Organizacije i građani apeliraju na ministre poljoprivrede EU-a i novog povjerenika EU-a za zdravstvo
Otvoreno pismo upućeno je ministru poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josipu Dabri te ostalim ministrima država članica EU-a, kao poziv za spas ugroženih vrsta usjeva uoči sljedećeg sastanka Vijeća za poljoprivredu i ribarstvo (AGRIFISH)
Danas je 139 organizacija iz 23 europske zemlje uputilo otvoreno pismo 27 ministara poljoprivrede EU-a i novom povjereniku EU-a za zdravstvo, Olivéru Várhelyiju, koji je odgovoran za pitanja sjemena. Zajedno sa 160 000 građana pozivaju na hitna poboljšanja zakonodavstva EU-a o sjemenu o kojem će se raspravljati na sastanku Vijeća za poljoprivredu i ribarstvo (AGRIFISH) od 9. do 10. prosinca 2024.
„Trenutačni zakonski prijedlog predstavlja golemu prijetnju raznolikosti naših kultiviranih biljaka i pravu naših poljoprivrednika da koriste vlastito sjeme“, upozoravaju organizacije zajedno s više od 162 000 građana koji su do sada potpisali peticiju „Podignimo vilice za raznolikost“ (www.raiseourforks.org).
Široka podrška civilnog društva
Među 139 potpisnika otvorenog pisma su organizacije civilnog društva i poljoprivredne inicijative, regionalne sjemenske tvrtke, kao i organizacije za očuvanje prirode i razvoj. Organizacije uključuju ARCHE NOAH, CIDSE, Oxfam, Solidagro, Slow Food, kao i hrvatske udruge Biovrt - u skladu s prirodom, Hrvatski savez udruga ekoloških proizvođača (HSEP) i ZMAG - Zelenu mrežu aktivističkih grupa.
U otvorenom pismu 27 ministara poljoprivrede EU-a i novom povjereniku EU-a za zdravstvo, Olivéru Várhelyiju, organizacije predstavljaju četiri zahtjeva za novo zakonodavstvo EU o sjemenu i to:
- Očuvanje i održivo korištenje lokalno prilagođene raznolikosti usjeva kao najvažniji prioritet;
- Ljudsko pravo poljoprivrednika i vrtlara na žetvu, korištenje, razmjenu i prodaju vlastitog sjemena mora se u potpunosti provoditi;
- Pristup raznolikih i lokalno prilagođenih sorti tržištu regionalnih proizvođača sjemena mora biti olakšan i
- Novoodobrene sorte ne smiju ovisiti o pesticidima ili sintetičkim gnojivima.
Prijedlog Europske komisije ugrožava europsku poljoprivredu
Na temelju prijedloga, aktivnosti usmjerene na očuvanje rijetkih sorti - poput prijenosa reznica s ugroženih stabala jabuka ili dijeljenja ugroženih sorti graha - prvi put ušle bi u definiciju tržišta i bile regulirane tim propisima.
„Širom Europe, vrtlari i farmeri rade, često dobrovoljno, kako bi očuvali genetsku raznolikost usjeva za sadašnje i buduće generacije. Ti pojedinci uvelike pridonose našoj sigurnosti hrane. Ipak, kažnjavaju se složenim propisima namijenjenim komercijalnom tržištu sjemena“, kaže Magdalena Prieler, stručnjakinja za politiku sjemena u ARCHE NOAH. Nacrt zakona također ograničava ljudsko pravo poljoprivrednika da dijele vlastiti sadni materijal, sadržano u međunarodnom pravu.
U tijeku je rasprava o zakonodavstvu EU-a o sjemenu
U srpnju 2023. Europska komisija predstavila je nacrt nove uredbe o proizvodnji i stavljanju na tržište sjemena i sadnog materijala (npr. reznica voćaka ili sjemenskog krumpira). U travnju 2024. Europski parlament pozvao je na poboljšanja u zaštiti agrobiološke raznolikosti i prava poljoprivrednika. Razgovori ministara poljoprivrede još traju, a pregovori u trijalogu između Komisije, Vijeća i Parlamenta mogli bi započeti u proljeće 2025. pod poljskim predsjedanjem Vijećem.
Zajedničko pismo 139 organizacija upućeno je 27 ministara poljoprivrede EU, mađarskom povjereniku EU za zdravstvo Olivéru Várhelyiju, novom povjereniku za poljoprivredu Christopheu Hansenu, kao i članovima Odbora za poljoprivredu i okoliš Europskog parlamenta.
Apel je poslan uz knjigu „Eating to Extinction: The World’s Rarest Foods and Why We Need to Save Them“ autora Dana Saladina. Knjiga govori o ugroženim vrstama biljaka iz cijelog svijeta i naglašava važnost genetske raznolikosti biljaka. Ove sorte nisu samo dio naše povijesti i kulinarske kulture, već su i ključne za otpornu poljoprivredu u uvjetima klimatske krize.
„Ugrožene sorte sadrže važne osobine koje bi mogle omogućiti našim poljoprivrednicima da se prilagode promjenjivim i ekstremnijim vremenskim uvjetima. Njihov opstanak doslovno visi o niti – niti koja se može lako prekinuti ako novi zakoni ili propisi u potpunosti ne uzmu u obzir vrijednost ovu raznolikost“, komentira Saladino u bilješci uz knjigu. Švedska zaklada Naturstiftelsen osigurala je sredstva za kupnju knjiga.
„Kao široki savez, pozivamo kolege ministre poljoprivrede da ne podlegnu pritisku industrije, već da postave temelje za održiv, otporan i raznolik prehrambeni sustav“, zaključuju organizacije.