Od stupanja na snagu zabrane pušenja na javnim površinama u Milanu kažnjeno samo 19 pušača

Zabrana pušenja na svim otvorenim javnim površinama u Milanu stupila je na snagu 1. siječnja 2025.

Prema podacima koje je potvrdio milanski gradski vijećnik Carlo Monguzzi, od 1. siječnja do 3. veljače 2025. u Milanu je izdano „samo“ 19 kazni zbog nepoštovanja zabrane pušenja na otvorenim javnim površinama.

Od ukupno 19 novčanih kazni 12 je izdano jer počinitelji nisu poštovali „pristojnu udaljenost od nepušača“, odnosno propisanu udaljenost od najmanje 10 metara od drugih osoba. Tri kazne izdane su pušačima koji su zapalili cigaretu na stajalištima javnog prijevoza, a preostale četiri osobama koje su pušile unutar dječjeg igrališta, prenosi portal Milano Today.

Podsjetimo, člankom IX. Uredbe o kvaliteti zraka (Regolamento per la Qualità dell’Aria), koju je još 2020. godine odobrilo milansko Gradsko vijeće, od 1. siječnja 2025. zabrana pušenja proširena je na sve otvorene javne površine, uključujući ulice, trgove i ceste. Izuzeta su isključivo izolirana područja gdje postoji mogućnost poštovanja ​​udaljenosti od najmanje 10 metara od drugih osoba.

„Uredba koju je izglasalo Gradsko vijeće jasno kaže da pušenje mora biti zabranjeno“, objašnjava Carlo Monguzzi. „Vijeće je imalo dovoljno vremena za pokretanje ozbiljne informativne kampanje, a krajem prosinca prošle godine oglasilo se samo priopćenjem o zabrani pušenja. Osim toga, za loše rezultate krivo je nepostojanje strogih kontrola.“

Ovom mjerom želi se pridonijeti smanjenju PM10 čestica, a time i poboljšanju kvalitete zraka u gradu, zaštiti zdravlja građana, uključujući zaštitu djece i odraslih od pasivnog pušenja na javnim mjestima.

„Pušenje je vrlo štetno za zdravlje ljudi, ali i za okoliš jer pridonosi stvaranju PM10 čestica. No, neodgovorno je uvesti zabranu pušenja i provoditi je bez konkretnih edukacijskih aktivnosti“, zaključuje Carlo Monguzzi. „Umjesto toga, tražim da gradska uprava potakne poštovanje zabrane provedbom ozbiljne informativne kampanje, posebice organizacijom susreta s građanima u javnim objektima, sportskim dvoranama i društvenim domovima“

U Milanu je u sklopu mjera za poboljšanje kvalitete zraka još ranije uvedena zabrana pušenja na otvorenom prostoru i to u razmaku od 10 metara od nepušača, a na snazi je od 19. siječnja 2021. godine. Zabrana se dosad odnosila na parkove i zelene površine, autobusne stanice, dječja igrališta, parkove za pse, groblja i sportske objekte kao što su stadioni, a uvedena je prije potpune zabrane pušenja na svim javnim prostorima koja vrijedi od 1. siječnja 2025.

Zabrana pušenja odnosi se samo na duhanske proizvode, dok je uporaba elektroničkih cigareta i dalje dopuštena. Osobe koje budu uhvaćene u kršenju zabrane pušenja na otvorenim javnim površinama suočavaju se s novčanim kaznama u iznosu od 40 do 240 eura.

Prema podacima regionalne agencije za zaštitu okoliša Arpa Lombardia, pušenje cigareta odgovorno je za sedam posto emisije onečišćujućih lebdećih čestica.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Školske ulice smanjile onečišćenje dušikovim dioksidom u prosjeku do 30 posto

Eksperimentalno pokrenut u sklopu provedbe mjera fizičkog distanciranja tijekom pandemije koronavirusa i s ciljem smanjenja onečišćenja zraka, program „Školske ulice“ („Rues aux écoles“) postiže izvrsne rezultate. Osim osiguranja sigurnog kretanja i boravka djece u prostoru ispred škola i dječjih vrtića te dodatnog ozelenjivanja javnog prostora, programom je postignut velik napredak u smanjenju onečišćenja zraka.

Milano zabranjuje pušenje na svim otvorenim javnim površinama

Milanska gradska uprava predana je zaštiti kvalitete zraka i očuvanju zdravlja svojih građana te stoga s početkom 2025. godine na snagu stupa zabrana pušenja na svim otvorenim javnim površinama, uključujući ulice, trgove i ceste.

Milano do prosinca 2020. dobiva 35 km novih biciklističkih staza

Glavni grad Lombardije, talijanske regije najpogođenije pandemijom koronavirusa, tijekom ljeta priprema veliku reorganizaciju prometa i otvaranje novih pješačkih i biciklističkih staza. Plan „Strade aperte“ („Otvorene ceste“) provodit će se s ciljem suzbijanja zaraze te omogućavanja normalnog odvijanja prometa, i to onog koji posljednje vrijeme bilježi najveći porast – biciklističkog i pješačkog.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER