Milano zabranjuje pušenje na svim otvorenim javnim površinama
Zabrana pušenja na otvorenim javnim površinama stupa na snagu 1. siječnja 2025.
Milanska gradska uprava predana je zaštiti kvalitete zraka i očuvanju zdravlja svojih građana te stoga s početkom 2025. godine na snagu stupa zabrana pušenja na svim otvorenim javnim površinama, uključujući ulice, trgove i ceste.
Kao što je već predviđeno člankom IX. Uredbe o kvaliteti zraka (Regolamento per la Qualità dell’Aria), koju je još 2020. godine odobrilo milansko Gradsko vijeće, od 1. siječnja 2025. zabrana pušenja u Milanu bit će proširena na sve otvorene javne površine, uključujući ulice, trgove i ceste. Izuzeta su isključivo izolirana područja gdje postoji mogućnost poštovanja udaljenosti od najmanje 10 metara od drugih osoba, kao „pristojne udaljenosti od nepušača“.
Zabrana pušenja odnosi se samo na duhanske proizvode, dok je uporaba elektroničkih cigareta i dalje dopuštena. Osobe koje budu uhvaćene u kršenju zabrane pušenja na otvorenim javnim površinama suočit će se s novčanim kaznama u iznosu od 40 do 240 eura, priopćila je milanska gradska uprava.
Podsjetimo, u Milanu je u sklopu mjera za poboljšanje kvalitete zraka već uvedena zabrana pušenja na otvorenom prostoru i to u razmaku od 10 metara od nepušača, a na snazi je od 19. siječnja 2021. godine. Zabrana se dosad odnosila na parkove i zelene površine, autobusne stanice, dječja igrališta, parkove za pse, groblja i sportske objekte kao što su stadioni, a uvedena je prije potpune zabrane pušenja na svim javnim prostorima koja će vrijediti od 1. siječnja 2025.
Ovom mjerom želi se pridonijeti smanjenju PM10 čestica, a time i poboljšanju kvalitete zraka u gradu, zaštiti zdravlja građana, uključujući zaštitu djece i odraslih od pasivnog pušenja na javnim mjestima.
„Ova druga mjera zabrane pušenja predviđena Uredbom o kvaliteti zraka učinkovito proširuje zabranu koja je već na snazi u raznim područjima i zonama na cijeli grad. Riječ je prvenstveno o mjeri podizanja svijesti koja ima za cilj obeshrabriti stilove života za koje znamo da su štetni za zdravlje svih ljudi, a ne samo pušača“, objašnjava milanska gradska vijećnica za okoliš i zelenilo Elena Grandi.
Prema podacima regionalne agencije za zaštitu okoliša Arpa Lombardia, pušenje cigareta odgovorno je za sedam posto emisije onečišćujućih lebdećih čestica.
„Dakle, govorimo o konkretnoj mjeri od koje će svi imati koristi, kako u smislu osobnog zdravlja, tako i općeg blagostanja. Ponašanje pojedinaca može pridonijeti poboljšanju kvalitete zraka u našem gradu, stoga ću i ja kao pušač biti prva koja ću promijeniti svoje navike. Svjesna sam da provedba ove mjere neće biti jednostavna, ali također sam uvjerena da će to biti alat za pokretanje stvarne promjene i usvajanja zdravih životnih navika. Sretna sam što ova mjera nailazi na podršku znanstvenog svijeta i nadam se da nam cijela znanstvena zajednica može pomoći u podizanju svijesti o štetnosti pušenja“, dodala je Elena Grandi.
Gradsko vijeće Torina također je usvojilo zabranu pušenja na otvorenom i to u travnju 2024., a zabrana se odnosi i na pušače cigareta, lula i e-cigareta, a izričito se zabranjuje pušenje na otvorenom u prisutnosti djece ili trudnica. Milanski primjer slijedila je i Firenca koja je sličnu zabranu uvela u lipnju 2021. godine.
Pušenje u pariškim dječjim igralištima zabranjeno je još od 2015. godine, a 2018. uvedena je i zabrana pušenja u javnim parkovima. Odluka je donijeta prvenstveno zbog zaštite zdravlja građana, ali i održavanja čistoće zelenih površina, a slične zabrane već duže vrijeme vrijede i u drugim zemljama svijeta.
Stjepan Felber | Ekovjesnik