Češki znanstvenici smanjuju ugljični otisak betona

Cilj istraživanja čeških znanstvenika je smanjiti ugljični otisak betona korištenjem biougljena

Beton s godišnjom proizvodnjom od oko nevjerojatnih 30 milijardi tona nema konkurencije među građevinskim materijalima. Zbog svoje svestrane upotrebe, njegova popularnost vjerojatno neće padati ni u nadolazećim godinama.

Proizvodnja cementa, koji je glavno vezivo betona, odgovorna je za 7-8 posto antropogenih emisija ugljikovog dioksida u svijetu. Odgovarajućim projektiranjem sastava betona moguće je utjecati ne samo na njegova mehanička svojstva, trajnost i obradivost, već i na ugljični otisak.

Cilj istraživanja znanstvenika Češkog tehničkog sveučilišta u Pragu (České vysoké učení technické v Praze - ČVUT) i Sveučilišnog centra za energetski učinkovite zgrade (Univerzitní centrum energeticky efektivních budov - UCEEB ČVUT) je smanjiti ugljični otisak betona korištenjem biougljena, koji je ekološka alternativa njegovim tradicionalnim sastojcima.

Kada se biougljen doda betonu, trajno se veže CO2, koji bi inače mogao biti ispušten u atmosferu. Time se smanjuje ukupni ugljični otisak betona, što je važno u kontekstu borbe protiv klimatskih promjena. Istraživački tim za kompozitnu konstrukciju Češkog tehničkog sveučilišta ne bavi se samo ekološkim prednostima biougljena, već ponajviše uvjetima pod kojima se može koristiti u betonu. Stoga se ispituje njegov utjecaj na mehanička svojstva i trajnost betona, a kod visokovrijednih betona i na autogeno skupljanje.

Biougljen je nusproizvod pirolize biomase, procesa zagrijavanja organskog materijala poput drva, biljnih ostataka ili drugih bioloških materijala do visokih temperatura (obično između 300 i 700 °C) u okruženju s malim ili nikakvim pristupom zraku. Ovaj proces uklanja većinu hlapljivih komponenti iz materijala, ostavljajući za sobom krutinu bogatu ugljikovim dioksidom koja ima poroznu strukturu. Rezultirajuća svojstva biougljena ovise o korištenoj ulaznoj sirovini, zajedno s temperaturom i brzinom pirolize. Biougljen ima brojne primjene, posebice u poljoprivredi, gdje se koristi za poboljšanje kvalitete tla, odnosno poboljšano zadržavanje vode i hranjivih tvari zbog svoje porozne strukture.

Potporu projektu „Mogućnosti korištenja prirodnih vlakana za proizvodnju hibridne tekstilne armature za beton“ osigurala je Agencija za bespovratna sredstva Republike Češke.

Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Zračna luka Paris-Charles de Gaulle slavi 50 godina povijesti i inovacija

50. obljetnica Zračne luke Paris-Charles de Gaulle (CDG) slavi se u godini u kojoj je glavni grad Francuske domaćin XXXIII. Ljetnih olimpijskih igara, koje su od velike važnosti i za najveću francusku i drugu najveću europsku zračnu luku. Najvažnija zračna luka Grupe ADP (Aéroports de Paris) prošle je godine opslužila 67,4 milijuna putnika i čvrsto je usmjerena na budućnost.

Novi hibridni zeleni krov može podnijeti čak i dugu sušu

Zeleni krovovi predstavljaju jedno od ključnih rješenja u borbi protiv efekta urbanog toplinskog otoka i za prilagodbu zgrada klimatskim promjenama. Kako bi učinkovito obavljali svoju funkciju, potrebna im je dovoljna i redovita opskrba vodom, što neravnomjerne i neredovite oborine ne mogu osigurati.

Lampa SUNFLOW osvojila prestižnu međunarodnu nagradu

Biodinamičku cirkadijanu LED podnu svjetiljku Sunflow razvila je češka tvrtka Spectrasol u suradnji sa stručnjacima Češkog tehničkog sveučilišta u Pragu i Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER