U Seini pronađeni slatkovodni školjkaši za koje se smatralo da su izumrli

Dobra vijest za ekosustav i kvalitetu vode rijeke Seine

U Seini su identificirane tri vrste slatkovodnih školjkaša iz reda Unionida koje je Međunarodni savez za očuvanje prirode i prirodnih bogatstava (IUCN) uvrstio na Crveni popis ugroženih vrsta.

Prošlog ljeta, dok su uzimali uzorke vode za istraživanje DNA iz okoliša, tehničari iz Sygen laboratorija otkrili su u rijeci Seini neočekivanu prisutnost tri vrste slatkovodnih školjkaša: Unio crassus (obična lisanka), Pseudanodonta complanata i Potomida littoralis. Iznenađenje je bilo tim veće jer su školjkaši pronađeni usred Pariza, odnosno oko riječnih otoka Île de la Cité i Île Saint-Louis.

„Svi organizmi neprestano odbacuju stanice kože, a mi skupljamo DNA iz tih stanica u okolišu. Filtriramo vodu i sekvenciramo je što nam potencijalno daje popis svega što živi. Bili smo jako iznenađeni kada smo pronašli ove tri vrste ugroženih slatkovodnih školjkaša jer smo mislili da ih ovdje više nema“, izjavio je za regionalni televizijski kanal France 3 hidrobiolog Vincent Prié iz Sygen laboratorija, specijaliziranog za praćenje vodene i kopnene bioraznolikosti.

Primjerice, vrsta Potomida littoralis otkrivena je 2017. godine iznad grada Troyesa u sjeveroistočnoj Francuskoj, iako se smatralo da je iz sliva Seine nestala prije otprilike deset godina. „Dosad nismo imali podatke o živoj populaciji ove vrste, a sada smo pronašli nekoliko desetaka jedinki na dnu Seine“, kazao je Vincent Prié.

Pravi bioindikatori kvalitete vode

„Slatkovodni školjkaši su najbolji bioindikatori kvalitete vode, ali tvrdnja da je njihovo ponovno pojavljivanje rezultat napora da se poboljša kvaliteta vode rijeke Seine nije znanstveno dokazana“, kaže Vincent Prié. „Mislim da bi to bio prenagli zaključak. Iskreno, ne možemo potvrditi jesu li se ove vrste slatkovodnih školjkaša ponovno pojavile ili su uvijek bile na ovim lokacijama. Također, postoji mogućnost da su dospjele u Pariz iz nepoznatih populacija u slivu Seine.“

U svakom slučaju, poboljšanje vodenog okoliša doprinosi razvoju ovih vrsta iznimno osjetljivih na kvalitetu vode. „U mjeri u kojoj se razmnožavaju u okolišu koji se obnavlja, imat će svoju ekološku i funkcionalnu ulogu. Filtriranje do 40 litara riječne vode dnevno već doprinosi prirodnom pročišćavanju rijeke“, naglasio je Vincent Prié.

Hidrobiolozi još uvijek ne raspolažu točnom procjenom populacije i rasprostranjenosti ove tri vrste u rijeci Seini, a njihov razvoj ovisi o prisutnosti i razmnožavanju riba. „Slatkovodni školjkaši proizvode sitne ličinke koje parazitiraju na ribi. Pričvršćuju se za njezine škrge i kožu prekrivenu ljuskama, a tijekom nekoliko tjedana 'prijevoza' ličinka se razvija u malenu školjku te na kraju otpadne s ribe. Školjkaši se tako šire rijekom i nastanjuju nova staništa“, objasnio je Prié.

Ohrabrujuća vijest za ekosustav

Slatkovodni školjkaši ipak se nisu iznenada „pojavili“ prošlog ljeta u Parizu. Vrsta slikarska lisanka (Unio pictorum) tako već godinama nastanjuje pariške kanale Ourq i Saint-Denis.

Prema Međuodjelskoj federaciji za ribolov i zaštitu vodenog okoliša Pariza i departmana Hauts-de-Seine, Seine-Saint-Denis i Val-de-Marne, ponovno otkriće ove tri vrste slatkovodnih školjkaša predstavlja prilično ohrabrujuću vijest za riječni ekosustav jer se smatralo da su u Parizu odavno nestale.

„Postoje vrste poput gavčice (Rhodeus amarus), male ribe dužine do šest centimetara, čije ženke tijekom mriješćenja jaja polažu isključivo u slatkovodne školjkaše. Kada više ne bi bilo slatkovodnih školjkaša, ostali bismo i bez ove vrste riba“, kazao je Adrien Aries, voditelj projekta u Federaciji.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

U Parizu otvoren bazen Austerlitz - podzemna „katedrala“ za pročišćavanje rijeke Seine

U bazenu Austerlitz zapremnine 50 000 m3 pohranjivat će se otpadne i oborinske vode tijekom velikih oborina. Bazen je izgrađen s ciljem postizanja zadovoljavajućeg sanitarnog stanja vode rijeke Seine i omogućavanja održavanja pojedinih plivačkih natjecanja tijekom Olimpijskih i Paraolimpijskih igara u Parizu 2024., ali i povratka pariških kupača u čistu rijeku od ljeta 2025. godine.

Ljetne olimpijske igre ubrzavaju parišku ekološku tranziciju

Pariška gradska uprava na čelu s gradonačelnicom Anne Hidalgo francuski glavni grad uspješno pretvara u jednu od najzelenijih metropola svijeta, a svojom predanošću u prilagodbi klimatskim promjenama u suradnji sa sportašima i partnerima želi organizirati i dosad najodrživije Olimpijske igre, u potpunosti usklađene s ciljevima Pariškog sporazuma. Jedan od važnih ciljeva je i otvaranje kupališta na rijeci Seini.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER