevernoj obali Srednje Amerike, donoseći 760 mm kiše tijekom vikenda u dijelove Hondurasa i moguće obalna područja Gvatemale.

U Hondurasu i susjednoj Gvatemali već su se dogodile razorne poplave tijekom uragana Mitch krajem listopada 1998., kada je smrtno stradalo više od 10 000 osoba. Visoki teren u ovom području posebno prijeti klizištima i bujičnim poplavama.

Prema meteorologu Michaelu Lowryju s televizijske postaje WPLG 10 u Miamiju, u međunarodnoj zračnoj luci Golosón u sjevernom Hondurasu zabilježeno je oko 560 mm kiše u samo 24 sata od početka oluje Sara u petak ujutro.

Intenzitet i kretanje oluje Sara nakon nedjelje trenutačno još nisu jasni zbog neizvjesnosti pomiče li se njezino središte u unutrašnjost Hondurasa ili ostaje iznad mora. Ukoliko bi ostala u kopnenom dijelu oluja bi oslabjela što bi je spriječilo da preraste u uragan. Direktor Nacionalnog centra za uragane (NWS National Hurricane Center) dr. Michael Brennan ipak naglašava kao je neizvjesnost u prognozi intenziteta veća od prosjeka.

Tropskom olujom Sara nastavlja se sezona uragana na Atlantiku, a riječ je o jedanaestoj imenovanoj oluji koja se formirala od 24. rujna, istaknuo je meteorolog Phil Klotzbach s Državnog sveučilišta Colorado. Sezona uragana je trenutačno znatno iznad prosjeka prema većini mjerila, iako nije baš tako aktivna kao što se očekivalo tijekom proljeća i ljeta.

Zbog zagrijavanja oceanskih voda i porasta temperatura zraka uzrokovanih ljudskim utjecajem i emisijama stakleničkih plinova, tropske oluje i uragani sada donose obilnije oborine nego prije samo nekoliko desetljeća.

Ekstremni vremenski događaji povezani s klimatskom krizom globalno su gospodarstvo u proteklom desetljeću stajali više od dva bilijuna USD, a najviše su pogođene Sjedinjene Američke Države. Ovaj podatak objavljen je u ponedjeljak na UN-ovoj klimatskoj konferenciji COP29 u Bakuu (Azerbajdžan).

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Vidikovac Kraljevske palače u Napulju otvara se za javnost krajem rujna 2024.

Povodom Dana europske baštine, obnovljeni Belvedere Kraljevske palače u Napulju prvi put bit će otvoren za javnost u petak 28. i subotu 29. rujna 2024. Neobičan i zanimljiv itinerar kroz palaču i njezin krov vodi do vidikovca koji nikad nije bio otvoren za posjet otkako je izgrađen 1837. godine.

Do 2050. razina oceana duž američkih obala porast će za oko 30 cm

Prema novom izvješću američkih klimatologa u narednih 30 godina razina oceana duž obala Sjedinjenih Američkih Država mogla bi porasti za oko 30 cm. Veći porast predviđa se na obali Atlanskog oceana na istoku zemlje, kao i duž juga SAD-a uz Meksički zaljev.

Klimatska kriza: „Najgore tek slijedi“

Klimatske promjene iz temelja će preoblikovati život na Zemlji u sljedećim desetljećima, čak i ako uspijemo zauzdati emisije stakleničkih plinova koje zagrijavaju naš planet, navodi se u nacrtu izvješća UN-ovih savjetnika za klimu o čemu je u utorak izvijestio AFP.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER