Ribarska luka Tribunj primjer je dobre prakse u gospodarenju otpadom iz ribarstva

Dok se brojne ribarske zajednice suočavaju s problemom zbrinjavanja otpada, Ribarska luka Tribunj pokazuje kako se ovaj izazov može uspješno riješiti.

Zahvaljujući organiziranom pristupu Ribarske zadruge Adria, koja upravlja lukom, uspostavljen je učinkovit sustav prikupljanja i odlaganja otpada koji omogućuje učinkovito gospodarenje raznim vrstama otpada.

U Ribarskoj luci Tribunj postavljeni su kontejneri različitih namjena. Ribari na raspolaganju imaju tri kontejnera za miješani komunalni otpad, jedan za plastiku i papir, jedan za staklo te dodatni kontejner namijenjen isključivo za papir. Također, osigurani su posebni spremnici za ekološki osjetljive vrste otpada, poput otpadnih ulja, pijeska i otpadnog ribolovnog alata koji sadrži plastiku. Ribarska luka Tribunj raspolaže i kontejnerom za pasivno ulovljeni otpad, čije odlaganje ribarima nije dodatno naplaćeno. Troškove odvoza otpada snosi Ribarska zadruga Adria iz vlastitih sredstava.

Tribunjski ribari zajedno sa Ribarskom zadrugom Adria, čiji su članovi, od 2014. aktivno sudjeluju u prikupljanju i monitoringu otpada u luci te se odlaganje pasivno ulovljenog otpada ribarima ne naplaćuje. Rezultati ovog sustavnog pristupa jasno su vidljivi u podacima o odvozu otpada u 2024. godini. U Ribarskoj luci Tribunj zabilježen je odvoz čak 251 900 litara miješanog komunalnog otpada, 21 000 litara glomaznog otpada i 4400 litara korisnog otpada. Također, prikupljeno je 4400 kilograma rabljenih motornih ulja, 380 kilograma starog željeza i 4080 kilograma otpadnog ribolovnog alata.

Projekt FishNoWaste kao podrška ribarima

Kako bi se ribare motiviralo da i dalje nastave sa dobrom praksom prikupljanja pasivno ulovljenog otpada i odlaganja takvog otpada u luci, kroz projektne aktivnosti u suradnji s Institutom za oceanografiju i ribarstvo u Splitu nabavlja se oprema, roba, vreće za pasivno ulovljeni otpad.

Također, kroz projekt su nabavljene i kante za brodski komunalni otpad, rukavice i vreće za smeće. Projekt FishNoWaste obuhvatio je sve ribarske brodove u Ribarskoj luci Tribunj, što znači da se sustav prilagođava njihovim potrebama.

„Za razliku od nekih luka na Jadranu, u Tribunju je uspostavljen sustav za odlaganje otpadnog ribolovnog alata, kašeta ili pasivno ulovljenog otpada. Dio ribarskih brodova kojima Tribunj nije matična luka, a dolaze kod nas na iskrcaj, nemaju praksu odlaganja pasivno ulovljenog otpada na način kako to rade naši tribunjski ribari, stoga bi dugoročno poboljšanje trebalo ići u smjeru prihvata otpada i od svih tranzitnih brodova, a glavni izazov i ključno pitanje u tom slučaju je tko bi trebao snositi troškove odvoza takvog otpada? Ribari i Ribarska zadruga Adria ne bi trebali biti financijski opterećeni zbrinjavanjem otpada koji nisu proizveli, iako su zakonski obvezni osigurati njegov prihvat.“ – kazala je Matea Lovrić, upraviteljica Ribarske zadruge Adria.

 

VEZANE VIJESTI

Suhi travnjaci – čuvari bioraznolikosti

Zajednički dvoipolgodišnji hrvatsko-slovenski projekt „CarEx - Brigom o suhim travnjacima čuvamo bioraznolikost“ provodi se u okviru Interreg programa Slovenija – Hrvatska, a njime se proučava bioraznolikost suhih kontinentalnih travnjaka dvaju područja: Kozjanskog parka i Parka prirode „Žumberak – Samoborsko gorje“.

Interreg Italy-Croatia: Počela provedba projekta „FishNoWaste“

U sklopu programa Interreg Italy-Croatia počela je provedba projekta „Fish No Waste“ koji će doprinijeti stvaranju zelenijeg i otpornijeg ekosustava, poboljšati zaštitu i očuvanje prirode, bioraznolikosti i zelene infrastrukture te smanjiti onečišćenje Jadranskog mora.

Valamar i WWF zajedno s hrvatskim ribarima štite Jadransko more

Valamar i WWF danas su predstavili postignuća zajedničke inicijative za očuvanje Jadranskog mora i poticanje održivog ribarstva koja je započela u 2023. godini, a kojom Valamar želi postići visoki udio nabave održivih morskih plodova od čak 80 posto do 2026. godine.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER