Opasno onečišćenje zraka nakon novogodišnjeg vatrometa

Brojni fotografi i snimatelji novogodišnju noć provode na vrhu planine Monte Faito (1131 m) kako bi ovjekovječili ovaj tradicionalni napuljski „spektakl“ kojim se od davnina tjeraju zli, a prizivaju dobri duhovi.

Novogodišnji vatromet, zaštitni znak spektakularnog napuljskog dočeka Nove godine, kriv je za nagli porast onečišćenja zraka i značajno prekoračenje graničnih vrijednosti lebdećih čestica PM10 i PM2,5, teških metala i drugih zagađivača u atmosferi. Postaje za praćenje kvalitete zraka zabilježile su kritične razine diljem Napulja i njegove okolice, što je izazvalo veliku zabrinutost za javno zdravlje.

Zrak u Napulju postao je „nemoguć za disanje“ nakon tradicionalnog novogodišnjeg vatrometa, a onečišćenje zraka dosegnulo je opasne razine. Lokalni mediji izvijestili su kako je u nekoliko napuljskih gradskih četvrti razina onečišćenja značajno premašila granične vrijednosti, što je posebno ugrozilo ranjive skupine stanovništva, uključujući starije osobe i osobe s respiratornim problemima.

Organizacije za zaštitu okoliša pozvale su stoga na napuštanje ove ukorijenjene prakse i prelazak na održivije alternative, poput laserskih svjetlosnih predstava ili ekološki prihvatljivog vatrometa, kako bi se smanjila šteta za okoliš i zdravlje uzrokovana tradicionalnom pirotehnikom. Dok neki talijanski gradovi već odavno provode slične mjere, a velik broj zabranjuje upotrebu pirotehničkih sredstava tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana, Napulj se i dalje oslanja na svoju dugogodišnju tradiciju pa petarde ni ove godine nisu bile zabranjene.

Velik porast onečišćenja zraka predstavlja golem problem za Napulj te se sve više postavlja pitanje o štetnosti ovakvog načina proslava te potrebe balansiranja tradicionalnih običaja i ekološke odgovornosti. Gradske vlasti, ekolozi i udruge za zaštitu okoliša stoga se zalažu za podizanje svijesti javnosti te zahtijevaju uvođenje strožih propisa kako bi se ublažio utjecaj vatrometa na kvalitetu zraka.

Što se dogodilo sa zrakom nakon novogodišnjeg vatrometa?

Brojne petarde, rakete i razna bučna pirotehnička sredstva koja su se koristila u novogodišnjoj noći u glavnom gradu talijanske regije Kampanije i cijelom njegovom području, u kombinaciji s nepovoljnim vremenskim uvjetima utjecali su na „ekstremno lošu kvalitetu zraka“ tijekom 1. siječnja 2025.

Iako je značajno doprinijela smanjenju kvalitete zraka, pirotehnika ipak nije glavni krivac. Visoki tlak i nestabilno vrijeme dana 31. prosinca 2024. uzrokovali su gustu maglu, posebice u večernjim i noćnim satima. Ovim uvjetima dodane su tone lebdećih čestica PM 2,5 i PM10 koje su proizvele petarde i rakete što je dovelo do pravog kolapsa kvalitete zraka u Napulju i cijeloj njegovoj okolici.

ARPAC (Agenzia Regionale per la Protezione Ambientale in Campania), regionalna agencija za zaštitu okoliša u Kampaniji, u četvrtak 2. siječnja 2025. objavila je priopćenje o kvaliteti zraka te potvrdila golema prekoračenja graničnih vrijednosti koja su zabilježena na nekoliko mjernih postaja u Napulju i Kampaniji, što se posebno odnosi na lebdeće čestice PM 2,5 i PM10.

Posebno kritične vrijednosti čestica PM10 zabilježene su na području Casorije, u blizini Međunarodne zračne luke Napoli-Capodichino, s 352 mikrograma po kubnom metru (µg/m³), ali i u središtu grada, odnosno uz Nacionalni arheološki muzej u Napulju (Museo Archeologico Nazionale di Napoli – MANN) gdje je izmjeren 351 mikrogram po kubnom metru (µg/m³). Obje vrijednosti su više od 500 posto iznad dopuštene dnevne granice od 50 mikrograma po kubnom metru. Slične vrijednosti zabilježene su i u napuljskom zaleđu, u područjima Acerra, San Vitaliano i Teverola, kao i u Maddaloni kraj Caserte.

Visoka prekoračenja zabilježena su i na napuljskim mjernim postajama Parco Virgiliano i INAF Osservatorio Astronomico di Capodimonte, što je očito povezano s nepovoljnim vremenskim uvjetima i brojnim petardama koje su tijekom novogodišnje noći eksplodirale u gradu i okolici. To potvrđuje i vrhunac onečišćenja koji je zabilježen u prvim minutama 2025. godine.

Regionalna agencija za zaštitu okoliša u Kampaniji (ARPAC) već nekoliko godina ističe izravnu povezanost korištenja pirotehničkih sredstava i povećanja razine čestica PM10 u zraku, koje dovode do značajnog prekoračenja dnevne granice postavljene na 50 mikrograma po kubnom metru, a koja prema zakonu ne smije biti prekoračena dulje od 35 dana u kalendarskoj godini.

U Napulju i okolici 36 ozlijeđenih od petardi

Broj ozlijeđenih u novogodišnjoj noći 2025. u Italiji je dosegnuo najveći broj u proteklih deset godina. Ukupno je ozlijeđeno 309 osoba, od čega 90 maloljetnika, a 69 je hospitalizirano. Broj ozlijeđenih se od 2016. godine (190) smanjivao ili stagnirao, ali je prošle godine naglo skočio na 274 ozlijeđenih osoba. Porastao je i broj teško ozlijeđenih, s jedanaest prije dvije godine na 27 prije godinu dana, a ove godine na 34. Srećom, ove godine nitko nije smrtno stradao, dok je u posljednje tri godine zabilježen po jedan smrtni slučaj.

U skladu s novogodišnjim prizorima „ratnog stanja“, u Napulju i regiji Kampaniji bilo je 36 ozlijeđenih osoba, uključujući osam maloljetnika, od kojih pet mlađih od 12 godina. Dvije osobe, također u Napulju, ozlijeđene su mecima ispaljenima u zrak: 23-godišnja djevojka koja je ubrzo otpuštena iz bolnice i 28-godišnji turist iz Saudijske Arabije koji je završio na intenzivnoj njezi zbog prostrijelne rane prsnog koša. Na području Salerna ozlijeđeno je osam osoba, od kojih su dvije ostale bez ruku, a tri lakše ozljede zabilježene su u Caserti.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Rim će u 2025. godinu ući uz zabranu pirotehničkih sredstava

U Rimu je i ove godine zabranjena uporaba vatrometa, petardi, raketa i sličnih pirotehničkih sredstava i to od 31. prosinca 2024. do 6. siječnja 2025. Zabranom se želi osigurati sigurnost ljudi i životinja te zaštititi kulturna i prirodna baština grada.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER