Bazilika Saint-Denis ponovno će dobiti svoj sjeverni zvonik

Svatko može sponzorirati jedan od 15 000 kamena za obnovu ovog remek-djela gotičke umjetnosti

Veličanstvena bazilika Saint-Denis, posljednje počivalište francuskih kraljeva i kraljica od Merovinga do Francuske revolucije, nakon više od 180 godina ponovno će dobiti svoj sjeverni zvonik. Nakon iskustva stečenog tijekom spektakularne obnove pariške katedrale Notre-Dame, očekuje se novi graditeljski podvig francuskih graditelja i restauratora.

Gotička bazilika Saint-Denis (La basilique cathédrale Saint-Denis) u sjevernom pariškom predgrađu Saint-Denis zaštićeni je spomenik kulture od 1862. godine. Od posebne je povijesne i arhitektonske važnosti jer se sa svojim korom, dovršenim 1144. godine, smatra prvom građevinom koja koristi sve elemente gotičke arhitekture. Također, od 1926. godine pod zaštitom je i vrt Pierre-de-Montreuil koji okružuje baziliku. Iako nekadašnja Kraljevska bazilika Saint-Denis zauzima izuzetno mjesto u povijesti gotičke arhitekture, a svaka od glavnih faza njezine izgradnje predstavlja umjetničku i tehničku revoluciju, uvrštenje na UNESCO-ov Popis svjetske baštine čeka još od 1996. godine.

 

Od 12. stoljeća sjeverni zvonik bazilike uzdizao se do visine od 90 metara, a oštećen je nakon udara groma 1837. godine. Nakon olujnih vjetrova 1842. i 1843. godine, u ponovno izgrađenom zvoniku pojavile su se još veća oštećenja i pukotine pa je zbog prijetnje stabilnosti srušen 1846. godine, a njegovi ostaci trajno su uklonjeni 1847. godine. Kontroverzna restauracija pod vodstvom arhitekta Françoisa Debreta tako je ukazala na činjenicu da École des Beaux-Arts ne obučava arhitekte sposobne za obnovu povijesnih građevina.

Obnovu bazilike 1846. godine preuzeo je čuveni obnovitelj pariške katedrale, arhitekt i restaurator Eugène Viollet-le-Duc, koji je ispravio greške svojih prethodnika te je dovršivši restauraciju baziliku nedvojbeno spasio od propasti. Viollet-le-Duc također je planirao obnoviti zapadno pročelje bazilike te izgraditi dva nova zvonika, što je ipak iziskivalo golema sredstava i nije se moglo realizirati prije njegove smrti 1879. godine.

Dugoočekivani projekt vrijedan 37 milijuna eura

U srcu Saint-Denisa, nadomak gradske vijećnice, radovi na obnovi čuvene bazilike već su počeli. Nedavno obnovljenom zapadnom pročelju bazilike ponovno je vraćen njegov sjaj, kao i vitrajima golemih rozeta, a bazilika je zasjala u punom sjaju prilikom dočeka štafete olimpijskog plamena uoči početka Olimpijskih igara u Parizu 2024.

  • Bazilika Saint-Denis prije i nakon izgradnje sjevernog zvonika © 3D WNS-Studio - Julie Guiches

Ponovna izgradnja sjevernog zvonika počet će u proljeće 2025. i to nakon inicijative lokalnih vlasti te pokretanja udruge „Suivi la flèche“, osnovane 2016. godine s ciljem poticanja početka radova na njegovoj obnovi. Godine 2018. potpisan je sporazum između udruge „Suivi la flèche“, Ministarstva kulture i Francuskog centra nacionalnih spomenika (Centre des monuments nationaux), a navedena udruga službeno je određena voditeljem projekta obnove. Nakon dvanaest godina izrada studija izvedivosti i proračunskih komisija konačno je donijeta odluka da se svečanost polaganja prvog kamena novog zvonika održi 14. ožujka 2025.

Dosad je prikupljeno gotovo 70 000 eura donacija građana

Rekonstrukciju sjevernog tornja vrijednu 37 milijuna eura financiraju Međuodjelski fond solidarnosti regije Île-de-France (22 milijuna eura), regija Île-de-France (pet milijuna eura), Velika metropola Pariza (četiri milijuna eura), ali i sponzori. Zaklada Heritage, koja također podupire projekt, prošlog travnja pokrenula je participativno sponzoriranje kamena za budući zvonik, odabranog iz njegovog 3D digitalnog modela, pa svi sadašnji i budući sponzori obnove mogu postati članovi velike zajednice donatora i ekskluzivni vlasnici digitalnog kamena blizanca. Kroz sponzorstvo se planira prikupiti između 3,5 i pet milijuna eura, a iznos sponzorstva jednog kamena kreće se od 15 do 1500 eura.

Kako bi se pobudio interes javnosti za ovaj projekt, čija će realizacija trajati pet ili šest godina, u vrtu bazilike otvoren je privremeni muzej, koji posjetiteljima već sada omogućuje praćenje rada obrtnika i restauratora.

Prema riječima Juliena de Saint-Joresa, direktora udruge „Suivi la Flèche“, ovaj privremeni muzej osmišljen je u „duhu srednjovjekovnih gradilišta, uz praćenje rada kamenoklesara u podnožju spomenika, pred očima javnosti.“ Posjetitelji će također moći koristiti suvremenu tehnologiju za virtualnu stvarnost, a uz pomoć imerzivnog projekcijskog sustava moći će pratiti kružne videozapise snimljene u 360 stupnjeva i uroniti u bogatu povijest bazilike.

„Ne podižemo gotičke zvonike svakog dana“, kazala je za regionalni televizijski kanal France 3 kamenoklesarica Mathilde Bretz s čekićem i dlijetom u ruci. U dobi od 30 godina, presretna je što sudjeluje u ovom iznimnom projektu, kako zbog njegove povijesne važnosti, tako i zbog tradicionalnih tehnika odabranih za ovu obnovu.

Iako se teško može natjecati s pariškom katedralom Notre-Dame, koja je u prvom mjesecu nakon ponovnog otvaranja privukla već 860 000 posjetitelja, bazilika Saint-Denis svakako je vrijedna posjeta te bi njezin novi zvonik mogao privući daleko više od trenutačnih 150 000 posjetitelja godišnje.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Stanica pariškog metroa Villejuif – Gustave Roussy pravi je arhitektonski i tehnički podvig

U subotu 18. siječnja nova stanica Villejuif – Gustave Roussy primila je prve putnike na liniji 14 pariške podzemne željeznice. Kao dio velikog projekta Grand Paris Express kojim upravlja Société des Grands Projets, stanica je izgrađena prema projektu arhitekta Dominiquea Perraulta utjelovljujući arhitektonsku ambiciju i tehničku izvrsnost francuskog inženjerstva.

Le Louvre: Nova renesansa najposjećenijeg muzeja na svijetu

Obnovom muzeja, za koju se prema prvim procjenama očekuje da će stajati između 700 i 800 milijuna eura, legendarna Mona Lisa dobit će svoj poseban izložbeni prostor, a Louvre novi ulaz na istočnom pročelju smještenom nasuprot crkve Saint-Germain l’Auxerrois.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER