Novi hibridni zeleni krov može podnijeti čak i dugu sušu

Istraživački tim za urbanu ekohidrologiju Češkog tehničkog sveučilišta u Pragu (ČVUT) razvio je prototip hibridnog zelenog krova

Zeleni krovovi predstavljaju jedno od ključnih rješenja u borbi protiv efekta urbanog toplinskog otoka i za prilagodbu zgrada klimatskim promjenama. Kako bi učinkovito obavljali svoju funkciju, potrebna im je dovoljna i redovita opskrba vodom, što neravnomjerne i neredovite oborine ne mogu osigurati.

Znanstvenici Češkog tehničkog sveučilišta u Pragu (České vysoké učení technické v Praze - ČVUT) i Sveučilišnog centra za energetski učinkovite zgrade (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov - UCEEB ČVUT) izradili su i u radnim uvjetima testirali prototip hibridnog zelenog krova, koji za navodnjavanje koristi prethodno pročišćenu sivu vodu, odnosno otpadnu vodu iz tuševa, kada, sudopera te perilica za rublje i posuđe. Testiranjem izvedivosti ovog rješenja nastojalo se postaviti temelje za njegovu buduću komercijalnu upotrebu.

Klimatske promjene očituju se povećanjem temperatura i intenzivnim obilnim kišama praćenim dugim sušnim razdobljima. Zeleni krovovi olakšavaju prilagodbu na nove klimatske uvjete jer zadržavaju oborinsku vodu, a time i njezino postupno isparavanje te tako doprinose snižavanju temperatura ne samo u samim zgradama, već i u njihovoj okolini. Međutim, za te funkcije potrebna im je dovoljna i redovita opskrba vodom iz oborina, koju, međutim, ne dobivaju tijekom sušnih razdoblja.

Stoga je istraživački tim za urbanu ekohidrologiju Češkog tehničkog sveučilišta u Pragu (ČVUT) razvio prototip hibridnog zelenog krova koji kombinira prednosti zelenog krova i obrade otpadnih voda s biljkama u plastičnim koritima. Zahvaljujući učinkovitom korištenju pročišćene otpadne ili sive vode iz kućanstava, za redovito navodnjavanje nije potrebna kišnica ili pitka voda. Osim toga, sustav može funkcionirati kao izvor prethodno pročišćene otpadne vode za navodnjavanje drugih zelenih površina.

Ispitivanja prototipa u radnim uvjetima odvijala su se na krovu zgrade Sveučilišnog centra za energetski učinkovite zgrade. Tijekom ispitivanja uspješno je potvrđena tehnička izvedivost rješenja, uključujući i proizvodnju plastičnih modula koji čine osnovu sustava. U suradnji s proizvođačem i projektantom odabran je odgovarajući dizajn materijala s obzirom na UV stabilnost i vizualne zahtjeve, testirana je tehnologija te identificirani vremenski i financijski zahtjevi proizvodnje.

„Napravili smo hidraulički model u Hydrus 2D okruženju koji opisuje rutu protoka i brzinu. Pripremili smo i alat za dimenzioniranje i postavljanje pogonskih parametara hibridnog zelenog krova koji omogućuje praćenje i postavljanje bilance vode, kapaciteta filtracije, brzine evapotranspiracije te procjenu utjecaja na hlađenje zgrade. Trenutačno utvrđujemo kako sustav reagira na požar“, navode u istraživačkom timu za urbanu ekohidrologiju Češkog tehničkog sveučilišta u Pragu (ČVUT).

 

VEZANE VIJESTI

Palazzo Verde je najzelenija zgrada u Belgiji

Više od tisuću različitih biljaka krasi stambenu zgradu Palazzo Verde (Zelena palača) koju je talijanska arhitektonska tvrtka Stefano Boeri Architetti nedavno dovršila u belgijskom gradu Antwerpenu.

Češki znanstvenici smanjuju ugljični otisak betona

Beton s godišnjom proizvodnjom od oko nevjerojatnih 30 milijardi tona nema konkurencije među građevinskim materijalima. Zbog svoje svestrane upotrebe, njegova popularnost vjerojatno neće padati ni u nadolazećim godinama.

Lampa SUNFLOW osvojila prestižnu međunarodnu nagradu

Biodinamičku cirkadijanu LED podnu svjetiljku Sunflow razvila je češka tvrtka Spectrasol u suradnji sa stručnjacima Češkog tehničkog sveučilišta u Pragu i Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER