EU pokreće inicijativu InvestAI za mobilizaciju 200 milijardi eura ulaganja u umjetnu inteligenciju
Ova velika infrastruktura umjetne inteligencije potrebna je kako bi se omogućio otvoren, suradnički razvoj najsloženijih modela umjetne inteligencije i kako bi Europa postala kontinent umjetne inteligencije
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen danas je na akcijskom sastanku na vrhu o umjetnoj inteligenciji u Parizu pokrenula inicijativu InvestAI za mobilizaciju 200 milijardi eura za ulaganja u umjetnu inteligenciju, uključujući novi europski fond od 20 milijardi eura za gigatvornice umjetne inteligencije, izvijestila je Europska komisija.
„Umjetna inteligencija poboljšat će našu zdravstvenu skrb, potaknuti naša istraživanja i inovacije te povećati našu konkurentnost. Želimo da umjetna inteligencija bude snaga dobra i rasta. To činimo vlastitim europskim pristupom koji se temelji na otvorenosti, suradnji i izvrsnim talentima. Ali naš pristup još uvijek treba biti 'supercharged'. Zato ćemo zajedno s državama članicama EU-a i partnerima mobilizirati dosad nezabilježen kapital u okviru programa InvestAI za europske gigatvornice umjetne inteligencije. To jedinstveno javno-privatno partnerstvo, slično CERN-u za umjetnu inteligenciju, omogućit će svim našim znanstvenicima i poduzećima, ne samo najvećima, da razviju najnaprednije vrlo velike modele potrebne kako bi Europa postala kontinent umjetne inteligencije.“ – izjavila je Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije.
„Zajedno s Europskom komisijom Grupa EIB-a pojačava potporu umjetnoj inteligenciji, ključnom pokretaču inovacija i produktivnosti u Europi.” – kazala je Nadia Calviño, predsjednica Europske investicijske banke.
Iz fonda EU-a InvestAI financirat će se četiri buduće gigatvornice umjetne inteligencije diljem EU-a koje će biti specijalizirane za osposobljavanje najsloženijih, vrlo velikih modela umjetne inteligencije. Takvi modeli sljedeće generacije zahtijevaju opsežnu računalnu infrastrukturu za otkrića u određenim područjima kao što su medicina ili znanost. Gigatvornice će imati oko 100 000 čipova umjetne inteligencije posljednje generacije, što je oko četiri puta više od tvornica umjetne inteligencije koje se trenutačno osnivaju.
Gigatvornice koje se financiraju iz programa InvestAI bit će najveće javno-privatno partnerstvo na svijetu za razvoj pouzdane umjetne inteligencije, a služit će europskom modelu kooperativnih, otvorenih inovacija, s naglaskom na složenim industrijskim primjenama i primjenama koje su ključne za misije. Cilj je da svaka tvrtka, a ne samo najveći igrači, može pristupiti velikoj računalnoj snazi za izgradnju budućnosti.
InvestAI će uključivati slojeviti fond s udjelima različitih profila rizika i povrata. Proračunom EU-a ugrozila bi se ulaganja drugih partnera. Početno financiranje Komisije za InvestEU osigurat će se iz postojećih programa financiranja EU-a koji imaju digitalnu komponentu, kao što su program Digitalna Europa i Obzor Europa te InvestEU. Države članice EU-a mogu doprinijeti i programiranjem sredstava iz svojih kohezijskih omotnica.
Financiranje gigatvornica umjetne inteligencije kombinacijom bespovratnih sredstava i vlasničkog kapitala poslužit će kao jedan od pilot-projekata za strateške tehnologije najavljenih u Kompasu za konkurentnost.
Komisija je već najavila prvih sedam tvornica umjetne inteligencije u prosincu, a uskoro će objaviti i sljedećih pet. Postojeća potpora tvornicama umjetne inteligencije u iznosu od 10 milijardi eura, koju sufinanciraju EU i države članice, već je najveće javno ulaganje u umjetnu inteligenciju na svijetu i potaknut će više od deset puta više privatnih ulaganja. Novoosnovanim poduzećima i industriji već pruža golem pristup superračunalima.
Uz fond InvestEU, koji je pokrenut danas, Komisija poduzima brojne mjere u različitim područjima kako bi poduprla inovacije u području umjetne inteligencije u Europi. Tvornice umjetne inteligencije vrhunac su Komisijina paketa za inovacije u području umjetne inteligencije predstavljenog u siječnju 2024., zajedno s financijskom potporom u okviru programa Obzor Europa i Digitalna Europa namijenjenom generativnoj umjetnoj inteligenciji; popratnim inicijativama za jačanje baze talenata EU-a u području generativne umjetne inteligencije putem aktivnosti obrazovanja, osposobljavanja, stjecanja vještina i prekvalifikacije; daljnjim poticanjem javnih i privatnih ulaganja u start-up i scale-up poduzeća u području umjetne inteligencije, među ostalim potporom poduzetničkom ili vlasničkom kapitalu; ubrzanjem razvoja i uvođenja zajedničkih europskih podatkovnih prostora koji su stavljeni na raspolaganje zajednici za umjetnu inteligenciju, za koju su podaci ključan resurs za osposobljavanje i poboljšanje njihovih modela; Inicijativom „GenAI4EU”, čiji je cilj poduprijeti razvoj novih slučajeva uporabe i novih primjena u 14 europskih industrijskih ekosustava, kao i u javnom sektoru. Područja primjene uključuju robotiku, zdravlje, biotehnologiju, proizvodnju, mobilnost, klimu i virtualne svjetove.
Komisija će osnovati i Europsko istraživačko vijeće za umjetnu inteligenciju u kojem Europa može udružiti resurse i istražiti kako može iskoristiti neiskorišteni potencijal podataka za potporu umjetnoj inteligenciji i drugim tehnologijama. Kasnije ove godine, Komisija će pokrenuti inicijativu „Primijeni umjetnu inteligenciju” kako bi potaknula industrijsku primjenu umjetne inteligencije u ključnim sektorima.
Europska komisija / Ekovjesnik